Катедралата Хусто во Мејорада дел Кампо, предност од културен интерес?

Од првиот камен поставен во октомври 1961 година на денот на Вирген дел Пилар до денес, светот е воодушевен од секој камен подигнат од Justасто Галего за да ја изгради својата импозантна катедрала направена со рециклирани материјали. Во постојана градба повеќе од половина век и без планови, градежни дозволи или технички проекти, катедралата Хусто отсекогаш живеела со духот на уривањето.

Стравот на соседите и посетителите пред можното збогум на храмот, денот кога не е неговиот градител, ги предизвика првите реакции.

Сите политички групи присутни на пленарната седница на градскиот совет на градот го одобрија предлогот презентиран од партијата UPyD за легализација на катедралата Јусто и за нејзина заштита како предност од културен интерес. Оттука, останува на општинската влада да ја собере целата потребна документација и да ги подготви извештаите и плановите за започнување на досието.

Надвор од документите и признавањето како предност од културен интерес, Justасто Галего е јасен дека катедралата е многу повеќе од место за посети. ИТој е храм за молитва посветен на Вирген дел Пилар, но прво треба да се заврши и да биде официјално овластен да одржува миса. 

Човечки сон

Приказната за Justасто Галего е приказна за верата и напорот да се оствари сонот. Во 1925 година тој е роден во Мехорада дел Кампо и, заради неговите цврсти религиозни убедувања, одлучи да ја помине својата младост во манастирот Сарија Марија де Хуерта во Сорија. Туберкулозата ги скрати неговите планови и тој мораше да се откаже од тоа поради страв од огромна зараза.

Тој успеа да ја надмине болеста некое време подоцна, но започна да паѓа во депресија затоа што таа епизода ја прекина неговата желба да му се посвети на верскиот живот. Сепак, Бог имал и други планови за него. Популарната поговорка вели дека начините на Господ се неисцрпливи и во 60-тите години на минатиот век, Justасто Галего најде друг начин да му даде смисла на неговиот живот: да изгради катедрала посветена на Вирген дел Пилар во неговиот роден град.

Изненадувачкото нешто во врска со неговата историја е што тој без никакво познавање од архитектурата или градежништвото започнал да ја гради својата катедрала на земјоделско поле од неговиот имот. Единствено инспириран од големите катедрали што ги видел во бројни уметнички книги.

Тој го продаваше својот имот за да ги плати трошоците за набавка на материјали додека не се исцрпат. Подоцна продолжи да користи рециклирани материјали и со помош на поединци и компании заинтересирани за неговиот проект.

Познавање на вашиот проект

Во моментов катедралата Хусто во Мејорада дел Кампо зафаќа земја од 4.740 квадратни метри со неверојатни мерења: 50 метри долга и 20 широка со висина од 35 метри до куполите. Исто така, има две кули од 60 метри и сите карактеристични елементи на католичка катедрала: олтар, мантија, крипта, скали, витражи, итн.

Како да не беше доволно, овој храм е исто така пример за посветеност на животната средина бидејќи голем дел од материјалите што се користат при неговата изградба потекнуваат од рециклирани производи донирани од градежни компании во оваа област.

Наспроти она што многумина веруваат, катедралата Мехорада дел Кампо денес е приватно место, а не јавно. Сепак, oусто ги отвора вратите за да можат заинтересираните за неговата работа да размислат одблизу и, доколку сакаат, да можат да придонесат со мали донации.

Што ќе се случи понатаму?

Во моментот, опстанокот на катедралата Меџорада дел Кампо по смртта на нејзиниот градител е мистерија и покрај фактот дека се чини дека градскиот совет има поставено план за претворање во предност од културен интерес.

Во секој случај, оние кои се приклучија на неговата кауза со текот на годините, велат дека, по смртта на Justусто, ќе се борат да му се оствари сонот. Од своја страна, Justасто потврдува дека ја изградил својата катедрала за да го слави Бога и дека се чувствува среќен со она што веќе го постигнал во неговиот живот.

Каде е катедралата Хусто?

Во Кале Антонио Гауди s / n во Мехорада дел Кампо (Мадрид). Од Мадрид може да стигнете со автомобил за околу половина час. Влезот за посета е бесплатен, но се прифаќаат донации за да се заврши. Часовите се од понеделник до петок од 09:00 до 18:00 часот и сабота од 09:00 до 16:00 часот. Неделите и празниците се затворени.

Секоја личност, верник или атеист, која знае како да ги препознае напорите и издржливоста на овој скромен старец, ќе ужива во размислувањето за овој неверојатен проект со огромни димензии, кој повеќе од половина век беше во Мејорада дел Кампо и пркосејќи се на времето.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*