Што да видите во долината Лоара

Замокот Ченонсо

El Долина на Лоара Тоа е долина лоцирана покрај реката Лоара во централна Франција. Добро е познат по своите прекрасни замоци, познати бели вина и историски градови. Во оваа долина можете да направите одлични правци за уживање во пејзажите и неверојатните замоци. Ние ќе ви дадеме неколку идеи за тоа што е од суштинско значење за рутата низ долината.

Од главните градови до тие замоци мора да се види, патувањето низ долината Лоара е незаборавно искуство. Но, пред да се осмелиме, мора добро да смислиме што сакаме да видиме, бидејќи има голем број замоци и градови. Патување од најмалку пет дена е задолжително во оваа долина.

Главни градови на Лоара

Кога ја посетувате прекрасната Долина на Лоара, ќе мора да поминете низ некои поголеми градови, што исто така мора да се види на патот по трасата на замоците. Toе видиме некои од главните, каде што треба да застанете за да видите одредени места.

Орлеанс

Град Орлеанс

Орлеанс може да биде добар почеток на патувањето. Во овој град ќе ја видиме огромната важност што ја имала фигурата на anоана од Арка. Иако има и такви кои веруваат дека живеела тука, вистината е дека поминала само 10 дена, во познатата битка на стогодишната војна. Сепак, во градот можете да го посетите неговиот коњичка статуа и исто така Куќата на anоана од Арка, што е репродукција на нејзината оригинална куќа. Друга работа што треба да се види во градот е Катедралата на Светиот крст, во готски стил. Во историскиот центар можете да ги видите типичните куќи со полу-дрва.

Блоа

Град Блуа

Во Блус можеме да уживаме во неговиот прекрасен замок и а историски град на бреговите на Лоара. Во замокот Блуа престојувале кралевите на Франција. Во него можете да разликувате различни стилови, од готски до блескав готски или ренесансен. Пред замокот можете да ја посетите куќата на магијата Роберт-Худин посветена на илузионизмот и магијата, место погодно за деца и возрасни.

Турс

Град на тури

Катедралата Турс е едно од нејзините главни места, со импозантна фасада и огромно мнозинство на оригинални витражи. Во близина на катедралата е Улицата Колберт, место за одмор со ресторани и простории. Друга област за одмор се таканаречените гувингети, на бреговите на Лоара, со тезги и барови за да се напие пијалок. Во градот има и Музеј на ликовни уметности и Центар за современо творештво.

Анже

Замокот на Анже

Историскиот центар на Анже е тивка област и се наоѓа катедралата и замокот на градот. На Плаза де Ралиемент е нејзината најкомерцијална област, каде што е Големиот театар. Во овој град се издвојуваат и прекрасните куќи во средновековен стил со полу-дрвена рамка, многу добро сочувани. Замокот на гневот е многу убав, со робустен wallид и многу згради што ја формираат целата. Катедралата Анже потекнува од XNUMX век и е изградена во готски стил во регионот.

Главни замоци на Лоара

La патека низ замокот низ долината Лоара тоа е нешто што треба да се направи барем еднаш во животот. Постојат многу, многу замоци што биле изградени во оваа област, каде францускиот кралски дом сакал да има резиденции за одмор. Ние ви прикажуваме некои од главните.

Замок Сали-сур-Лоара

Замокот Сали

Ова е замок од XNUMX век кој многу добро го претставува она што очекуваме да го најдеме кога ќе одиме во Долината Лоара. А. замок кој беше одбранбен, опкружен со ров и со wallsидови. Сè уште е прекрасен замок, но има одреден одбранбен допир што им недостасува на другите замоци во Лоара.

Замокот Чамборд

Замокот Чамборд

Ова е една од најпознатите замоци. Таа е меѓу најголемите и најспектакуларните, затоа вашата посета ќе биде од суштинско значење. Сместено е помеѓу Орлеанс и Блус, поблиску до Блус. Може да се види дека архитектурата имала големо влијание Ренесанса и класични детали.

Замокот Ченонсо

Замокот Ченонсо

Овој замок е исто така познат како замок на дамите и датира од XNUMX век. Тоа е замок кој во моментов е во приватна сопственост и има огромни градини, парк и плантажа за вино. Не заборавајте дека многу познати вина се одгледуваат во овој регион. Од стариот предренесансен замок остануваат само Тур де Маркс. Една од неговите најпознати слики е онаа за аркадите на мостот Дијана, на која е изградена галерија. Градината на Дајана де Поатие со неверојатен и внимателен дизајн е задолжителна.

Замокот Чеверни

Замокот Чеверни

Овој замок покажува а јасен ренесансен стил. Внатре е сместен музеј, што го прави уште поинтересна посета. Каде престојува голем интерес за овој замок е внатре, бидејќи тој е елегантно и луксузно опремен, со внимателна декорација.

Замок во Лангеа

Замок во Лангеа

Ова е уште еден замок што треба да се спомене, бидејќи тој е еден од најмалку обновениот замок. Затоа покажува една од зградите најдобро зачувана во долината Лоара. Ја има Кулата на Фаулк, која е најстарата гарнитура во Франција.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*