Што да видите во Андора

Андора

Андора е суверена земја позната како Кнежевството на Андора, сместен помеѓу Шпанија и Франција. Тоа е најголемата микродржава во Европа и добро познато место за купување на некои предмети без данок. Но, над овие особености, мора да се земе предвид дека тоа е место кое нуди многу туристички атракции да поминат викенд или долг одмор.

Андора е позната по својата природни места и покрај ски-центрите. Ова е дел од неговиот шарм, но има многу повеќе, од малите и пријатни планински села до романескните згради, неговите градови и термостаниците. Има многу што да се знае во земјата Андора.

Андора ла Вела

Андора ла Вела

Оние кои одат во градот Андора ла Вела, обично го прават тоа со цел да вршат секакви набавки. Ако ова е она што го сакаме, дури и за еден ден, тогаш мораме одете на авенијата Мертиксел, полн со сите видови продавници. Од друга страна, во градот мора да ја видите скулптурата на Дали од серијата стопи часовници, многу препознатливи, сместена на Плаза де ла Ротонда. Во историскиот центар можете да уживате во најдобрата гастрономија и Ла Бирерија, место за loversубителите на пивото.

Калдеа

Калдеа

ова спа центар е најголем во Европа и место за одмор. Има многу атракции за оние кои сакаат да се ослободат од стресот. Има надворешна лагуна со термална вода на 32ºC, внатрешна лагуна, џакузи, меурчиња, хидромасажи или маска за вода со пареа. Капацитетите вклучуваат и фитнес сала, бања Сироко, амам, простории за релаксација или џакузи на отворено. Количината на работи што треба да се направат во овој центар ќе нè забавува неколку дена. Големата предност е што ќе уживаме во одлична релаксација додека продолжуваме со нашите посети.

Ордино пристаниште

Ордино пристаниште

Почнувајќи од градот Канило, можете да стигнете до пристаништето Ордино, прекрасна природна област за уживање во најдоброто од Андора, нејзините пејзажи. На патот кон врвот мора да застанете на Гледна точка на Рок дел Квер, што е виси платформа. Кога ќе стигнете до врвот на пристаништето, можете да уживате во погледите на врвовите на Андора. Без сомнение, суштинска точка во оваа земја.

Светилиштето Меритсел

Светилиштето Меритсел

Светилиштето на нашата Сениора де Меритсел е во градот Меритсел. Светилиштето е составено од неколку конструкции. Брои со еден ново светилиште, црква во стар романски стил и кралскиот пат со оратории и крстарења. Ова е најважното светилиште во цела Андора. Во капелата можете да ја видите изложбата Meritxell Mermòria, која се занимава со посветеност на овој светец-заштитник на народот Андора.

Пат низ романескна

Романска црква

Станува збор за рута низ романескната затоа што во Андора има голем број цркви сочувани од овој уметнички период, иако некои се поважни од другите. Меѓу нив, се издвојува претроманескната црква Санта Колома, која беше зголемена во XNUMX век со тркалезната камбанарија во стилот на Ломбард. Црквата на Сант anоан де Казеlesе во Канило тоа е уште еден верски објект од голем интерес. Тоа е од XNUMX век и исто така има камбанарија во ломбарден стил, правоаголна во овој случај, како и обично. Други цркви за посета можат да бидат Сант Марти де ла Кортинада, Сант Церни де Нагол или Санти Климент де Пал.

Скијање во Грандвалира

Ски-центар

Ски-центарот Грандвалира е најважен во Андора. Во него можете да уживате во километри падини и повеќе активности. Постојат скијачки школи за сите возрасти и исто така можете да работите и други работи. Од кога кашање со кучиња на прошетка по снежни чевли или моторни санки. Не заборавајте да ја добиете вашата скијачка карта за сезоната на скијање.

Музеи во Андора

Музеј за автомобили

Ако она што го сакаме е рута што бара малку културна активност, во Андора има и многу музеи што можат да бидат интересни. На Национален музеј за автомобили во Енкамп Има секакви возила, што ја покажува еволуцијата што ја претрпеле со текот на времето. Неговата колекција е една од најважните во Европа, па оттука и неговиот голем интерес. Музејот на света уметност има разни литургиски предмети со материјали, текстил и хартија. Етнографскиот музеј Каса Кристо, исто така во Енкамп, е интересно место за учење за типичниот живот на една андорска куќа во текот на XNUMX век. Друго чудно место е Музејот на минијатури од Николај Сијадистри, со збирки микроминијатура. Постојат многу други музеи кои можат да бидат интересни, во зависност од темите што ги сакаме, како што се Стрип музеј, Музеј на мотори, Музеј на тутун, Музеј на парфеми или Поштенски музеј.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*