Што да правам во Париз со деца

Не сите патници се в loveубени парови, возрасни или соло патници. Постојат родители кои патуваат со деца и иако за многумина од нас тоа е лакмусов тест, тие се забавуваат со планирање екскурзии и активности за да можат малите да уживаат да знаат друго место.

Дали Париз е град деца пријателски? На прв поглед, бр. Не е ни многу миленичиња пријателски да речеме, но не можете да ги задржите негативните коментари. Секогаш можете да направите нешто така не го давај палецот до Париз за семеен одмор. Еве ве оставаме Неколку предлози.

Париз со деца

Да Да, можно е. Нема откачување. Можеби не е најдобриот град во светот за одење на семејни одмори, но може да се знае, патува и ужива. Вие само треба да се организирате затоа што ако сакате вашите деца да ги посетат амблематските страници, ќе мора да резервирате однапред. Тие нема да ја сакаат идејата да имаат два часа чекање да прошетаат низ Версај ...

Совети: избегнувајте посета на париските музеи во среда бидејќи француските деца имаат тенденција тој ден да немаат училиште и да ги избегнуваат исто така и летните одмори. Сега да, нашата листа на дестинации во Париз да одат со деца.

Цит дес Енфантс

Тоа е прекрасен детски музеј каде сè е дизајнирано за нив. Идеално е да ги купите билетите пред и доколку пристигнете време пред времето на влез, можете да прошетате низ прекрасниот Парк де ла Виле.

Ова место Тоа е за деца помеѓу две и седум години и нуди работи што им овозможуваат да го искусат и истражуваат светот. Постојат три централни теми кои имаат врска со физички, когнитивен и просторен развој на детето. Преку различни активности тие можат да откријат како работи нивното тело, нивните сетила, нивните емоции и многу повеќе. Постојат лавиринти, огледала, звуци, експерименти со вода, воздух и светла.

La Cité е отворен од вторник до сабота И работи со сесии што траат час и половина, повеќе или помалку. Од понеделник до петок се отвора од 10 до 11:45 часот и од 1:30 до 3:15 часот по полноќ. За време на викендите тоа го прави од 10:30 до 12:30 часот и од 2:30 до 4:30 часот.

Влезот чини 12 евра но чини 9 ако сте под 25 години или над 65. Интернет-резервацијата чини 2 евра. Билетот вклучува сесија и проекција во киното Луис-Лумиер.

Парк де ла Виле

Околу Cité des Enfants е ова забавен парк, некогаш област за производство. Бернард Цуми стои зад дизајнот на сите игри и нека мотивира тоа беа децата. Цуми е француско-американски архитект, деконструктивист, кој секогаш ја води својата работа од неговата лична слобода.

На почетокот на 80-тите тој победи на натпреварот за дизајнирање на игрите во паркот, а денес тука и во музејот Акрополис во Атина се неговите најдобри дела.

Паркот е во областа XIX, на авенија Jeanан urорес и има 55 хектари. Можете да ги оставите децата да се изгубат во огромниот лавиринт од бамбус или да се лизгаат по слајдот на змејот, меѓу најдобрите од групата карактеристични конструкции тука.

Канал, Канал де лурк, го дели на средина и има околу осум простори: Ла Гранде Хале де ла Вилете, библиотека, два театри, тематски градини што кријат подморница и поле со коњи, Национален конзерваториум за музика и танц, град на музика, град на науките и град на децата, на Купола со филмови Имакс и концертна сала.

Влезот е бесплатен и паркот е отворен 24 часа на ден, иако, се разбира, одредени простори имаат специфични часови. Можете да стигнете таму со автобус (75, 151, PC2, PC3, 139, 150, 152 или со метро со користење на линија 5 или 7.

Плажа во Париз

Претходно разговаравме за плажите во Париз или Париз плаж. Всушност, ова се банки со песок кои се специјално донесени на бреговите на Сена за забава во текот на летото. Помеѓу јули и август овие урбани плажи Тие вклучуваат тезги за храна, концерти и игри.

Тоа е навистина кул начин да уживате во Париз и мислам дека децата можат да уживаат во него.

Ле ardардин де Плантес

Градините се секогаш добри места за слободно трчање на децата. Оваа градина тоа е во областа 5 и тоа е ботаничка градина тоа има мала зоолошка градина каде што можете да видите мајмуни и музеј Музеј на природна историја, каде што ќе видите коски на диносауруси во огромна просторија, добро од XNUMX век. Тие ќе се чувствуваат внатре Мумијата.

Овој парк има малку повеќе од 23 хектари на улицата Кувиер. Се отвора во текот на целата година од 8 до 5:30 часот или малку подоцна во зависност од сезоната. Влезот е бесплатен до сите градини што ја сочинуваат, градината со рози, алпската градина, ботаничката градина и живата градина со растенија.

Ајфеловата кула

Очигледно, не можеме да им ја негираме на децата оваа посета, иако тие мора да бидат предупредени дека ќе има луѓе и да чекаат. Можете да резервирате однапред и да ги купите билетите да се искачи на скалата преку Интернет, директно од официјалната веб-страница. На овој начин редот за чекање ќе биде пократок.

Ако вашите деца се постари, тие нема да имаат проблем да се искачат на 600-чудни скалила до врвот. На првото ниво можете да се одморите и да го гледате видеото со историјата на кулата или да уживате во кафе додека момчињата одат наоколу.

Но ако имате мали деца, помалку од шест години, најдобро е да не се качувате нагоре. Ако денот е убав, можете да организирате пикник под кулата, на Шампионатот на Марс, да одите во вртелешката, да се одморите или да имате сладолед, секогаш со висока кула како позадина.

Лак на триумфот

Тоа е уште една типична атракција, но вреди ако имате големи деца затоа што може да се качите и да го видите градот. Скалилото има 284 скалила, има и лифт, а погледите се одлични. Секогаш можете да вклучите прошетка по Елисејските полиња, да застанете кај Ладуре и да купите макаруни и да влезете во продавницата Дизни.

Градина на туилери

Друга градина? Да, децата се среќни кога можат да бидат лабави, затоа не двоумете се да ги натерате да посетуваат градини. Во овој случај има одлична централна фонтана затоа што можете да изнајмите мал брод и да го натерате. И ако одите во лето има фантастично панорамско тркало и вкусен сладолед.

И, ако не се плашите од музеи, постои Musee de l'Orangerie.

Катакомбите

Ако вашите деца обожаваат хорор приказни, ништо подобро од тоа Катакомби во Париз или Гробишта во Пере Лашез. Ако не се плашите од овие работи, тие се потемни опции, но исто така и забавни. Се зависи од тоа колку години се, се разбира.

Конечно, многу очигледна дестинација: Дизни Париз. Шлаг на тортата.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*