Што да видите во Полињано а Маре

Полињано а Маре

La град Полигнано а Маре Сместено е во јужна Италија, во провинцијата Бари и на крајбрежјето. Овој град веќе бил рибарско село во времето на Римската империја, така што има вековна историја. Без сомнение, нејзината привилегирана позиција е дел од нејзиниот шарм и му ја даде оваа важност.

Во моментов ова мал град е пријатно и тоа е една од оние дестинации кои сè уште немаат масовен туризам, но се популарни. Тоа е место кое има многу да понуди, а исто така и регионот на Пуliaа има интересни места.

Како да стигнете до Полињано а Маре

Градот Полигнано а Маре се наоѓа во старата Виа Трајана. До Полигнано се доаѓа лесно од Централен Бари или од градот Бриндизи. Возот е најчестиот превоз од овие градови, бидејќи патувањето е кратко и не е многу скапо, како и удобен превоз. Градот Полињано има своја станица и можете да стигнете до центарот со одење неколку минути.

Што можеме да видиме во Полигнано а Маре

Полињано кобила

Полињано е а старо рибарско село што сè уште го задржува тој морнарски шарм на сите свои агли. Тоа е град што лесно може да се види за еден ден и има прекрасен стар град. Се издвојува по некои работи, како што се оние куќи што изгледаат суспендирани на карпите. Овој мал град исто така стана многу популарен во последните неколку години поради натпреварот „Светска серија за нуркање на Ред Бул“ што се одржа на карпите. Тоа е натпревар во скок во височина што е спектакуларен. Но, ајде да видиме некои од работите што треба да ги видите во овој мал град.

Плажа Лама Монахиле

Плажа Полигнано

Ова е познатата плажа која се наоѓа во центарот на градот, помеѓу два високи карпести wallsида кои ја штитат од воздухот или од брановите. Е многу типична слика за регионот Пуugа, што сигурно сте го виделе во многу прилики. На карпите е стариот град, така што куќите изгледаат како да гледаат над плажата. Овој простор е исто така наречен Кала Понте и тоа е плажа со камчиња што е многу гужва во сезоната. Друга особеност е што плажата ја минува стариот римски мост кој припаѓал на Виа Трајана што водел кон градот.

Статуа на Доменико Модулно

Името на овој уметник можеби не ви звучи многу, но вистината е дека неговите песни на италијански јазик ги има низ целиот свет. На песна „Воларе“, што на сите им звучи познато, е создадено и изведено од Доменико, поради што тој е еден од познатите луѓе на градот и му е посветена статуа. Бронзената статуа се наоѓа на шеталиштето именувано по текстописец. Зад оваа фигура има скали наречени Воларе кои водат до еспланада на прекрасните карпи во градот од каде има импресивен поглед кон морето и познатата плажа Лама Монахиле.

Грота Палазезе

Ова е пештера што се наоѓа во некои карпи свртени кон морето. Но, она што е чудно за ова место е тоа што во моментов се наоѓа еден од најдобрите ресторани во светот, што е еден од нај изненадувачките. Несомнено е едно од местата што се препорачуваат во овој град, бидејќи има неверојатен поглед и затоа што не секој ден можете да вкусите мени во морска пештера. Но, овој ресторан не е погоден за сите буџети, бидејќи е прилично скап. Но, ако вашиот буџет ви го дозволува тоа, не двоумете се да го живеете ова одлично искуство.

Историски центар на Полињано

Град Полињано

Историскиот центар може да се види мирно за еден ден, бидејќи не е многу голем, но сигурно ги освојува сите што ќе го посетат. До оваа античка област се пристапува преку Арко Марчесале, старата градска порта. На улиците може да се видат оние бели или камени куќи на карпите, тесните куќи, религиозни слики, многу цвеќиња во боја и стихови насликани на некои места.

Морски пештери

Покрај тој ресторан што се наоѓа помеѓу карпите, можно е да се посетат и разни морски пештери кои се ископани во карпи со директно дејство на морето. Овие мали пештери кои се формирани се повеќе од седумдесет и ги има во оние карпи на кои седи населението. Во градот можете да изнајмите брод за да направите мала екскурзија во која одблизу ќе видите некои од овие спектакуларни природни пештери. Тоа е уште една од најпопуларните активности во Полигнано а Маре.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*