Што да се види во Ајндховен

Поглед на Ајндховен

Ајндховен е град јужно од Países Bajos и како и многу места околу овде има вековна историја. Добро е на југ, всушност неговото име преведено значи нешто слично завршни дворови, па можете да замислите место кое некогаш било скриено.

Сега кога знаеш дека Ајндховен е во Холандија, што да ти кажам што да се види во Ајндховен?

Ајндховен

Ајндховен

Како што реков и претходно тоа е на југот на Холандија а неговата историја датира од првата половина на XIII век кога му биле доделени градските права, кој во тоа време бил мал и оддалечен град каде се спојувале каналите Гендер и Домел.

Во тоа време куќите не стигнувале до 200, имало замок и заштитен ѕид кој со текот на времето се проширил. Тоа не беше ослободено од напади и грабежи, ниту од бесни пожари или шпански окупации што траеја со текот на времето.

Она што засекогаш го одбележа развојот на градот беше Индустриска револуција бидејќи транспортните средства беа подобрени овозможувајќи нејзино поврзување со многу други локации. Нејзината индустриска активност беше концентрирана на тутунот и текстилот, но подоцна, благодарение на сега мултинационалната Филипс, се прошири во областа на електрониката и осветлувањето. Факт: Philips е основана во 1891 година.

Тогаш ќе дојде тежок транспорт со компанијата ДАФ y до крајот на XNUMX век, Ајндховен веќе бил еден од најголемите градови на Холандија.

Што да се види во Ајндховен

Стратум

Градот денес се смета за Холандски дизајн главен град и има многу да научи. Всушност, се проценува дека неделно го посетуваат најмалку 25 илјади луѓе. Значи, што можеме и што треба да видиме при нашата посета?

El Стратумсајнд или Стратум, да се исуши, е најдолгата ноќна улица во земјата но има и а Пристаниште долг 225 метриили познат по името Бенелукс: има 54 ресторани и кафулиња и тука се сконцентрирани тие 25 илјади посетители неделно. Ова е местото каде што се традиционалните „кафеави пабови“, на Wilhelminaplein. Навечер вибрира со луѓе и забава.

Но, на почетокот рековме дека тоа е град посветен на дизајнот и тоа можете да го видите во Van Abbemuseum & designhuis. Првиот е еден од најважните музеи во Европа, посветен на современата и модерната уметност со дела од Кандински, Мондријан Пикасо или Шагал. Вториот е сцената и точката на средба за иновации и дизајн.

Ван Абемузеум

El Ван Абемузеум работи во многу интересна проектирана зграда и содржи повеќе од 2700 уметнички дела, вклучувајќи уметнички инсталации, видео уметност и дел од уметноста од САД, Германија и Источна Европа. Има и кафетерија и продавница за сувенири. Можете да го најдете на Bilderdijklaan 10, а се отвора од вторник до недела од 11 до 5 часот, затворајќи на 27 април, 25 декември и 1 јануари. Билетот можете да го купите онлајн.

музеј на даф

Од своја страна музеј на даф Тој е во чест на производителот на камиони, најголемиот во Европа откако е основан во 1928 година. Тој е супер популарен музеј на југот на Холандија, доказ за локалната генијалност со отворени работилници и изложби на возилата направени во текот на долгиот век на компанијата. Внатре има ресторан и продавница. Можете да го најдете на Tongelresestraat 27.

Продолжувајќи со музеите, ако е ваша работа, можам да ви го препорачам Музеј на ПСВ Ајндховен, посветена на опсесијата што овој град ја има со фудбал.Клубот наполни сто години во 2014 година и за неговата историја можете да дознаете овде. Тоа е на улицата Стадионплејн, 4.

Музејот Филипс

Друг музеј кој може да биде интересен е Музеј и колекција на Филипс, лоцирана во близина на местото каде Џерард Филипс ја направи својата прва блескаво сијалица кон крајот на XNUMX век. Станува збор за ултра модерен музеј со примерна обиколка на животот на компанијата. Не ја пропуштајте Mission Eureka, интерактивна игра која вклучува загатки и игри со ситници.

