Што да видите во Вила Реал де Санто Антонио

Плоштад во Вила Реал

La град Вила Реал де Санто Антонио Сместено е на југот на Португалија, во областа на добро познатиот Алгарве и на границата со Шпанија во областа Хуелва. Ова е тивок град, кој исто така нуди многу природни простори за спроведување на разни активности, што го прави добро место за одмор во текот на летото.

Како и сите градови на Алгарве или јужно од Полуостровот, Вила Реал де Санто Антонио прима посетители во текот на летната сезона. Тоа е првенствено a плажа и крајбрежје, но има и некои други работи што треба да се направат. И, не смееме да заборавиме дека имаме многу интересни места во близина, од Хуелва до Тавира или Фаро.

Плажи во Вила Реал де Санто Антонио

Една од главните туристички атракции на овој град и воопшто на целата област на Алгарве се неговите одлични плажи. Во оваа област тие се исто така малку потопло отколку на другите плажи во Алгарве, бидејќи не се во област толку отворена кон океанот. Затоа е идеално место да одите на плажа со семејството. Во центарот има урбана плажа која го добива истото име како градот и нуди многу услуги, како и забавен туристички воз. Од друга страна, постојат неколку плажи во околината, како на пр Монте Гордо, Манта Рота или Лота, сите со лесен пристап. Значи, ако го посетиме овој град, мора да имаме предвид дека е подобро да се изберат пролет-лето месеци за целосно уживање во неговите прекрасни плажи.

Природен резерват Маризам

Името на ова место е тоа на Природен резерват Кастро Марим и Вила Реал де Санто Антонио Маршес заради тоа што биле во овие две португалски општини. Тоа е влажно и заштитено подрачје во областа на вливот што ја формира реката Гвадијана, која ги одделува границата на Шпанија и Португалија во оваа област. Тоа е особено важно место затоа што многу птици преселници гнездат во оваа област, па оттука и нејзината еколошка вредност. Во оваа област е можно да се следат патеките што ги одделуваат мочуриштата и солените плочки пеш или со велосипед, како и да се види екстракција на сол на местото, што исто така е активност од туристички интерес.

Центар на с

Пристаниште Вила Реал де Санто Антонио

За да го разбереме овој град и како е изграден, мора да се повикаме на 1755 година, кога земјотресот го остави практично во урнатини. Новото село беше обновено со идеите на Маркиз де Помбал, поради што денес главниот плоштад го носи неговото име. Ова е најцентралното подрачје, каде што има повеќе места за забава и активности. Покрај овој плоштад се наоѓа Центарот за култура Антонио Алеичо, каде има изложби и некои настани, но кој има своја чудна зграда затоа што порано бил пазар. Друга културна посета во центарот е онаа на Музејот на галеријата Мануел Кабанас, кој беше сликар и графичар. Шеталиштето е исто така многу убаво.

Шопинг во Вила Реал де Санто Антонио

Вила Реал де Санто Антонио

Во близина на главниот плоштад има многу продавници и тезги каде што можете да купите секаков вид типични производи. Како и на северот на Португалија, има многумина кои ја преминуваат границата за да го купат тој скапоцени крпи и португалски текстил по добра цена, бидејќи тие имаат голема репутација. Да се ​​биде туристичко место, можно е да се најдат и тезги за сувенири.

Во близина на Вила Реал де Санто Антонио

Оваа популација може да се види мирно за еден ден, така што ќе имаме време да уживаме во некои дестинации во близина. Не смееме да заборавиме дека тоа е град сместен во областа Алгарве, многу туристички и со некои силни точки што можеме да ги посетиме. Градот на Фаро е оддалечен само 63 километри и пред да стигнете до неа, можете дури и да застанете во Тавира, уште еден мал град кој нуди прекрасни и тивки плажи. Фаро е најнаселениот град во Алгарве и во близина можете да го видите прекрасниот природен парк Риа Формоза, уште едно од заштитените области на овој португалски агол.

Ако одиме на друг начин, лесно може да се стигне до Шпанија, дури и со траект што не носи до Ајамонте од Вила Реал де Санто Антонио. Градот на Хуелва се наоѓа на само 59 километри и во провинцијата можете да уживате во природниот парк Доњана или белите села на Сиера де Хуелва на север, како што е градот Арацена. Во центарот на градот Хуелва можете да го видите Споменикот на Вирген дел Росио или катедралата Ла Мерцед од XNUMX век.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*