Што да видам и да направам во градот Белфаст

Белфаст

La главен град на Северна Ирска Одамна престана да биде место исполнето со конфликти за да стане уште еден интересен град во кој ќе уживаме во неговите улици и во своите интересни места. Затоа денес ќе видиме некои работи што треба да ги посетиме и направиме во градот Белфаст.

Белфаст е мал град, па затоа е една од оние дестинации кои се совршени за долг викенд, бидејќи можеме да го видиме во длабочина за неколку дена. Тоа е интересен град кој исто така е полн со историја и пабови, ресторани и места со одличен поглед.

Откријте ја населбата Титаник

Музеј Титаник

Започнуваме со една од најмодерните населби во Белфаст, а тоа е населбата каде што беа старите. Бродоградилиштата Харланд и Волф, и каде е изградена митската океанска брод Титаник. Тука исто така се родија и други импресивни бродови кои имаа поголема среќа од трагичниот Титаник. Во оваа населба е оправдано гордото индустриско минато на градот, кое се чинеше дека е заборавено од внатрешните конфликти. Во оваа област можеме да го посетиме SS Nomadic, мала реплика на Титаник, а исто така да ги посетиме студија каде се снимаат Игри на тронови. Можете исто така да го посетите музејот Титаник, модерна зграда каде што можеме да дознаеме повеќе за историјата на овој брод.

Улична уметност во Белфаст

Урбана уметност

Друга работа што може да се направи околу градот Белфаст е откријте ја урбаната уметност, со импресивни мурали и графити. Урбаната уметност може да се најде на кој било агол, само ќе треба да шетаме по улиците за да ги откриеме овие одлични и изненадувачки шарени мурали кои го преплавуваат градот.

Уживајте во мирната ботаничка градина

Ботаничка градина

Сместено во близина на Универзитетот во Квинс, што е уште една интересна посета поради тоа колку е убава нејзината зграда, е кул ботаничка градина, каде што можете да уживате во малку релаксација среде посета на градот. Тоа е градина која порано била приватна, а подоцна станала јавна. Има две оранжерии, од кои најубава е палмата, со две области, едната е кул, а другата со тропска клима.

Посетете ги пабовите

Паб во Белфаст

Не можете да одите во Белфаст без да ги посетите неговите одлични пабови. Салон за алкохол во круната таа е една од најамблематските. Сместен во зграда во викторијански стил, стои од XNUMX век, така што нема подобро место за да имате типично пивце од овој убав паб. Внатре можеме да уживаме во неверојатна паб, со врежани шуми, плочки и витраж. Спроти пабот е зградата на Гранд опера. Покрај посетата на оваа паб, можеме да одиме и во други помодерни во најживите области на градот, но без сомнение ова е класика што не треба да ја пропуштаме.

Радувајте се во катедралниот кварт

Плоштад на катедралата

Катедралниот округ о Катедрална четвртина Денес е една од најживите области на Белфаст. Ова е модерно и еклектично соседство, во кое порано живееле трговци, и кое денес е преполно со активности и места за забава. Започнува во катедралата Света Ана, од која можеме да влеземе на улиците за да откриеме нови места, каде што има и мурали и графити.

Искачете се до Кавехил

Пештерски рид

El Замокот Белфаст Сместено е на периферијата на градот, во ридовите на ридот Кејв. Во моментов можете да влезете во замокот и да го видите без да се пријавите на тури и без никаков трошок. Покрај тоа, од овие ридови ќе имаме одлични погледи. Посетата може да ни однесе попладне, па затоа е подобро лесно да го видите замокот со сите негови детали и околината. Овој замок е познат и затоа што според легендата жителите на замокот би имале среќа сè додека во него живеела бела мачка.

Вкусете ги типичните производи на пазарот Свети Georgeорѓи

Пазарот

Се враќаме во градот Белфаст и ако сме гладни, можеме да застанеме на пазарот во Сент Georgeорџ. Овој пазар е уште една од работите што преживеале од времето на градот во Викторија. Од петок до недела Тоа е кога ќе се отворат, до три часот попладне, со најдобра атмосфера и со свежи производи, прстиња и понекогаш музика во живо. Идеално место за да ја пробате гастрономијата на градот. Треба да шетате низ тезгите за да пробате нови работи и да ги купите оние типични детали што не можат да изостанат кога ќе се вратиме дома.

Дознајте за нејзината историја во Музејот Улстер

Музеј на Улстер

Музејот Улстер се наоѓа во ентериер на ботаничката градина од Белфаст, така што веќе можеме да посетиме две места одеднаш. Тој е најголемиот музеј во Северна Ирска и има секакви работи, од експонати за сликање до археологија.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*