Внатре е и колекцијата Philips, уметничка колекција која датира од 20-тите години на минатиот век со повеќе од 3 дела од целиот свет. Се наоѓа на улицата Емасингел 31. Отворен е од вторник до недела од 11 до 5 часот, а на училишни празници во Холандија е отворен и во понеделник. Има неколку датуми во годината кога е затворен, па погледнете ја нивната веб-страница пред да одите.

Музејот Филипс

Конечно, најмалиот музеј во Ајндховен, но во исто време и еден од најинтересните е inkijkmuseum. Работи од стара фабрика за перење и постелнина, а нејзините уметнички експонати секогаш се свои. истото Ton Smits Huis, посветен на еден од најпознатите национални стрип уметници.

Црквата Света Катерина во Ајндховен

Ако музеите не ви се, но сакате стари згради, можете да дојдете да ги видите Црква Санта Каталина. Не е средновековна црква, но има свои добри години: изградена е во 1867 година во неоготски стил и заменува постара црква од XNUMX век која претрпела многу оштетувања низ историјата. Денес е обновен и вграден во сегашната структура. има две Кули во француски готски стил се високи по 73 метри, Марија и Дејвид. А внатре во црквата има шарени витражи и два прекрасни органи, едниот со речиси 5.800 цевки. Оваа прекрасна црква се наоѓа на 1 Катаринаплаин.

Нуенен

Ајндховен е град кој е поврзан и со фигурата на пластичниот уметник Винсент Ван Гог. На периферијата на Ајндховен, на само осум километри североисточно, има живописно село кое изгледа како нешто од приказната за браќата Грим: Нуенен. Многу е познат затоа што Ван Гог го вклучил во својата уметност и затоа што тука живеел помеѓу 1883 и 1885 година. Тоа го направил во пастирска куќа која за среќа е целосно реставрирана.

Патеки на Ван Гог во Нуенен

Тука функционира винцентар, нова атракција посветена на уметникот и неговото време во селото. Има многу прошетки кои следат по неговите стапки кои можете да ги преземете. Сите тие следат еден вид на Музеј на отворено тоа ве води да ги запознаете повеќе од 20 локации низ селото кои имаат врска со Ван Гог. И можете да ги надополните со аудио водич.

Друга од атракциите што се појавува на нашата листа за тоа што да се види во Ајндховен е реплика на праисториското село: праисториски Дорп. Овде можете да научите за античките техники и да видите како луѓето живееле тогаш, но и подоцна во времето, во времето на Римјаните, па дури и во средниот век. Некогаш овој дел од земјата беше 100% земјоделци и сточари, без струја или камиони, а музејот на отворено е прозорец кон тоа минато.

праисториски Дорп

Вистината е дека Ајндховен е прекрасно место, со многу зеленило, па посетителите секогаш можат да одвојат време за одмор. Едно од најпопуларните места за тоа е Генепер Паркен, на долината формирана од реките Домел и Тонгелрип. Денес е а област за зачувување на природата и има многу добро обележани патеки за пешачење.

Друг парк е Градски парк или Стадсвандерлпар, со 30 скулптури и споменици, вклучувајќи го и оној што потсетува на првото радио емитување направено во Холандија во 1927 година.

Паркови во Ајндховен

И ако сакате животни, тогаш постои Зоолошката градина Диренријк, особено за децата. Досега најинтересните и препорачани во листата на што да се види во Ендховен Секако подоцна, во зависност од годишното време, ќе наидете на разни фестивали па пред да одите да видите дали некој од нив ви е интересен.

ако ти е прв пат Најдобро е да останете во центарот на градот. бидејќи повеќето од најпопуларните атракции се во оваа покомпактна област на градот и можете да пешачите таму.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*