Што да видите во градот Лувен

Плоштад во градското собрание во Лувен

Ако патувате за Брисел, можно е еден ден да направите поход кон блиските места, како што е град Лувен за што ќе зборуваме денес. Овој град се наоѓа на сливот на реките Дијле и Воер, на неколку километри од Брисел.

Ова е град што може да се посети за еден или два дена, и дека и покрај тоа што не е многу добро позната, нуди секаков вид забава, од култура и гастрономија до историја или споменици. Discoverе откриеме како да стигнеме до прекрасниот град Лувен и особено работите што ова место толку блиску до Брисел може да ни ги понуди.

Како да стигнете до Лувен

La градот Лувен е на околу 30 километри од Брисел и можете да одите од железничката станица, тоа е еден од најлесните и најбрзите начини. Во Белгиска железница можете да ги видите возните редови и цените за од Брисел. Тоа е кратко патување од околу 25 минути, така што максимално ќе го искористиме денот во градот без да треба да поминуваме долго време од едно до друго место. Затоа е добар избор за бегство од Брисел.

Градското собрание на Лувен

Градското собрание на Лувен

Иако градските собранија обично се место за премин во градовите, со одреден интерес, но не премногу, вистината е дека Градскиот совет на Лувен не остава никого рамнодушен со својата голема убавина. Тоа е зграда создадена во раскошен готски стил, со повеќе од 200 статуи на нејзината фасада. Однадвор тоа нè остава импресионирани, но можете да го посетите и неговиот ентериер, со билет што не чини премногу. Неговите соби се украсени со стилови полни со детали. Како анегдота, коментирајте дека зградата преживеала пожар во Првата светска војна и бомба што ја пасела нејзината фасада, но никогаш не била активирана во Втората светска војна. Само оваа зграда вреди да се посети градот.

Музеј Лувен

Музеј Лувен

Во овој музеј уживаме во постојана колекција во која можете да видите дела од фламански уметници од XNUMX век. Од друга страна, има неколку патувачки изложби и погледите од терасата се одлични. Тие не се толку високи како глетките од универзитетската библиотечна кула, но сепак се убави, плус овој музеј има лифт за оние кои не можат да се искачуваат по долги скали.

Плоштад маченици

Плоштад маченици

Овој плоштад е веднаш до железничката станица, па веројатно ќе биде првото нешто што ќе го посетиме кога ќе излеземе од возот. Во него е спомен за жртвите од Првата и втората светска војна. Во близина има и концертна сала.

Универзитетска библиотека

Универзитетска библиотека Лувен

Ова е добро познат колеџ град, и неговото библиотеката е една од најважните во Европа. Фасадата има фламански стил на ренесанса и во неа може да се види необичниот споменик на буба прикован на огромен 23-метарски пајак. Библиотеката може да се види одвнатре, иако е многу густа за време на испитот. Класичен е, убав и има илјадници наслови, иако беше уништен во Првата светска војна. Ако можеме да се искачиме и на нејзината кула, ќе имаме најдобар поглед кон градот.

Црква Свети Петар

Црква Свети Петар

Оваа црква е уште едно што мора да се види во градот и се наоѓа пред познатото градско собрание. Ова е најстарата црква во градот и датира од XNUMX век. Внатре може да видите некои дела, како што се скулптурата на Богородица со дете или сликата на „Последната вечера“ од Дирк Бутс. Иако оваа црква требаше да ја има највисоката кула во своето време, вистината е дека во неколку наврати се сруши, па конечно беше на висината на црквата.

Оуд Маркт

Уде Маркт во Левен

На Стариот плоштад или Стариот пазар имаме место каде што можеме да се опуштиме, бидејќи има одлична атмосфера. Тоа е како одличен бар на отворено. Порано тоа беше местото каде се наоѓаа тезгите на пазарот, но сето тоа беше заменет со барови и ресторани. Место каде што сите одат да ја пробаат гастрономијата на градот или едноставно да се релаксираат во некоја од многуте тераси на плоштадот.

Ботаничка градина

Ботаничка градина во Лувен

El Ботаничката градина во градот е најстара во Белгија и во него можете да уживате во мало езерце од стотици видови растенија донесени од целиот свет. Оваа градина е друго место што можеме да го посетиме за да се релаксираме, по метежот и вревата на Оуд Марк.

Stella Artois

Фабрика Стела Артоис

La познато пиво има своја фабрика во градот, правејќи го задолжителна посета за оние кои сакаат различни вкусови на пиво. Како и во другите фабрики, има обиколка од час и половина, но мора да знаеме дека е отворена само од мај до октомври.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*