чудни градови во светот

Светот има прекрасни места и чудни места. Има се. На Actualidad Viajes секогаш зборуваме за прекрасни дестинации, привлечни поради нивната историја или нивната природа, но има и малку познати или директно непознати дестинации.

Денес чудни градови во светот

Кубер Педи, Австралија

ова австралиски град тоа е село апсолутно под земја. Изградена е на почетокот на XNUMX век, во 1915како а рударски град посветен на екстракција на опали. Рударите набрзо открија дека е поедноставно и полесно да се остане под земја, особено во лето кога температурата над може да достигне 51ºC.

CobberPedy има галерии, продавници и цркви, а денес дури и хотел со 4 ѕвезди.

Островот Мијакеџима, Јапонија

Е вулкански остров, со активен вулкан, па затоа е многу вообичаено нејзините жители да носат гас маска оди таму каде што одат. Дури и сирените постојано се огласуваат кои им велат да одат да си ги земат маските бидејќи фумаролите почнале да исфрлаат отровни гасови.

Најлошата ерупција беше во 2000 година, во тоа време вулканот исфрли меѓу 10 и 20 илјади тони сулфур диоксид, па луѓето мораа да го напуштат островот во масовна евакуација.

Шефшауен, Мароко

Дали некогаш сте виделе а апсолутно син град? Овој мал град е северно од Мароко и сè, улици и куќи, е сино. Вака го сликале еврејските жители кои живееле во 30-тите години на минатиот век.

Денес градот има околу 200 хотели кои примаат европски туристи и велат дека е еден од најголемите производители во Мароко на хашиш.

Маншијат Насер, Египет

Овој град е буквално покривка за ѓубре а тоа едноставно му се случува затоа што е блиску до Каиро, националниот главен град. Главниот град нема ефикасен систем да се справи со своето ѓубре и така се завршува тука, Крстени се неофицијалните ѓубреџии zabbaleen, тие завршуваат да го носат својот товар овде.

Селото на џуџињата, Кина

Тоа е мало кинеско село во кое Живеат 120 луѓе кои не можат да измерат повеќе од 1 метар и 30 сантиметри. Џуџињата од Кина го изградија ова село за да ја избегнат дискриминацијата и до ден денес имаат дури и своја полиција и противпожарна служба.

За да имаат сопствен приход, жителите решиле да си ги изградат куќите со уникатен облик и на овој начин селото да го претворат во туристичка атракција и тематски парк во живо

Коулун, Хонг Конг

Навистина ги гледате фотографиите и не можете да поверувате дека овде живееле луѓе. Kowloon беше урнат во 1994 година и бил најгусто населен град во светот со околу 500 илјади луѓе живеат на простор од два и пол хектари.

Коулон Таа била изградена од кинеската армија во XNUMX век, како дел од тврдина и потоа тој го напуштил во 50-тите. Потоа беше преземен од кинеската мафија и нивните банди, познатите тријади. Без вистински авторитети или прописи, жителите ги граделе своите куќи една врз друга. Безбедноста беше видлива по нејзиното отсуство.

Нагоро, Јапонија

Во овој град живеат само 35 луѓе, но има 350 кукли и кукли во човечки облик. Тие се дело на уметникот Ајано Цукими, жена која сега има близу 70 години, која дошла на идеја да го насели градот со овие кукли и марионети кога реалната популација почнала да опаѓа и луѓето почнале да се чувствуваат осамено.

Овие кукли претставуваат вистински луѓе и нивните професии, или професиите што некогаш ги имале. Можете дури и да гледате документарен филм, Долината на куклите, каде што можете да го видите животот на уметникот и процесот на производство на овие кукли.

Халштат, Кина

Кинезите имаат репутација на одлични препишувачи, па наместо да копираат чанти или чевли овој пат тие имаат ископирано цел град: Халштат, во Австрија. Ова австриско село беше целосно ископирано, до најситен детал.

Изградбата започна во 2012, рака под рака со кинеска рударска компанија, што е првата зграда што ја издигна иконската црква што се гледа на која било слика од австрискиот град.

Федерација на Даманхур, Италија

Овој град е роден во 1975 година, кога Оберто Аирауди и неговите пријатели обликувале а еколошка и духовна заедница во регионот Пиемонте, на северот на земјата. Денес живеат 600 луѓе и се смета за Лабораторија за иднината на човештвото.

овде живеат луѓе домови на заедницата помеѓу 10 и 30 луѓе. Животот е апсолутно споделен, има своја валута, Кредит, и добива љубопитен туризам. Поради начинот на живот, но и поради неговите градби, некои граделе и под земја.

Витиер, А.К

Овој град работи во една зграда. Така е! Зградата на 14 ката, некогаш била воена касарна. Денес локацијата е позната како порта на принцот Вилијам Саунд, атракција за локалното население и туристите кои доаѓаат на Алјаска барајќи авантура во природа.

Whittier има 200 жители кои сите живеат под еден покрив кој вклучува полициска станица, бензинска пумпа, црква и во тоа време продавница за изнајмување видео. Целата зграда се вика Бегички кули и има само еден влез/излез кој се отвора двапати на час, се затвора навечер и повторно се отвора следниот ден.

Секое лето, Витиер добива 22 часа сончева светлина а во зима има толку многу снег што е феноменален. Располага со хостел и хотел со ресторан со директен поглед на морето.

Лонгјарбиен, Норвешка

студениот град, градот каде што мртвите се замрзнати засекогаш без да се расипе. Така е, локацијата е толку далеку на север што студот е огромен, покрај неговата локација секоја година сонцето не изгрева четири месеци. од октомври до март, додека не се врати во слава за да биде примен од сите на популарниот фестивал наречен Солфестука.

Значи, една од најинтересните работи за овој норвешки град е темата на смртта. Пред 70 години локалните гробишта престанаа да примаат тела, па жителите се замолени доколку умрат во градот, телото да биде префрлено со брод или авион.

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*