Што да видам во Ронда

Слика | Пиксабеј

Ронда е еден од најстарите и најубавите градови во Шпанија. Сместено е во провинцијата Малага и потекнува од римско време и тоа бил Јулиј Цезар кој го прогласил за град за прв пат во XNUMX век п.н.е., иако во тоа време го носело името Ацинипо. Подоцна, Маврите би го смениле во Изна-Ранд-Онда, што со текот на времето потекнува од сегашното име.

Многумина се народи што ги населувале овие земји (Римјани, Картагинци, Визиготи, Арапи ...) и сите некако оставиле свој белег на Ронда. Следно, одиме низ улиците на овој стар град во Андалузија за да го запознаеме малку подобро. Можете ли да дојдете со нас?

Ронда го дели своето урбано подрачје од двете страни на таканаречената Тајо дел Ронда, клисура длабока повеќе од 150 метри. Неговиот стар град е прогласен за Предност од културен интерес благодарение на неговите најамблематски споменици дизајнирани во XNUMX век и кои во текот на следниот век ќе помогнат да се создаде таа романтична слика на планините и на самиот град., во која разбојништвото и борбите со бикови би оставиле одличен впечаток врз патниците.

Иако таа слика може да биде фасцинантна, сепак е клише. Ронда е многу поразновидна и пообемна, како што покажаа сите туристички атракции.

Нов мост

Слика | Википедија

Неговиот голем белег е Новиот мост над Тагос, заедно со Плазата де Торос де ла Реал Маестранца де Кабалерија де Ронда.

Вградено во камени блокови земени од дното на клисурата Тагос, ова ремек-дело со висина од 98 метри овозможи да се поврзе стариот кварт на градот со новиот и да се овозможи негово урбано проширување. Покрај тоа, во него се наоѓа модерен центар за толкување на концептот за природната средина на Ронда и за оваа импресивна инженерска работа од XNUMX век.

За да се изгради, вкупно се вложија повеќе од 40 години, како надлежен архитект Хозе Мартин де Алдехуела. И, ако преминувањето над него на толку многу метри е волшебно искуство, многумина велат дека најдобриот начин да уживате во нејзината убавина е да размислите за тоа одоздола, во подножјето на реката Гвадалевин што минува низ неа. За да стигнеме таму, треба да одиме по патека што заминува од Плаза де Марија Ауксилијадора.

Од мостот може да се видат и неколку куќи кои висат на јамата, поради што Ронда е збратимена со Куенка.

Плаза де Торос

Ронда е најстарата бикови во Шпанија за модерна борба со бикови. Се смета за лулка на модерната борба со бикови, која се појавила во XNUMX век. Бум на борбите со бикови го натера Реал Маестранца де Кабалерија де Ронда да ја изгради својата позната плоштад според директивите на Мартин де Алдехуела, истиот архитект кој го дизајнираше Пуенте Нуево. Плоштадот беше инаугуриран на саемот во мај 1785 година со борба со бикови во која настапија Педро Ромеро и Пепе Ило.

Нејзината неокласична фасада со барокни детали е впечатлива, и има интересна фасада од камен. Двоен покрив е покриен со арапски плочки, а трибината е поставена на две надредени нивоа со голема елеганција. Има една од најголемите арени во Шпанија и капацитетот е 6.000 гледачи.

Под линијата е Музејот за борби со бикови на Ронда, отворен во 1984 година за јавноста. Овој музеј е посветен на Ромеро и Ордожез, двете големи династии на борбите со бикови на Ронда и во историјата на Кралскиот корпус на Maestranza de la Caballería de Ronda, сопственик на плоштадот. Исто така постои и колекција на античко огнено оружје.

Палата Мондрагон

Слика | Рустикална Андалузија

Паласио де Мондрагон е најзначајниот граѓански споменик во Ронда. Се верува дека неговото потекло е муслиманско, но кога биле извршени најважните дела во палатата, тоа било во христијанско време по освојувањето на градот во 1485 година. Внатре ќе ги најдете општинскиот музеј и неколку прекрасни мавритански градини што евоцираат минати времиња.

Црква на Санта Марија ла градоначалник

Слика | Рустикална Андалузија

По освојувањето на градот, католичките монарси наредиле изградба на овој храм, но тој не бил готов дури во XNUMX век, што ги објаснува различните уметнички стилови што ги претставува. Ренесансниот хор е еден од најзначајните елементи на црквата Санта Марија ла Мајор, како и барокното жртвеник на градоначалникот на Вирген дел Дол. Сликата на Богородица според некои истражувачи се припишува на делото на Монтањес, а според други на „Ла Ролдана“.

Арапски бањи

Слика | Рустикална Андалузија

Арапските бањи на Ронда датираат од XNUMX век и во моментов се најдобро сочуваниот термички комплекс на Пиринејскиот полуостров. Следејќи го римскиот модел, тие се структурирани во три различни области: ладни, топли и топли простории за бања. Овие бањи биле изградени веднаш до Аројо де лас Кулебрас, идеално место за водоснабдување, кое се спроведувало со систем за панорамско тркало, зачуван до денес.

Тие се наоѓаат во населбата Сан Мигел, на периферијата на некогашната муслиманска медина од Ронда.

Градско собрание

Слика | Хотел на плажата Амаре Марбела

Изградбата на сегашното седиште на Градскиот совет на Ронда, на плоштадот Дукеса де Парцент, датира од 1734 година и некогаш била касарна на милицијата. Зградата има три ката и подрум. Фасадата е поставена помеѓу пиластри и на секоја страна има грб на Ронда и друга на Куенка. Двата збратимени градови. Внатре, се издвојуваат импресивната Пленарна сала и таванот со кафулиња Мудејар, сместени на главното скалило на градското собрание.

Аламеда дел Тахо

Слика | Tripadvisor

Веднаш до Плаза де Торос и на работ на корнизот Тагус Го наоѓаме Аламеда дел Тахо, одлична прошетка со дрво од XNUMX век, која нуди спектакуларен панорамски поглед на Серанија де Ронда и пејзажите во близина на градот.

Аламеда дел Тахо е составена од пет авении полни со различни растителни видови (багреми, борови, кедри ...), кои водат до шеталиштето со импресивен балкон лоциран на работ од бездната.

Прошетката на југ, се приклучува на Пасео де Блас Инфанте, за да, низ терасите на Парадор Национал де Туризмо, заврши на истиот Нов мост. Театарот Висенте Еспинел се наоѓа во Аламеда дел Тахо.

Ова се едни од најинтересните места за посета во Ронда, но списокот е долг. Посетата на Ронда може да се заврши со палатата на мавританскиот крал, палатата на маркизот Моктезума, манастирот Санто Доминго, археолошкиот локалитет Ацинипо или Wallидот на Ронда, меѓу другото.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*