Шест ретки музеи во светот што ќе сакате да ги знаете

музеј за мачки

Ако веќе сте посетиле добар дел од најпопуларните музеи што се појавуваат во сите водичи за патувања, вреди да се знаат оние музеи кои, поради нивната тема, може да се класифицираат како чудни или ретки. Нај curубопитно е што тие уживаат големо прифаќање кај јавноста и примаат доста посети годишно. Следно, ќе прегледаме некои од нив најекстравагантните музеи на планетата. Можете ли да дојдете со нас?

Музеј на мачки

Основана во 1990 година од Вилијам Мејер во спомен на неговата покојна мачка Том, музејот на мачки има различни уметнички дела посветени на мачкици. Во него можете да видите дури и цртежи и слики од Рембрант, Пикасо или Тулуз-Лотрек. Itе го најдете на бројот 497 Херенграхт, во стара куќа од 6 век обележана со штит на црна мачка на влезната врата. Покрај тоа, музејот има четири мачиња за галење, што го прави одлично место за посета со деца. Влезот чини 3 евра за возрасни и XNUMX за деца под дванаесет години.

Музеј за сладолед

музеј за сладолед

Музејот на сладолед во Болоња е рај на слатки заби. Инаугуриран е во септември 2012 година под покровителство на компанијата Карпигиани, една од најпознатите италијански брендови на овој десерт. Посетата на ова неверојатно место започнува со патување низ историјата на сладоледот, датирано од античкиот Египет и Римската империја.

Сепак, Италијанците беа вистински заинтересирани за производот, кога го видоа неговиот комерцијален излез. Всушност, првиот салон за сладолед во светот го водеше Сицилијанец во Париз. Музејот на сладолед има архива со повеќе од 10.000 фотографии и историски документи кои го покануваат посетителот да направи музејска тура за да дознае за еволуцијата на оваа храна со текот на времето.

Потоа, на посетителот му е објаснета тајната за подготовка на совршен сладолед и, конечно, тоа е најочекуваниот момент од посетата: дегустација на сладолед. Уникатно искуство кое не можете да го пропуштите ако ја посетите Болоња.

Музеј за ѓубре

музеј за ѓубре

Музејот за ѓубре и Музејот за ѓубре се наоѓаат во Конектикат (САД). Таа беше развиена од Органот за враќање на ресурсите во Конектикат за да се подигне свеста за важноста на грижата за животната средина. Интерактивните изложби што ги организираат ги истражуваат предизвиците во управувањето со отпадот. Покрај тоа, во нив наоѓаме сè што е поврзано со процесите на рециклирање на сметот, како и „дела“ создадени благодарение на рециклираните материјали. Еден од најпознатите е Trash-o-saurus, еден вид диносаурус направен од контејнери.

Музеј „Рамен“

музеј Рамен

Убителите на јапонската гастрономија во музејот „Рамен“ ќе најдат рај што нема да сакаат да го напуштат. Раменот се прави со тестенини од кинеско потекло, служени во супа со зеленчук, месо и друга храна. Неговата слава не само од вкусниот вкус, туку е и многу ефтино јадење. За да дознаете малку повеќе за потеклото на оваа храна, Музејот Рамен беше отворен во Јокохама во 1994 година.

Во музејот можете да најдете ресторани каде можете да пробате различни видови рамени кои се готват според стилот на различните региони на Јапонија. Покрај малите и големите големини, рестораните служат со големини на дегустација за да пробаат неколку видови на рамен при една посета. Многу познати се Сапоро, стил во Токио и Хаката рамен.

Во музејот има област каде што можеме да научиме малку повеќе за Рамен и не може да изостане продавница каде што можете да купите рамени од секаков вид и сè што можеме да помислиме за да подготвиме рамен дома. Влезот е 300 јени за возрасни и 100 за деца.

Музеј на фалсификати

музејски фалсификати

Музејот на фалсификати во Париз е создаден во 1951 година од Сојузот на производители на Франција со цел да се прикажат фалсификати низ историјата и нејзините ефекти врз светската индустрија и економија. Овде можете да видите повеќе од 350 предмети, вклучувајќи копии од играчки, прехранбени производи, уметност, облека, додатоци, итн. Тоа е интересно место кое исто така има тури за водење за понатамошно проширување на нашето знаење за светот на фалсификувањето. Музејот на фалсификат се наоѓа на 16-та улица де Фаисандири.

Музеј за тоалети

музеј на ватер

Во Delу Делхи има музеј посветен на тоалетот. Тоа е Меѓународниот музеј на тоалети во Сулабх. Неговата цел е да ја објасни историјата на тоалетите од XNUMX до XNUMX век. Постојат навистина стари парчиња, како и трактати и текстови со правилата за добра дефекација. Едно од најинтересните парчиња што посетителот може да го најде е реплика на кралски престол со камуфлиран тоалет од кој францускиот крал Луј XIV присуствувал на својата публика додека тој можел да ги релаксира напнатоста на телото.

Промотор на музејот е Биндешвар Патак, лекар кој промовираше рециклирање на човечки измет од јавни тоалети во Индија за производство на биогас и кој исто така основаше невладина организација наречена Сулабх Меѓународна организација на социјални услуги, која е посветена од 1970 г. инсталирајте домашни и јавни тоалети за да ја подобрите санитарната состојба на индиското население.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*