Што да видам во Валенсија

Архиепископија во Валенсија

Валенсија е трет по големина град во Шпанија и една од главните туристички дестинации во земјата, не само од културолошка и гастрономска гледна точка, туку и од екотуризмот. Нејзините плажи се многу ценети од loversубителите на морето и благодарение на неговата блага клима, Валенсија е добра дестинација за посета во кое било време од годината.

Ако сакате да уживате во градот Тарија како друг Валенсијанец, не можете да го пропуштите следниот пост каде ги откриваме најдобрите места за да ги видите во Валенсија.

Маало Ел Кармен

Сместено во историскиот центар на Валенсија, населбата Кармен е место за лутање и загуба. Една од најпознатите шармантни населби во градот, која порасна меѓу христијанските и муслиманските wallsидови, кои станаа центар за одмор и култура во Валенсија полн со места со младешка атмосфера совршен за да ја вкусите најдобрата локална и интернационална кујна и да се забавувате надвор.

Покрај тоа, во амблематската населба Кармен во Валенсија има некои од најистакнатите споменици на градот:

Слика | Пиксабеј

Кули кули

Тие биле дел од стариот средновековен wallид и имале одбранбена функција. Тие се единствените порти на Валенсија заедно со Торес де Серано кои се зачувани како споменици во Валенсија.

Серано кули

Тие се уште еден од амблемите на Валенсија заедно со Торес де Кварт. Тие се наоѓаат веднаш до старото корито на Турија и може да се пристапи за да се размисли за градот од врвот на кулите.

Катедрала во Валенсија

Дали знаевте дека Светиот пехар е во катедралата во Валенсија? Сместен во Плаза де ла Вирген, веднаш до Базиликата Вирген де лос Десампарадос, храмот бил подигнат на земјата што некогаш зафаќала римски храм и џамија. Осветена во 1238 година, таа е посветена на Хауме I Освојувачот и неговиот доминантен стил е готски, иако може да се најдат и елементи од ренесансата, барокот, па дури и неокласицизмот, бидејќи неговата изградба траеше неколку векови.

Внатре во катедралата се наоѓа Музејот на катедралата, кој изложува до 90 дела од различни уметнички стилови, истакнувајќи ги платната Маела и Гоја или панелските слики на Хуан де Хуанес, како и Вирген де Лос Десампарадос де Валенсија и други христијани мошти. Надвор, храмот е составен од Пуерта де Л'Алмоина, капелата Сант iорди, кулата Мигуелете во валенкиски готски стил, Порта де лос Апостолес и Порта де лос Хиерос.

Слика | Tripkay

Рибниот пазар на Валенсија

Тој е еден од карактеристичните згради на Валенсија и еден од најдобрите примери на европска цивилна готика со комерцијална и комерцијална функција. Прогласен е за светско наследство од УНЕСКО во 1996 година и е признат како историско-уметнички споменик од 1931 година. Рибниот пазар во Валенсија е изграден во текот на XNUMX век познат како Златно доба на Валенсија во целосен економски раст на Арагонската круна.

Централниот пазар

Од средниот век, Централниот пазар на Валенсија отсекогаш имал комерцијален повик. Порано оваа активност се спроведуваше со тезги на отворено и на крајот на XIX век беше одлучено да се изгради зграда што ќе го прими пазарот. Со крајот на векот, неговиот капацитет мораше да се прошири и за ова тој го обдари со модернистичка естетика која беше многу популарна во тоа време, заснована на материјали како керамика, железо или стакло, постигнувајќи форми со одлична оптичка и пластика ефект.

Валенсија

Океанографскиот

Откако ги отвори вратите во 2003 година, Океанографот на градот уметности и науки во Валенсија стана најголемиот аквариум во Европа. П.Поради неговите димензии и дизајн, како и неговата важна биолошка колекција, се соочуваме со уникатен аквариум во светот во кој се претставени главните морски екосистеми на планетата и каде, меѓу другите животни, коегзистираат делфини, ајкули, фоки, морски лавови или видови asубопитни како белугите и моржовите, единствените примероци што може да се видат во шпански аквариум.

Едно од најважните дела на Oceanogràfic de Valencia е нејзината посветеност кон природата и неговата способност да ја подигне свеста за важноста на нејзината грижа. Идејата зад овој уникатен простор е посетителите на Океанографски јазик да ги научат главните карактеристики на морската флора и фауна од пораката за почитување на зачувувањето на животната средина.

Градини на реката Турија

Овој урбан парк со површина од 110 хектари е еден од најпосетуваните паркови во Шпанија. Потекнува од 1986 година, кога поплава донела празен дел што се користел за одмор на Валенсија. Градината Турија е исто така ограничена со Биопарк, авангардниот град на уметностите и науките, паркот Гуливер, Палау де ла Музика и паркот Кабецера.

Илјадници луѓе го посетуваат секоја година и многу валенсијци имаат тенденција да прават излети и да го поминуваат денот за време на викендите.

Слика | Пиксабеј

Биопарк

Биопарк е зоолошка градина лоцирана на западниот крај на градината Турија, која беше инаугурирана во 2008 година за да ја замени старата градинка во Валенсија. Паркот е поделен на четири биоми: влажна савана, сува савана, шуми на Екваторијална Африка и Мадагаскар. Во сите нив живеат до 4000 животни од стотици различни видови.

Овој природен простор е совршен за посета со семејството. Биопарк е оригинална и волшебна околина со програма за бесплатни активности за слободно време со рекреативно-едукативна содржина што на посетителите им ја покажуваат важноста за зачувување на планетата.

До вкусната хорчата!

Посета на турист секогаш ве тера да бидете жедни, така што нема ништо подобро да ги полните батериите отколку да имате автентична валенсијанска хорчата. Овој вкусен пијалок толку популарен во Шпанија е совршен за да се победи топлината и да се открие вкусот на Валенсија. Постојат многу квалитетни страници расфрлани низ градот. Совет: придружувајте ја вашата хорчата со некои фартони, типична слатка што секогаш е придружена со хорчата. Вкусно!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*