Што да видите во Кина

Слика | Пиксабеј

Бидејќи е трета по големина земја во светот, со неверојатни природни простори, античка култура и градови што ја мешаат традицијата со авангардата, не е изненадувачки што Кина е една од најпосетуваните земји на Далечниот исток. Но, кои се местата за гледање во Кина што не треба да ги пропуштате? Извадете хартија и пенкало и ние ќе ви објасниме!

Пекинг

Главниот град е еден од најголемите градови во светот и исто така еден од најинтересните на континентот. Неговата историја датира од најмалку 1000 п.н.е. и денес има население од повеќе од 22 милиони луѓе. Ако размислувате да патувате во Кина, Пекинг мора да биде, без сомнение, едно од најважните места на вашата рута.

Модерноста и традицијата тешко се мешаат без да се сфати и може да најдете згради интересни како Храмот на Небото или Забранетиот град, места со историја како што се плоштадот Тјенанмен или мавзолејот Мао Це Тунг како и облакодери, авангардни продавници и ресторани

На периферијата на Пекинг има и многу интересни места за гледање во Кина како што се Големиот Wallид, Летната палата и езерото Кунминг или гробниците од династијата Минг.

Иако би можеле да поминете барем една недела во градот, три дена е минималното време да уживате во неговите главни атракции.

Ченгду

Слика | Пиксабеј

Ченгду е главен град на провинцијата Сечуан и градот каде се конзумираат најпиканите јадења во Кина, поради што УНЕСКО го именуваше како гастрономска дестинација. Традиционалниот зачин е црвена пиперка и многу е вообичаено да се користи црн пипер Сечуан за да се направи starвездено јадење од локалната кујна: лутото тенџере, засновано на месо, зеленчук и риба.

Исто така, Ченгду е родно место на пандите. Постојат неколку конзерваторски центри каде мноштво панди живеат во полу-слобода опкружени со бамбус. Во античко време пандите се користеле како дипломатско средство, па дури и како воено оружје. Денес пандите се амблем на Кина.

Од друга страна, во овој град може да се најде најголемиот камен Буда некогаш изграден: Буда Лешан. Мерење 71 метар висок за 28 високи. Неговата изградба датира од 713 година и е дел од светското наследство на УНЕСКО од 1996 година. Претставува надеж и просперитет.

Xian

Една од фазите на патувањето низ Кина треба да биде Ксијан, домот на добро познатите воини од теракота. Во 1974 година, случајно еден селанец го открил првиот од XNUMX војници со големина на природна големина од XNUMX век п.н.е., кои го чувале гробот на првиот кинески император со неговата коњи и кочии. Иако е тешко да се поверува, меѓу воините на Ксијан нема две лица слични.

Вистината е дека во ianијан може да се најде најтрадиционалната Кина во нејзиниот wallид и во кулите Бел и Тапан. Тие исто така имаат интересно муслиманско маало.

Шангај

Слика | Пиксабеј

Во делтата на митската река Јангце се наоѓа еден од најнаселените градови во светот: Шангај, кој стана космополитски градски симбол на кинескиот технолошки и економски напредок.

Шангај има вроден шарм како резултат на таа мешавина помеѓу модерното и традиционалното, бидејќи постојат населби во кои се концентрирани високи облакодери и други што не превезуваат во традиционална Кина.

Бунд е област која има згради од колонијалниот период со европски стил кои ве покануваат да прошетате долж реката Хуангпу додека Пудонг е финансискиот кварт на Шангај, кој бил изграден во последните две децении со многу футуристички изглед.

Други интересни места за гледање во Кина за време на посетата на Шангај се Францускиот кварт, пазарот iaиашијан или Стариот град, стариот град со повеќе од 600 години историја.

Хонг Конг

Слика | Пиксабеј

Хонг Конг е еден од најфасцинантните и најмодерните градови во светот кој е полн со контрасти. Од Авенијата ofвезди, можете да ги видите облакодерите осветлени со дневно светлосно шоу во 20:00 часот и задолжително во Хонг Конг е да се искачите на Викторија Пик, највисоката планина во градот, навечер. Заштедете неколку дена од престојот за да откриете храна од Кантона, забава и да ги посетите најдолгите скали во светот, ескалаторите Централно-Средно ниво.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*