Што да правите во стариот град на Куенка

 

Слив Тоа е прекрасен шпански град, со милениумска историја, иако неговите туристички и историски атракции започнуваат со муслиманската окупација. Многуте богатства што ги оставиле вековите ја прават одлична туристичка дестинација во земјата.

Особено што во средината на 90-тите УНЕСКО го прогласи за убаво историски центар на светско наследство.

Слив

Шпански град и општина, во заедницата на Кастилја ла Манча, е главен град на покраината. Неговото име потекнува од латински слив, длабока долина меѓу планините, иако со годините додадоа титули и почести: Многу благородно и многу лојално, лојално и херојско, на пример.

Градот е поделен на два добро обележани дела, стариот и новиот град. Првата била изградена на рид опкружен со реката Јукар од едната страна, а од друга со нејзината притока, Хуекар, која се влева во долниот дел на овој прв и стар сектор. На запад и југ е новиот град чие срце е улицата Каретерија.

Куенка ужива во а Медитеранска клима, со поголема топлинска амплитуда од крајбрежната зона, со студени и врнежливи зими и благи лета и со помали врнежи. Се разбира, има моменти кога температурите во лето можат да бидат многу високи.

Историјата ни кажува дека областа на Куенка е населена уште од горниот палеолит, околу 90 илјади години п.н.е., потоа дошол роман, подоцна на варвари и на крајот на муслиман и развој на населението. Тој преминал од Калифатот во Кордоба до Таифата во Толедо и под контролата на Алморавидите во 1180 година. Алфонсо VIII кој го обнови градот во 1177.

Што да се види во стариот град Куенка

Во 1996 УНЕСКО го прогласи за историски ѕиден град Куенка Град на светско наследство. Списокот ги вклучува Barrio del Castillo, Barrio de San Antón, Barrio Tiradores и Intramuros Enclosure.

За да добиете добар преглед на градот, препорачливо е да застанете на далечина. Можете да го видите манастирот Сан Пабло, претворен во хотел, мостот Сан Пабло, висечките куќи кои се амблем на градот... Потоа се влегува и може да талка низ неговите улици и плоштади, да ги цени неговите згради, неговите палати. , црквите и манастирите од различни стилови. Ова е местото каде Градоначалникот на Плаза, катедралата во Куенка, Градското собрание, кулата Мангана, црквата Сан Мигел, Светилиштето на Богородица на тагата ...

La Катедралата на Пресвета Богородица Тој е во готски стил иако има одредено француско влијание. Има латински крст дизајн и трифориум сè уште преживува од оригиналната норманска структура и е единствена во Шпанија. Главната фасада има три пристапни врати, главниот олтар е на Вентура Родригез и има ковачка работа од XNUMX век.

Катедралата се отвора од понеделник до недела од 10 до 7:30 часот и не се затвора напладне. Општиот влез чини 5 евра. До него е Епископски Паласио а на долниот кат е Музео Диокесано со големата уметничка колекција на катедралата, со делото Христос на крстот и молитвата во маслиновата градина, од Ел Греко.

El Манастир на отфрлените кармелити тоа е исто така тука. Зградата е купена по налог во 1622 година и се наоѓа во највисокиот дел на градот, на кањонот на реката Хуекар. Денес е сместена Фондацијата Антонио Перез и има изложбен салон. Има полигонален план и двапати е преправен во 11 век. Отвора од понеделник до недела, од 2 до 5 часот и од 8 до XNUMX часот.

El Музеј на Куенка Се наоѓа на улицата Обиспо Валеро и работи во Casa Curato de San Martín. Ни дава патување низ историјата на градот а низ провинцијата има многу предмети од различни археолошки локалитети. Има колони, керамички парчиња, метални предмети и римски монети, визиготски предмети и мавритански работи. Влезот е бесплатен.

El Манастир во Сан Пабло тоа е веднаш пред познатите Висечки куќи и тоа е поранешен манастир со готска црква. Денес хотелот Парадор работи во зградата и Тој нуди прекрасен поглед на целиот град. Можете да одите да јадете или да уживате во кафе.

Во списокот не можете да го пропуштите замокот КуенкаИако речиси ништо не остана од стариот арапски ѕид и навистина многу малку од она што некогаш беше моќна тврдина. Последните градби беа од раката на Фелипе II, а денес се уште можеме да видиме одредени делови од ѕидот, две кружни кули и свод над влезната врата, Безудо Арх. Замокот е на највисоката точка во градот, меѓу две клисури. Може да се посети само однадвор.

La Плаза градоначалник Тоа е главниот плоштад на градот и многу посетители овде ја започнуваат својата посета на Куенка. Има трапезоидна форма и тука се наоѓаат катедралата, градското собрание и манастирот Лас Петрас. На Кулата Мангана Тоа е местото каде што порано стоела арапската тврдина и изградена е во XNUMX век и реновиран во XNUMX век. Имај нео мудејр стил а некогаш служел како општински часовник.

Од своја страна Мостот Сан Пабло Станува збор за пешачки мост кој ја минува реката Хуекар. Оригиналниот мост изградена е во XNUMX векно се урна и изгради нов со дрво и железо на почетокот на XNUMX век. Тоа е една од најдобрите панорамски точки за размислување за Куенка и пијат најдоброто од фотографиите на Висечките куќи.

Кога веќе зборуваме, тие се локален амблем и тоа е класичната разгледница. Куќи Тие биле изградени во ѕидот што го формира кањонот на реката Хуекар. Неговата локација, суспендирана како да се лозје, го прави прекрасен. Останаа само три а во еден од нив денес се сместени Музеј на шпанска апстрактна уметност со дела од Антонио Саура, Фернандо Зобел или Антони Таплес. Оваа куќа датира од XNUMX век и музејот е отворен секој ден освен понеделник. Друга од овие куќи е Casa de la Sirena.

Куенка, исто така, има многу верски објекти, а меѓу нив е и Црквата Сан Мигел чија изградба започнала во XIII век. Иако денес апсидата останала од тоа време, остатокот е од XNUMX и XNUMX век. Се надеваме дека ќе можете да одите и да присуствувате на некој културен настан. На Црква на Сан Андрес Тоа е од XNUMX век, црквата Сан Николас е ренесансна и на Црква Свети Петар се издига над старата џамија. Нејзината купола е огромна и убава.

Во Градоначалникот Плаза има и Манастир Сан Педро де лас Јустинијанас, од XNUMX век. Неговата црква е позната како Црквата Лас Петрас и има строга фасада, но е извонредно украсена. Конечно, зградата на Градското собрание датира од 1733 година и е поврзана со улицата Алфонсо VII преку прекрасни портали. До тука сè што можете да видите, но очигледно ако треба да направите можете да пешачите, да фотографирате, да јадете локални деликатеси и многу да се забавувате. Што велите за посета на Куенка и нејзините богатства?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*