Сагунто атракции

Ако се прашувате што да правите во Сагунто Бидејќи планирате да патувате во градот Валенсија, ќе ви кажеме дека многу ќе уживате во вашиот престој. Бидејќи главниот град на регионот на Полето Мурвиедро, кој се наоѓа на северот на провинцијата, ви нуди природни чуда и споменици.

Основана од едетанос со име на Газ, потоа стана Сагунтум Роман и се спротивстави на опсадата на Картагинците предводена од Ханибал во една толку позната епизода како Сајтот Numancia. Оттогаш има задржано одредена сила, како што покажуваат неговите мавритански, средновековни и модерни споменици. Но, ви нуди и прекрасни плажи во топлината на величествените температури во Валенсија. Без понатамошно одложување, ќе ви покажеме што да правите во Сагунто.

Што да се види и што да се прави во Сагунто?

Поточно, ќе ја започнеме нашата обиколка на овој град на Comunidad Valenciana на неговите плажи, а потоа ќе се приближиме до градот за да ги посетиме неговите главни споменици. Бидејќи историскиот центар на Сагунто се наоѓа на околу пет километри од брегот и, според тоа, од песочните области и важното комерцијално пристаниште.

Плажите Сагунто

Плажата Ла Алмарда

Плажата Ла Алмарда

Во градот Валенсија можете да уживате во три главни плажи. Само еден е оној од Пристаништето Сагунто, кој служи како заштита. Поради оваа причина, тоа е песочна област со мирни води што ги има сите услуги.

Уште поубаво е Плажата Алмарда, чија главна атракција лежи во кордонот дини што го опкружуваат и кој има висока еколошка вредност. Конечно, го имате Плажата Коринто-Малвароса, исто така од песок, иако со камења на морскиот брег. Квалитетот на нејзините води доведе до тоа неколку пати да биде награден со значката Сино знаме. Тоа е и најтивко од трите.

Откако ќе уживаме во капењето на плажите, ќе се фокусираме на тоа што да правиме во Сагунто, односно на спомениците што ви ги нуди историскиот град Валенсија.

Стариот град на градот Сагунто

Порталот на пеаните

Порталот на пеаните

Квалификуван како Средство од културен интересСоставен е од неколку улици во центарот и Плаза Мајор. На толку малку простор, можете да посетите многу споменици. Во однос на религиозното, нагласува на црква Санта Марија, изградена во XNUMX век на стара џамија. Иако не бил завршен до XNUMX век, тој одговара на готски стил на Валенсија. Дополнително, на скалите што му пристапуваат од север се гледаат два латински натписи.

Исто така, ве советуваме да ги посетите испосниците во стариот град како што се оние на Света Марија Магдалена, на крв и Богородица на тагата. И, малку подалеку, на црква Ел Салвадор, изградена помеѓу XNUMX и XNUMX век, иако во него преовладува примитивниот готски стил.

Сепак, еден од најголемите накит на овој дел од Сагунто е Еврејството, до кој се пристапува преку полукружен лак познат како Порталот на пеаните. Во него ќе видите како бил овој средновековен простор на градовите, покрај тоа што ќе го посетите местото на ритуалните бањи што се викало миквех.

Од друга страна, во историскиот центар на Сагунто имате прекрасни палати како сопствениот Градска сала, неокласична конструкција од XNUMX век, или на Куќата на Местре Пења, готски стил и сегашното седиште на Историскиот музеј на градот. Конечно, како и во целиот град, можете да видите примероци од римската архитектура како што се, на пример, остатоците од ѕидот на Храм на Дијана.

Замокот Сагунто

Замокот Сагунто

Замокот Сагунто

Се наоѓа на врвот на еден рид што го штити градот Национален споменик од 1931. Иако нејзината сегашна форма е посовремена, се верува дека веќе постоела во времето на Ибериите. Потоа, и Римјаните и Готите, муслиманите и христијаните придонесоа за нивните реформи.

Таа е поделена на седум ѕидани огради меѓу кои се издвојува Плаза де Армас, што се совпаѓа со стариот римски форум. Од своја страна, на Плаза де Сан Фернандо, можете да го видите Епиграфски антиквариум, примерок од ибериски, римски и хебрејски натписи.

Римскиот театар

Римски театар

Римски театар Сагунто

Тоа е уште едно од чудата што можете да ги посетите во Сагунто и е многу блиску до претходното. Беше длабоко рехабилитиран на крајот на XNUMX век, но тоа не ја намалува неговата монументална вредност. Нејзината градба датира од I век после Христа и е изведена искористувајќи ја предноста на наклонот на еден рид за населување на трибините.

Тоа е совршен пример за римската архитектонска хармонија од тоа време, која се засновала на принципите на Витрувијан. Така, оркестарот на 22 метри ја има клучната мерка околу која се градеше се останато. Од друга страна, во ископувачките работи на театарот пронајдени се бројни предмети од истиот период, како керамика, надгробни споменици или стели.

