Што да видам на Флорида

Една од државите што ги сочинуваат САД е Флорида. Тоа е држава во која живеат многу луѓе и нејзината географија ја направи дестинација за оние кои уживаат во сонцето и морето.

Дали е тоа Флорида има најдолго крајбрежје во земјата, зафаќа дел од Мексиканскиот залив и тоа го прави да ужива пријатно суптропска клима претежно влажно. Дали ви се допаѓа идејата за сонцето, морскиот ветер и плажите со допир со забавен парк? Па да видиме денес што да правам во Флорида.

Одмори во Флорида

Прво треба да кажете да, Флорида тој е синоним за забавни паркови, но не го нуди само тоа. Брзо, тогаш да разговараме за најпопуларните и најпознатите: тематски паркови.

На Флорида можете да ги посетите Леголанд, Светот на Волт Дизни, Универзал Сутудиос и Сиорлд. Леголенд е во Винтер Хевен и е отворен во 2011 година. Има педесет атракции со многу возења, трки за патеки, ролеркостер, водни области и градини.

Волт Дизни Свет вклучува четири тематски паркови: Волшебното кралство, Епкот, Холивудските студија на Дизни и Кралството на животни на Дизни плус два водни парка, 34 хотели во одморалишта, терени за голф, две комплетни бањи и спортски комплекс Дизни ЕСПН плус трговскиот центар Дизни Спрингс.

Универзален Орландо Комплекс е да се стори сé затоа што има семејни одморалишта каде на никој не му е здодевно. Од една страна се Авантуристички острови, седум тематски острови со многу возења и ролери, диносаурусот „Парк Јурасик“, Неверојатниот Халк и Хари Потер. Од друга страна, тука се и Универзалните студија со своите филмски атракции како „Мажи во црно“, „Шрек 4Д“ или „myими Неутрон“.

Останува Universal CityWalk со своите ресторани, клубови и продавници и Универзалните одморалишта. Во аквариуми во Флорида има четири места за гледање пингвини, тука е Аквариум во Флорида, има делфини во Морски аквариум Клирвотер и таму е исто така Disconvery Cove на SeaWorld што е прекрасен тематски парк со подводни тури за одење околу коралните гребени.

На Флорида има и зоолошки градини и светилишта. Дали е Зоолошката градина во Тампа со своите слонови, птици, мајмуни и други, идеално место за одење со деца, и исто така Зоолошката градина во acksексонвил и ardардин. Тоа е одлично место со многу градини и огромна изложба посветена на тигрите.

Но, што друго нуди Флорида? Овој дел од Соединетите држави има големо колонијално минато така, има многу страници потонати во историјата. На пример, постои Замокот Сан Маркос изграден во време на шпанска доминација за одбрана од Англичаните.

El Замок на коралите Тоа е curубопитна локација, изградена од Американец со литванско потекло, Едвард Лидскалнин. Овој човек поминал повеќе од 28 години во градењето на овој споменик на неговата loveубов, со тони и тони камен што изгледа како корал, но всушност е варовник. Тие формираат wallsидови, мебел, па дури и кула. Има музеј, телескоп Поларис и скалило од камен. Да одам да се забавувам некое време и да фотографирам curубопитни.

Тука е и Куќата на Ернест Хемингвеј, во срцето на Стариот град во Ки Вест. Hereивееше тука цела деценија и пишуваше многу. Денес е музеј. Бидејќи сте во Ки Вест, добро прошетајте по дувал улица Препорачливо е. Тоа е најпопуларната улица од сите, со многу живот преку ден и ноќе.

Флорида е исто така земја на крокодили. Ние секогаш го гледаме тоа во филмовите, па ако ви се допаѓаат, можете да се пријавите за Тура на мочуриштата Everglades. Можете да ги направите со кајак или со чамци. И не само во кој било брод, туку е воздушен брод, тоа е многу типично за ТВ сериите. Во националниот парк Еверглајс има и Фарм за крокодили со повеќе од две илјади од овие критериуми.

Продолжувајќи со овој бран животни можете да ја посетите Гумбо Лимбо Центар за природа во Бока Ратон.  Тоа е заштитено подрачје со корални гребени, шуми и канали. Има опсерваторија за пеперутки, многу пешачки патеки за пешачење и многу животински свет и активности специјално дизајнирани за посетителите. Можете дури и посвои желкаТие ви даваат сертификат и можете да го нахраните токму таму.

Предните светла се исто така постојана во крајбрежна земја. Всушност, Флорида има 29 светилници и за малку пари некој може да ги посети и да има незаборавни панорамски погледи. Најиконичен од сите светилници е Кејп Канаверал, со вселенски лансирања, но на југ е Кејп Флорида, веднаш под Мајами.

Дали има музеи на Флорида? Се разбира, во Пенсакола постои Национален музеј на поморска авијација Со повеќе од 150 бродови изложени, Детски музеј во Мајами со интерактивен виртуелен аквариум и Музеј Дали посветен на Салвадор Дали. Зградата, структурата, се вика Енигма и претставува почит кон музејот Дали во Шпанија. Друг музеј е Музеј на уметност Ринглинг со европски слики од XNUMX-ти до XNUMX-ти век и американски и азиски антиквитети.

Исто така постои и Вселенски центар Кенеди што е близу до Орландо и има многу за истражување на вселената и Музеј на природна историја во Флорида со своите фосили. Како што можете да видите, Флорида нуди сè ... малку.

Флорида е многу повеќе од забавни паркови иако е позната по тоа. Покрај тоа, секогаш можете да одите на возење со изнајмен автомобил и да одите до него знај ги нејзините плажи кои се нешто како американските Кариби.

Јужна Флорида има плажи со латинска вибрација и можноста секогаш да се гледа вселенско лансирање. Северниот дел исто така има прекрасни плажи како Пенсакола, брегот на државниот парк Пердидо Ки, Санта Роса или плажата Панама Кјути.

Како што можете да видите, покрај забавните паркови, природните пејзажи на Флорида ги покануваат сите оние спортисти или туристи кои сакаат на отворено, да пешачат, да одат со кајак, да се сончаат, да нуркаат и да нуркаат, да направат историска прошетка или да излезат на пијалаци и барови ноќе.

Тоа е, не е само семејна дестинација, можете да одите како двојка, можете да одите сами, да се забавувате во ролери и во фантастични светови или да се потопите во прекрасен природен свет. Оној од Флорида.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*