Што да видам во Севилја

Севилја

Севилја е град на јужно од Шпанија со многу уметност, историско место и во кое исто така можеме да уживаме во добро време скоро цела година. Ако планираме патување во овој град, мора да имаме список со сè што не треба да пропуштаме за ништо на светот, затоа обрнете внимание на сè што може да се види во Севилја.

Од неговите најдобри споменици до големите надворешни простори, Севилја е град со добар начин на живот, со места за одмор и прекрасна историска област која не ве остава рамнодушни. Имаме список со многу работи што вие ќе сакате да ги видите, и сигурно има уште многу што се изоставени.

Вистински Алказар од Севилја

Алказар од Севилја

Стариот кварт на градот Севилја оди далеку и, се разбира, моравме да започнеме со нешто убаво како Вистински Алказар, утврдена палата каде што можете да го видите наследството од различни историски фази, од Мудејар до Готика. Имал исламски и христијански период, а првичното утврдување датира од средниот век. Внатре можеме да направиме долга посета во која ќе поминеме низ разни дворци и соби, сето тоа со огромна убавина. Не заборавајте основен елемент, како што се неговите прекрасни градини.

Катедрала Света Марија од Столицата

Катедрала во Севилја

Ова е најголемата христијанска катедрала во готски стил во светот. Во моментов, iraиралда е дел од неа, бидејќи катедралата се наоѓа на копно каде се наоѓала голема џамија, која била срушена за да се изгради новата катедрала во почетокот на XNUMX век. Во него можеме да го посетиме стариот Патио де лос Нарањос, покрај кој има неколку библиотеки. Од друга страна, внатре има капели, гробот на Кристофер Колумбо, олтарни парчиња и олтари.

Iraиралда

Iraиралда

Иако се формира iraиралда дел од катедралата струја како камбанарија, вистината е дека таа свети сама по себе. Тоа беше старото минаре на џамијата и сè уште го задржува истиот стил, сличен на оној на џамијата Кутубија во Маракеш. Оваа кула е хибрид, бидејќи горниот дел припаѓа на новата христијанска ера, каде што се наоѓаат theвона.

златна кула

златна кула

Ако одите покрај Гвадалкивир, сигурно ќе го достигнете добро познатото златна кула. Изграден е во XNUMX век и долго време се сметаше дека славата на нејзиниот сјај се должи на фактот дека бил покриен со плочки, иако конечно било откриено дека неговиот премаз бил вар со исцедена слама. Околу оваа кула може да најдете многу туристички понуди, од автобуси за да го видите градот до мали крстарења по реки.

Плаза де Еспања

Плаза де Еспања

Велат дека е една од најубавите во светот и не е ни чудо. Се наоѓа во Парк Марија Луиза но, како и iraиралда, заслужува посебен дел. Има полуелиптична форма и има централна фонтана.

Парк Марија Луиза

Парк Марија Луиза

Ако она што го сакаме е да се одмориме од градот, тука го имаме првиот урбан градски парк. Тоа е прилично обемен парк, со плоштадот Еспања, неколку кружни текови и плоштадот Америка. Препорачливо е да земете мапа и да одите до точките на интерес, иако ако имаме време секогаш можеме да се пуштиме и да одиме тивко откривајќи агли.

Општ архив на Индија

Архива на Индија

Оваа датотека е создадена по нарачка на Карлос III во век XVIII да се обедини на едно место документацијата за управувањето што беше спроведена на поранешните шпански прекуморски територии. Зградата има прекрасен ренесансен стил во Ерерија и влезот е бесплатен.

Мост Изабел II

Мост Тријана

Овој мост е познат како Мост Тријана, бидејќи го поврзува центарот со населбата Тријана. Интересно е што е изграден во 1852 година и тоа е најстариот железен мост изграден во Шпанија. На нашата прошетка покрај реката, покрај тоа што можеме да го видиме Торе дел Оро, можеме да видиме и други мостови што го минуваат Гвадалкивир, како што се Пуенте дел Аламило или Пуенте де ла Баркета.

Куќата на Пилат

Куќата на Пилат

ова прекрасна палата на Андалузија Тие имаат стил што ја меша италијанската ренесанса со стилот мудејар. Се смета за најубава Севилјанска палата и се наоѓа веднаш до Плазата де Пилатос. Датира од XNUMX век и била резиденција на војводите од Мединацели.

Музејот на Белас Артес

Музејот на Белас Артес

Музејот на ликовна уметност е задолжителен за сите оние со уметнички и културни грижи. Сместено е во Плаза дел Музео, сместено е во зграда во андалузиски маниристички стил. Внатре наоѓаме 14 соби распоредени хронолошки, со дела од уметници како Зурбаран.

Музеј на танцување Фламенко

Музеј за танцување

Ако сакаме целосно да се потопиме во свет на фламенко, ништо подобро од посета на Музејот на танц на фламенко. Место каде можете да уживате во терапија со танцување, часови по фламенко, фламенко-претстави или продавница за купување сувенири.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*