Театарот не е единствениот важен споменик на римското Сагунто. Остатоците од циркус, изградена во вториот век по Христа и која имала капацитет за повеќе од петнаесет илјади луѓе. Исто така, можете да видите во локалитетот што беа тие домус како Куќа dels Peixos, погребни споменици и патишта од римско време.

Манорски куќи и палати

Куќа на Беренгуер

Внатрешноста на Casa dels Berenguer

На Сагунто не му недостасуваат остатоци од средновековното и ренесансното минато. На пример, стариот бедеми делумно се сочувани со некои нејзини кули. Но, можете да видите и палати како Куќа на Беренгуер, готски стил и во кој е сместен Центарот за прием и толкување посетители на градот и Палатата Делме или Пунјалет, датиран околу 1250 година и од кој е зачувана само фасадата.

Грау Вел

Грау Вел

Тврдината на Грау Вел

Под ова име е познато подрачјето на старото пристаниште Сагунто, каде што можете да посетите и места од голем интерес. Тоа е случај на археолошки локалитет, каде што се пронајдени куќи и градби како насип и можен светилник, сите од римско време.

И, исто така, на одбранбениот тим на Грау Вел, изградена во XVIII век и се состои од тврдина, квадратна кула, неколку магацини и батерија. Без сомнение, неговата цел беше да го одбрани брегот од можни напади на пирати или непријателски војски.

Други споменици

Куќата на фармата на Агуа Фреска

Утврдена фарма на Агуа Фреска

Исто така, на периферијата на Сагунто имате други споменици од интерес. Ќе ги споменеме утврдена фарма на Агуа Фреска, изградена помеѓу XNUMX и XNUMX век. Тоа е мал замок наменет за домот на селските господари кои имале обработливо земјиште. Друг пример за овој тип на градба, иако поскромно, е фарма des Frares, со својата фарма од XNUMX век.

Исто така, ве советуваме да го видите Утврдена мелница Торе Гауса, на Кулата Сан Роке и затворски замок, сите пријавиле имот од културен интерес. И конечно, на манастир на Санта Ана, изградена во XIV век и има црква, манастирска зграда и овоштарник.

Ел Сагунто индустриски

Црквата Богородица во Бегоња

Црквата на Пресвета Богородица од Бегоња

Индустрискиот туризам, сфатен како оној што го посетува старото производствено наследство на градот, доби силен поттик во последниве години. И, во оваа смисла, Sagunto има што да ви понуди.

Во модерното пристаниште на градот, ќе најдете многу згради кои ќе ви овозможат повторно да го преживеете неговото индустриско минато. Меѓу нив, старите болница за работници, На општи работилници или бродови за резервни делови.

Но и драгоценото црквата на Пресвета Богородица од Бегоња, комесарот, рекреативното казино или домовите на вработените. Сепак, можеби најљубопитниот елемент од сето ова индустриско наследство е висока печка кој е зачуван како остаток од минатиот просперитет и е поставен во 1922 година.

Природата на Сагунто

Марјал де Лос Морос

Марјал де Лос Морос

Не се сè споменици и индустриско наследство во градот на провинцијата Валенсија (тука ви оставаме статија за што да се види во градот Валенсија). Веќе ви кажавме за неговите плажи. Но, покрај тоа, градот се наоѓа помеѓу природните паркови на Сиера Калдерона и Сиера де Еспадан. Поради оваа причина, има прекрасни патеки за пешачење и нордиски пешачки патеки.

Меѓу првите, т.н долга патека ГР-10, кој дел од гр Пузол и ја преминува првата од планините што ви ги спомнавме. Исто така, во близина на Сагунто имате две мочуришта со голема еколошка вредност. Се работи за оние на Алмарда и Лос Морос.

Можете исто така да дишете свеж воздух во природно место на Ромеу, каде што се наоѓа најважната шума во општината. Покрај тоа, ќе можете да видите археолошки локалитети како што се Слика на Корбс и тоа од Ковакса.

Малку гастрономија

Пастиси од слатки компири

Пастиси со слатки компири

За да ја завршиме нашата обиколка што да правиме во Сагунто, ќе ве советуваме некои од неговите типични јадења. Меѓу нив е и печен ориз со бакалар, кој се подготвува особено во Великиот пост и Страсната седмица.

Но, можеби најтипични за градот се патакети, некои мали сендвичи кои имаат омлет со широк грав и нежен лук или филе со домат. Уште повкусни се ксимоси или пржени млечни лебови кои се полнат со туна, домат, јајца и зелен пипер.

Конечно, кога станува збор за слаткото, имате што да пробате во Сагунто. На пример, Сан Блас колачи, на Кока Де ланда, На Пастиси од слатки компири или Анис крофни.

Како заклучок, ви покажавме многу од што што да правите во Сагунто. Како што можеби сте виделе, има прекрасни споменици, привилегирана околина и вкусна кујна. Не заборавајте да го посетите овој прекрасен град на Comunidad Valenciana.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)