Работи што треба да се направат во Белфаст

верник

Кога мислиме на Ирска Даблин е првиот град што ми паѓа на ум, нели? Тогаш може да помислиме на пејзажите Конемара, на суровите плажи, на маварите или на зелените ридови.

Но, Белфаст е дестинација на вашата листа? На главен град на Северна Ирска тоа е многу повеќе од проблематичен град, нешто сиво и со тажна историја. Веќе некое време тој се препороди и денес се нуди како многу интересна туристичка дестинација. Да видиме што има за нас Белфаст, главниот град на Улстер.

Белфаст

Белфаст-1

Приказната ни го кажува тоа територијата на Белфаст е населена уште од бронзеното време а антички урнатини се наоѓаат на периферијата на градот како сведоци. За време на средниот век, тој не бил важен град, туку само мала населба во која биле изградени неколку замоци од XNUMX век па наваму.

белфаст-мурал

Но, како Англичаните дојдоа да живеат тука? Лесно, ги „засадија“. Преку процес наречен Плантажа со улстер англиската круна мобилизира стотици луѓе, англиски протестанти и шкоти и ги донесе овде. Во следните векови градот растел и станувал сè повеќе индустриски, само запомнете дека во бродоградилиштата на Белфаст бил изграден Титаник.

Подоцна, историјата на ирската независност го подели градот и во дваесеттите години стана главен град на Северна Ирска. Проблемите не запреа и затоа градот има трагична историја на напади и борби. И слава на сив и тажен град.

Што да видам во Белфаст

титански-белфаст

Мислам дека е добра идеја да се започне со сè што има врска со Титаник. Градот знае како да ја искористи својата врска со бродот за да можете да започнете со тоа Титаник Белфаст бидејќи е чекори од центарот.

Зградата е впечатлива, висока шест ката и со девет толкувачки галерии за да можете да ги видите, почувствувате, мирисате и чуете сите приказни за славниот брод, но и за градот во кој е изграден и за луѓето што го граделе. Нема тури со водич, одите сами, и Турнејата завршува со посета на последниот преостанат брод на компанијата Вајт Стар, SS Nomadic.

титански-белфаст-2

Билетот за возрасен чини 17 фунти и вклучува посета на Номадик, но можете да платите само 7, 50 ако се пријавите Билет на Титаник Белфаст доцна заштеда да ја направам посетата само еден час пред да се затвори. И ако сакате да пиете чај во луксуз, можете да го направите тоа во недела попладне во копија од бродот со вклучена позната скала, за 24 фунти.

И имам уште две атракции поврзани со Титаник: можете да го пробате менито на бродот, последен на кого му се служеше кобната ноќ, пријави се за Исклучиво приватно јадење, во куќата Рејан, или направете А. возење со брод низ пристаништето и видете каде е дизајниран, изграден и лансиран бродот.

титански-белфаст-3

Оставајќи ја историјата на најпознатиот бродолом, мора да го обиколите градот за да го цените тоа. Можете да изнајмите велосипед и да се придружите на Туристички велосипеди во Белфаст, со локални водичи кои ве водат до 30 интересни места, заминуваат во сабота и недела во 10 часот наутро по цена од 20 фунти по лице. Тие ги нудат велосипедите на Норма.

Очигледно, можете да ја направите и традиционалната двокатна автобуска турнеја, Исклучен хоп на хотел во Белфаст. Има 48 часовни билети и е супер практичен. Додека педалите, сигурно ќе поминете покрај една од најпознатите иконски градби во Белфаст: Градска сала.

градско собрание на белфаст

Тоа е елегантна конструкција од 1906 година за која можете да направите А. бесплатна тура. Ниту, пак, треба да заборавиме на Замокот Белфаст: Се наоѓа на ридовите на Кавехил кантри паркот висок 120 метри и има прекрасен поглед кон езерото и градот. Можете дури и да јадете во оваа елегантна камена палата, ресторанот е отворен секој ден од 11 до 5 часот и до 9 часот од четврток до сабота.

замокот Белфаст

Ако сакате да го живеете градот, можете да поминете низ него Пазар Свети Georgeорѓи датира од крајот на деветнаесеттиот век иако тој работи од XVII век. Петок, сабота и недела се отвора саемот и е едно од најдобрите места за прошетка, гледање, купување и дружење со локалното население. Постои бесплатен автобус што сообраќа на секои 20 минути помеѓу градот и пазарот, со почеток во 8 часот наутро.

пат-затвор-кромлин

Менос наивен но исто така интересно е и Затвор затвор Крамлин, затвор од 1846 година кој работеше век и половина. Во него живееле криминалци, но и политички затвореници и имало бегства, бракови, раѓања, бунтови и егзекуции.

Водената тура трае околу 70 минути и местото е отворено секој ден, освен некои датуми. Чини 9 фунти. За да се вклучите повеќе во политиката и историјата, ве советувам да направите а турнеја во црна кабина, класичните британски такси. Потребно е да го знаете познатото воени мурали по што е познат и Белфаст.

тури-војна-на-тронови

И сега да, ќе го знаете тоа денес Овде е снимена Војна на тронови така има неколку агенции кои нудат оди до комплетите за снимање: Кампот на Роб, Винтерфел, старата руинирана опатија, каде што Роб се заколнува на верност на Кралот на Северот, античката шума каде Старките наоѓаат волк што умира и негов млад и многу повеќе.

Турите обично започнуваат во 8:30 часот, вклучуваат постојка за ручек и завршуваат во 6 часот. Други тури понуда посетете го Замокот Вард, Winterfell, 40 минути од градот, ти позајмуваат облека и имаш А. час за стрелаштво маестрално и обиколете го сетот со велосипед.

темни жива ограда

Треба да се направат две тури: патеката Роб и патеката Тајвин, час и четвртина за првата, два часа и четвртина за втората, и двете вклучуваат по 20 застанувања и чинат 27 фунти по лице. И има уште Можете да ја поминете ноќта во шумата Винтерфел за 195 фунти по пар.

Ако врне, можете, наместо тоа, посетете ги огромните модерни студија Титаник каде што е снимена и серијата HBO. Како што можете да видите, од Титаник и од „Игра на тронови“ има многу лошо

Божиќ-во-Белфаст

Конечно, ако сакате да присуствувате на настани, проекции, маркети, фестивали, ќе ви кажам дека Белфаст е дом на неколкумина во текот на целата година. Сè зависи од тоа кога ќе одите, но на Божиќ вклучи многу светла и има еден пазар во Градското собрание кој е прекрасен, на Ноќта на вештерките има огномет па дури и организира недела на ресторан во октомври.

Вистината е тоа ако одите во Даблин нема причина да не го посетувате Белфаст бидејќи растојанието помеѓу двата града е нешто повеќе од 160 километри. Можеш оди со воз или автобус, но првото е поскапо превозно средство. Автобусите Еирјан и Улстербус се компании.

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*