Што да видите во Хихон

Gijón

Хихон е еден од градовите во северна Шпанија што прима најмногу посети. И не е за помалку, бидејќи тоа е град со прекрасно историско наследство, со блиски природни пејзажи и што исто така ни нуди вкусна гастрономија да се обиде. Овој град нуди и многу слободно време, а исто така и блиски плажи доколку го посетиме во летната сезона, така што има секаква забава.

Ајде да видиме кои се главните посета на точки во градот Хихон, во случај да направите заслужено бегство. Доколку патувате во овој град, мора да видите некои амблематски места како што е населбата Цимадевиillaа и да ја пробате нејзината позната гастрономија.

Прошетајте низ населбата Цимадевиillaа

Цимадевила Хихон

Едно од најпознатите амблематски места во градот Хихон е несомнено стариот рибарски кварт наречен Цимадевиvа, кој беше местото каде што беше основана првата римска населба во областа. Оваа населба се наоѓа на ридот Санта Каталина. Кога беше создадено комерцијалното пристаниште, оваа кал беше исполнета со морнари, па оттука е соседството со најголема личност во градот. Ова е едно од оние места каде што треба полесно да се справиме, уживање во мрежата на улици и колку е живописно. Покрај тоа, има неколку интересни работи во оваа населба, како што е зградата на Олд рибарскиот пазар, кој во моментов е административна зграда, но сепак се восхитува по својата прекрасна фасада. Црквата Сан Педро Апостол може да се види од шеталиштето, создавајќи прекрасна слика, иако станува збор за црква од XNUMX век, бидејќи претходната била уништена во пожар. Покрај оваа црква можеме да ги видиме римските бањи во Кампо Валдес, еден од ретките остатоци од римското присуство во овој дел од градот. Во оваа населба можете да ги видите и Паласио де Ревилагиего од XNUMX век и Статуата на Дон Пелајо во Плаза дел Маркес.

Погледнете ја пофалбата за хоризонтот

Пофалби

El скулпторот Хилида Тој е многу познат по своите дела и некои од нив може да се видат надвор. Во овој случај, ние гледаме скулптура свртена кон морето и со висина од десет метри. Станува збор за скулптура која била поставена во 90-тите години и денес е веќе симбол на градот, сместена на ридот Санта Каталина.

Прошетајте покрај плажата Сан Лоренцо

Плажа Сан Лоренцо

Оваа плажа се наоѓа источно од населбата Цимадевиvа, така што можеме да видиме една по друга. Плажата е една од главните атракции за посета на овој град во текот на летото, бидејќи можеме да уживаме и во малку сонце. Но, во текот на зимата, тоа е исто така друга атракција, бидејќи може да се шетате по неа и по шеталиштето. Покрај тоа, во Хихон има и други плажи, таа на Пониенте и Арбејал.

Прошетајте по пристаништето

Областа на пристаништето е многу живописна и стана уште еден омилен кај туристите. Тоа е област каде што можеме да ги најдеме оние одлични букви што сме ги виделе во многу прилики. Ноктите големи црвени букви кои го формираат зборот Хихон, каде што сите се сликаат бидејќи крајниот резултат е одличен. Идеален сувенир на градот со пристаништето во позадина.

Уживајте во периферијата на Хихон

Трудот

Не само во центарот на градот наоѓаме места за посета. Ако одиме во Хихон, можеме да ја искористиме можноста да видиме некои места во околината. Ла Лаборал де Хихон тоа е едно од тие места. Ова е највисоката камена зграда во Шпанија и беше замислена како дело што сакаше да биде град само по себе, но не беше конечно завршена. На пример, неговата црква е нецелосна, иако сè уште вреди да се посети. Во него ја наоѓаме и најголемата елиптична купола во светот, па јасно е дека станува збор за одличен проект. Со години наназад, оваа зграда беше brickидана и започна да се влошува, но денес се користи, бидејќи има некои курсеви и има канцеларии.

Гастрономија во Хихон

Фабада

Една од работите што можете да ја вкусите во овој град е гастрономијата, која е многу позната. Јаболковиот пијалок е врвен, но тие исто така имаат јадења што треба да ги пробате, како може да биде популарната фабада, што во зима е јадење што е исто така многу апетитивно. Chopa a la cider е уште едно од нејзините starвездени јадења, типична риба што се готви со јаболковина и обично е придружена со печен компир. Друго од јадењата кои се навистина популарни е чорба од Гихони кој комбинира риба и морски плодови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*