Што да видам во Сорија

Слика | Пиксабеј

Сместено во Кастилја и Леон, би можеле да ја дефинираме Сорија како мала престолнина која го задржува својот историски и средновековен шарм. Поетите како Густаво Адолфо Бекер, eraерардо Диего или Антонио Мачадо го изразија своето воодушевување од овој град во стихови.

Како што вели неговото туристичко мото „Сорија, не можете ни да го замислите“, затоа ја обиколуваме за да можете да ги запишете на вашата рута местата што не можете да ги пропуштите за време на вашата посета.

Манастир Сан Хуан Дуеро

На патот кон Монте де лас Енимас, местото каде што лежи легендата за Густаво Адолфо Бекер, го наоѓаме манастирот Сан Хуан де Дуеро кој бил изграден помеѓу XNUMX и XNUMX век. На тивко и тивко место лоцирано на левиот брег на реката Дуро и близу источниот влез што овозможува пристап до градот преку средновековен мост.

Овој стар манастир сè уште го чува од првичниот објект телото на црквата, едноставно со еден кораб и полукружна апсида, и аркадите на манастирот. Токму, највпечатливата работа е импресивниот мантил што ги зачувува четирите заливи, со изненадувачка колекција на стилови при неговото извршување. Исто така, има типични романескна полукружна лакови.

Ермитаж на Сан Сатурио

Слика | Пиксабеј

Традицијата вели дека благородникот на Соријано, Сатурио, во 30 век, откако починале неговите родители, го распределил своето богатство меѓу сиромашните и отишол да живее во пештерите покрај Дуеро каде ќе живее XNUMX години како пустиник. Неколку чуда му се припишуваат на Сан Сатурио и таква е посветеноста кон светителот што Соријците решија да изградат скит во негова чест.

Скитот е изграден на стара визиготска пештера. Внатрешните слики говорат за животот на светителот и покровителот на Сорија, а неговите останки се закопани во неговиот главен олтар, пронајдени во последната четвртина од XNUMX век.

Скитот на Сан Сатурија има различни простории како што се изложбениот салон, просторијата од куќата на Сантеро, просторијата на Кабилдо де лос Херос, просторијата на градското собрание и каноните или капелата Сан Мигел.

Иако скитот на Сан Сатурио е достапен со автомобил, вреди да се прошетате до местото за да уживате во пејзажите на Дуеро.

Со-катедрала во Сан Педро

Слика | Википедија

Иако вообичаена работа е што Катедралата се наоѓа во главниот град на провинцијата, Сорија е еден од оние ретки случаи бидејќи седиштето на катедралата е во Ел Бурго де Осма. Но, тоа не значи дека во Сорија нема катедрала бидејќи постои катедралата Сан Педро де Сорија, која го дели со митрополитската катедрала достоинството да се храмови под кои управува владика и неговиот тим.

Катедралата Сан Педро е автентичен скапоцен камен на кастилската романска архитектура. Во 1520 година, црквата се распадна и по состанокот на кој учествуваа владиката Педро Акоста, локалното благородништво и соборот, беше одлучено да се изгради новата колегијална црква, таа ќе се гради на претходната, така што нема многу остатоци од оригиналот, освен во напишани извори.

Некои беа интегрирани во новиот храм и моментално може да се видат, како што се три прозорци кои припаѓаат на романската конструкција во внатрешноста на трансеп. Покрај некои заливи и делови од намотот, старата главна фасада служи како пристап до главата на главата, каде се чува прекрасната романескна фасада.

Работите на новиот храм завршиле околу 1575 година со изградбата на камбанаријата. Во март 1959 година, по повеќе години молби, папата Јован XXIII му ја додели титулата Со-катедрала на колегијалната црква Сан Педро од Була Квандокидем Аниморум, делејќи го од тој момент катедралното седиште со Бурго де Осма.

Иглесија де Санто Доминго

Слика | Викимедија

Тешко е да се докаже потеклото на црквата Санто Доминго, но историски се вели дека на почетокот на XNUMX век на ова место била изградена романескна црква, од која е зачувана само сегашната кула, во чест на Санто Томе.

На крајот на тој век храмот бил длабоко реновиран за да се прошири и во 1556 година бил основан манастир Доминиканка покрај оваа зграда. Со оглед на недостигот на буџет за изградба на сопствена капела, беше договорено да се користи парохијата Санто Томе и, со текот на времето, беше преименувано во Санто Доминго. Прогласено е за средство од културен интерес во 2000 година.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*