Што да видам во Кадиз

Cádiz

La Град Кадиз Сместено е во автономната заедница Андалузија, во провинцијата Кадиз. Тоа е остров кој се приклучува кон копното со теснец наречен Кано де Санкти Петри. Овој град во Андалузија е еден од најпосетуваните и може да понуди интересни простори на оние на кои им приоѓаме. Кадиз е место познато по тоа што е идеално за спортови на вода и по своите плажи, но без сомнение е многу повеќе.

Ајде да видиме што се агли што можете да ги видите во градот Кадиз. Ако ви се случува да го посетите, не можете да ги пропуштите неговите најважни работи. Исто така, не заборавајте дека ако одите на одредени датуми, ќе го видите градот многу жив, како во карневалите, бидејќи тие се познати таму или за Велигден.

Крајбрежје на Кадиз

Шеталиштето Кадиз е едно од најпопуларните места во овој град. Со поглед на морето и плажите, ќе бидеме изненадени од тој камен еродиран од морска сол и добрата атмосфера што ја има. Тоа е совршена област да не се изгубите и да стигнете до неколку места на интерес. Покрај тоа, тоа е место каде што можете да снимите совршени слики, во А. прошетка со катедралата во позадина и галебите.

Катедралата во Кадиз

Катедрала Кадиз

Овој град имал две катедрали, бидејќи првата изгорела во 116 век. Изградбата на нејзината втора катедрала започна подоцна, онаа што ја имаме денес покрај крајбрежјето. Тоа е многу чудна катедрала, бидејќи за нејзината изградба беа потребни XNUMX години. Овој долг период направи користел два различни типа на камен, нешто што јасно се гледа на фасадата. Има неокласичен стил и барокни елементи. Може да влезете и внатре ќе видиме разни капели со слики и мошти. Покрај тоа, се препорачува да се напиете пијалок во баровите на Плаза де ла Катедрал за да уживате во погледите.

Тавира кула

Тавира кула

Овој антички град имал стражарски кули поради стратешката позиција. Затоа денес сè уште можеме да го видиме Торе Тавира, кој е највисоката точка на градот со 45 метри. Сместено е во Куќата-палата на маркизите во Рекањо. Има барокен стил и е изграден во XNUMX век. Во моментов можете да отидете на него за да уживате во Camera Obscura, идеја со која ни ги покажуваат сите агли на градот. Тоа е начин да ја започнеме нашата посета знаејќи ги интересните точки.

Плоштад Сан Хуан де Диос

Ова е еден од најважните плоштади во градот и каде тука е Градскиот совет на Кадиз. Овој плоштад е еден од најубавите, бидејќи има палми и фонтани. Покрај тоа, во неа можеме да ја видиме црквата Сан Хуан де Диос, зградата на градското собрание во неокласичен и елизабетански стил и Каза де лос Пазос Миранда.

Маркет и Плаза де лас Флорес

Плоштад на цвеќе

Пазарот изгледа убаво, иако е нормален пазар внатре, но тој е идеален ако сакаме да видиме некои од типичните производи и атмосферата на градот. Покрај тоа, овој плоштад всушност се вика Плаза де Топете, иако го нарекува оној со цвеќиња затоа што ги има многу тезги со свежо цвеќе, што му дава шарен и многу убав изглед, што го прави едно од омилените места на туристите.

Плажа Калета

Плажа Калета

Не можеме да не го споменеме прекрасна плажа на Ла Калета. Со само 450 метри се наоѓа во областа на стариот град, затоа е едно од најпознатите, бидејќи ќе го видиме на патот кон катедралата. Сместено е помеѓу двете замоци на градот.

Замокот на Сан Себастијан

Замокот на Сан Себастијан

Овој замок се протега покрај бранителот на Ла Калета и се вели дека на ова место се наоѓал антички феникиски храм на КроносНе смееме да заборавиме дека се соочуваме со еден од најстарите градови во Европа. Денес е место за изложби и настани.

Замокот Санта Каталина

Од другата страна на плажата Калета се наоѓа овој замок. Овој замок потсетува на стари утврдувања на Порто Рико или Куба што Шпанците ги изградија за да го заштитат Медитеранот. И theидовите и црквата што постојат нè враќаат во времето и нè носат на други места.

Парк ovенова

Парк ovенова

ова парк изграден во XNUMX век таа е една од најубавите што можеме да ја посетиме. Се наоѓа веднаш до стариот град и морето, во близина на старите wallsидови. Има прекрасен ботанички дисплеј, а одзади има прошетка од која можете да го видите градот Рота. Тоа е идеално место за одење со деца.

Населба Популо

Населба Популо

Ова е најстарата населба во Кадиз, Иако долго време беше заборавен, тој веќе е реновиран и добива на значење во градот. Тоа е населба со тесни улички, калдрма и со прекрасни лакови.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*