Што да видите во Мерзуга

Село Мерзуга

Мерзуга е мал град сместен во југоисточен Мароко што стана туристичко место благодарение на пристапот што го има до субсахарските дини. Тоа е начин за пристап до ретко населено место и близу до точката каде Сахара доаѓа во контакт со Мароко. Значи, може да стане едно од оние патувања кои стануваат прилично искуство.

Ајде да видиме како можеш стигнете до оваа точка во Мароко, работите што се во близина и што можете да видите и да направите во областа. Мерзуга, и покрај тоа што е мало место, веќе стана туристички град подготвен да прима туристи од целиот свет.

Како да стигнете до Мерзуга

La најчестата рута кога одите до Мерзуга поминува низ Маракеш, што е една од најтуристичките точки и каде пристигнуваме со авион. Мора да се каже дека патувањето е долго, не помалку од девет часа, па ако сакаме да го видиме ова место, ќе мора да бидеме многу трпеливи. Исто така, постојат неколку начини да се стигне до Мерзуга. Една од нив е да се оди со автобус, што е многу ефтино, но може да стане многу тешко и досадно патување, бидејќи едвај застанува. Друга алтернатива е да изнајмите автомобил на аеродромот во Маракеш за да го вратите на враќање, бидејќи паркирањето во близина на места како што е плоштадот Јамаа ел Фна е многу тешко. Оваа опција е поскапа, но за возврат ни дава поголема слобода ако се справиме добро со ГПС. Тоа е несомнено најдобрата опција за авантуристи. Од друга страна, имаме можност да одиме на организирана турнеја, во која ќе можеме да застанеме тивко на некои места како Урзазате или да уживаме во ноќта во камп на отворено. Иако ова несомнено ќе биде најскапата опција, но и најудобна.

Екскурзии до Мерзуга

Аит Бен Хаду

Ако сте одбрале да одберете водена екскурзија, ќе можете да уживате во многу интересни места неколку дена. Нормална екскурзија ќе потрае околу три дена да дојдеме и да си заминеме, застанувајќи на важни точки. Една од првите станици ќе биде на најважен утврден град или ксар во Мароко, Аит Бен Хадоу. Филмови како што се „Царството небесно“ беа снимени тука. Утврдениот град се издвојува по тоа што е монохроматски, со куќи од кирпич оставени да се исушат на сонце. Оддалечено е 190 километри од Маракеш. Денес е место прогласено за светско наследство и живее од туризам, иако повеќето од нејзините жители се преселија во новиот град од другата страна на реката.

Во посета на Мерзуга можеме да застанеме и во Уарзазате. Тоа е прекрасен град за гледање и одлична станица пред да влезете во Атлас и Мерзуга. На ова место можеме да ги видиме Касбах од Таурирт, плоштадот Ал Муахидин или curубопитните студија Атлас каде се снимаа филмови како што се 'Накитот од Нил' или 'Гладијатор'. На патувањето до Мерзуга ќе продолжиме низ долината Дадес и клисурите на Тодра, со нивните спектакуларни пејзажи.

Ерг Чеби

Село Мерзуга

Иако Мерзуга е град во кој обично престојуваат оние што ја посетуваат оваа пустина во Мароко, вистината е дека она што сакаме да го видиме е Ерг Чеби. Ерг е а збор што означува пустина формирана од песочни дини и ова е најважно во целото Мароко. Во ова ќе можеме да уживаме пред се во импресивниот пејзаж што ни го нудат овие триесет километри дини.

Активностите што можат да се направат во оваа пустина се многубројни и разновидни, секоја позабавна. Одење низ дините е од суштинско значење, но тоа не може да се направи само пеш, бидејќи неговото проширување е многу големо. Екскурзии се организираат и во 4 × 4 или четири. Но, едно од најдобрите искуства е несомнено возење дома-дрога за да се шета по овие дини.

Пустина Мерзуга

Таканаречената sandboarding може да биде одлична забава. Станува збор за користење на табела што тие сигурно можат да ви ја дадат во установите, да се движите по песочните дини. Без сомнение голема забава ако одиме со деца. Но, тоа е исто така добро место за наоѓање животни, бидејќи може да има дури и лисици во близина.

Конечно, уште една од најдобрите активности што ќе треба да ги направиме во Ерг Чеби или во Мерзуга е несомнено да ужива во темнината ноќе. Ние се повикуваме на фактот дека на места како ова, каде што тешко постои загадување на светлината, можеме да уживаме во ryвезденото небо кое целосно ќе не воодушеви. На местото, тие исто така се организираат да поминат ноќи во пустината, така што нашето искуство ќе се покаже како потполно уникатно и да чуваме многу посебна меморија за ова место.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*