Што да видам во Памплона

Слика | Пиксабеј

Главен град на античкото кралство Навара, потеклото на Памплона се враќа во XNUMX век п.н.е., кога Римјаните го основале градот Помпаело на антички роден град. Познат ширум светот по Sanfermines, Памплона е град за добредојде кој има активен стар град полн со продавници, културни активности и гастрономски постојки за да помине многу пријатни моменти. Покрај тоа, нејзината централна географска локација во Навара е идеална за откривање на други интересни места во регионот. Дали нè придружувате на оваа патека преку Памплона?

Историски центар на Памплона

Стариот град, наречен Алде Захара на баскиски јазик, има средновековен распоред на ниски куќи и тесни улички. Во него се наоѓа најголемиот дел од неговото монументално наследство.

Wallидови на Памплона

Wallидот на Памплона во должина од 5 километри, кој опкружува голем дел од историскиот центар и тврдината на Цитаделата, е еден од најдобро зачуваните во Европа. За да го запознаете, можете да прошетате по горниот дел од него, како и да се спуштите до нејзините нозе за да ја набудувате нејзината вистинска големина.

Ла Сиудадела

Откако ќе заврши глетката на идовите, можете да продолжите низ Цитаделата, ренесансно утврдување помеѓу XNUMX и XNUMX век, кое се карактеризира со својата петокрака starвездена форма на пентагон и се смета за најдобар пример за воена архитектура на ренесансата во Шпанија.

Катедрала Санта Марија ла Реал

Друга суштинска посета на Памплона е готската катедрала Санта Марија ла Реал, изградена во XNUMX и XNUMX век, иако нејзината фасада е во неокласичен стил. Внатре има накит како што е намотот (еден од најдобрите во Европа од XNUMX век), сакрастијата, капелите, тезгите, хорот или кралските гробници на Карлос III од Навара и Елеонора од Кастилја.

Исто така, ако можете, искачете се до нејзината северна кула каде што се наоѓа ellвоното на Марија од каде има импресивен поглед кон целиот град.

Кога заминувате од катедралата, одете на Плаза де Сан Хозе, прекрасен простор во Памплона каде се издвојува Фонтаната Делфин, единствениот што е исто така светилник во градот.

Замокот плоштад

Плаза дел Кастиloо е нервниот центар на животот во Памплона. Од неговата изградба, плоштадот е една од најпрепознатливите икони на градот и каде се одржуваат најважните настани. Оваа страница е разграничена со прекрасни станови во XNUMX век и со бројни решетки со тераси каде можете да ја вкусите одличната гастрономија на Навара.

Слика | Пиксабеј

Улицата Естафета, позната по трката со бикови во Сан Фермин, е друго место за уживање во добро вино и разни порции пинчоса. Нејзините најпопуларни фестивали се одржуваат помеѓу 6 и 14 јули во знак на сеќавање на патронот на Навара.

Градини Таконера

Од друга страна, ако сакате да се прошетате низ Памплона и да дишете свеж воздух, упатете се кон најстариот парк во општината, ardардине де ла Таконера, каде што живеат неколку пауни во слобода.

Парк Јамагучи

Можете исто така да одите до паркот Јамагучи, прекрасна градина во јапонски стил, сместена на само 20-минути пешачење од историскиот центар.. Овој парк е роден поради збратимувањето на Памплона со јапонскиот град Јамагучи. Шетајќи низ градините, ќе најдете дрвја и растенија од Азија, како и езерце со мост и водопад.

Музеј Навара

Сместено во близина на падината на Санто Доминго, во старата болница во Нуестра Сењора де ла Мисекордија, го наоѓаме Музејот на Навара. Овде можете да дознаете за историјата на Навара и да набудувате важни парчиња како што се римскиот мозаик на Триумфот на Бахус од XNUMX век, картата на Абаунц, портретот на Маркизот од Сан Адријан од Гоја и градниот кош на Лејре, дело на исламската уметност.меѓу другите.

Црква во Сан Чернин

Црквата Сан Цернин, заштитник на градот, е храм во готски стил, датиран од XNUMX век, кој се карактеризира внатре со неговата голема прицврстена барокна капела, а надвор со портикот украсен со прекрасни резби и фасадата со две високи кули.

Црква на Сан Николас

Тоа е друга готска црква во која се сместува голем барокен орган, што е една од најважните во заедницата на форсите.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*