Што да се види во Лагос, Португалија

Португалија Има прекрасни дестинации бидејќи ја мешаат историјата со туризмот, исклучително атрактивна комбинација кога имате слободно време и пари за одмор. Една од овие дестинации е Лагос, град во регионот Алгарве.

Тоа е една од најсобирните и најпопуларните туристички дестинации во земјава и денес ќе видиме што да правите во Лагос.

Лагос

Лагос е во регионот Алгарве, во областа Фаро. Првите човечки суштества што се населиле овде биле конуси, предримско село кој живеел помеѓу долината Гвадалкивир и Кабо Сан Висенте. Зборуваме за 2 години п.н.е.. Очигледно подоцна ќе пристигнат други народи како Картагинците, Римјаните, варварите, подоцна муслиманите, на крајот христијаните.

приморски град, беше клуч во логистиката на португалските патувања по океанот и токму поради таа причина кралот Себастијан ја именувал град во 1573 година. Лагос исто така бил град на бродоградилишта и тука се родени многу каравели што ги користеле Португалците на нивните трговски и пронаоѓачки патувања низ светот. И важен факт, тој бил првиот европски град кој имал пазар на робови.

средината на XNUMX век бил уништен од земјотрес, земјотресот во Лисабон од 1755 година и напредувањето не беше евтино. Во средината на XNUMX век, во Лагос се воведени првите индустрии, па затоа има мала заживување по учеството во Наполеонските војни и граѓанската војна во Португалија.

Како и во многу други места во Европа, тоа беше неодамна по завршувањето на Втората светска војна тој туризам почна да доаѓа овде и да ги открива нејзините убавини до тој степен што е денес туризмот негова главна стопанска дејност.

Да, да, Лагос живее и од риболов, но од 60-тите туризмот ја надмина оваа традиционална активност која датира многу векови. И тоа е тоа Лагос има одлично време, добри плажи, прекрасно крајбрежје, историско наследство и марина за 460 чамци., покрај тоа што може да прима крстарења на долги релации.

Што да се види во Лагос

Лагос почива на бреговите на реката Бенсафрим која се влева во морето. Од една страна ја има природата и од друга историско и културно наследство. Значи, да почнеме со неговите природни богатства и што можете да направите.

можеме да именуваме пет плажи за пешачење, сончање и капење во морето. Ако сте со автомобил, тогаш некој може да скока од плажа до плажа барајќи го оној кој најмногу одговара на она што треба да го направиме, но овие пет Тие се најблиску до градот, па без разлика дали сте со автомобил или не, тие се достапни.

Меја Праја таа е најголема и се наоѓа веднаш на устието на реката. Ќе биде долг околу 5 километри и ќе има ниски дини и песок. Има пешачки мостови по кои може да се оди за да не се оштети вегетацијата која може да биде лиснато, а доколку пристигнете пеш можете да тргнете по патека која доаѓа од центарот на градот. Со автомобил има паркинг.

La Плажата Батата Тоа е само неколку чекори од историскиот центар на Лагос, така што луѓето кои престојуваат тука се оние кои најмногу посетуваат. Така, ако неговата предност е близината, нејзиниот недостаток е што обично има многу луѓе. На Плажа двајца студенти е супер познат. Има два сектори кои се поврзани со лак. На втората плажа може да се влезе само преку дупка во истата карпа, секогаш кога има плима... Тоа е најкласичната разгледница на плажите на Лагос.

Потоа, тука е Праја Дона Ана и Праја до Пињао. И двете се поврзани со патека од 300 метри на карпите. Праја Дона Ана има карпи во водата, широка е, има паркинг за автомобили и во близина има згради, па луѓето што живеат таму секогаш ја избираат. Од своја страна, Praia do Pinhao е на крајот од Rua José Formosinho и е опкружен со прекрасни карпи.

Продолжувајќи со пејзажите, на околу два и пол километри од центарот на Лагос, има прекрасен рт, Понта да Пиедадешто е а одлично место за гледање на зајдисонцето А, ако не можете, тогаш можете да одите на прошетка во секое време бидејќи ќе направите убави фотографии од морето, карпестите формации, хоризонтот... А потоа следуваат низа активности кои можете да ги ангажирате и дека мислам дека покрива многу теми.

На пример, можете да направите а Западно Алгарве џип сафари, направете дегустација на вино и запознајте ги Бенагил, Ферагудо и Карвоеиро, прошетајте се со брод на Понта да Пиедада кога сонцето ќе зајде или одете да гледате делфини.

Сега, што е со културно, историско и архитектонско наследство? На Иглесија де Сан Антонио Се наоѓа во историскиот центар и иако однадвор не кажува многу, внатре е барокна гозба. Штета што мора да го снимите на мрежницата бидејќи не се дозволени фотографии. Ќе видите фино и полихромно дрво, сини и бели плочки, ангели, позлатено дрво... да, се плаќа. Не се наплатуваше во средината на пандемијата, но можно е платениот влез веќе да се врати.

Друга црква е Црквата Санта Марија де Лагос, кој се наоѓа на главниот плоштад во градот. Изградена е меѓу векот петнаесеттиот и шеснаесеттиот и иако изгоре во XNUMX век и дел од неговата оригинална верзија беше уништена, сепак е видлива. Зборувам за корицата, но нејзината привлечност лежи во прекрасниот мурал што се наоѓа зад олтарот и кој илустрира битка на ангели.

La Плоштадот Infante Dom Henrique Прекрасно е и многу блиску до бреговите на реката Бесанфрим. Тоа е многу отворен плоштад каде луѓето се среќаваат, шетаат, уживаат во морскиот ветар... Статуата на Дом Хенрике или Енрике Навигаторот, е срцето на плоштадот, сеќавајќи се дека го открил, на пример, островот Санта Марија во Азорските Острови.

Погоре споменавме дека Лагос бил првиот град во Европа кој имал а пазар на робови, и токму поради таа причина има музеј кој се сеќава на тоа. Музејот има два ката и ја раскажува приказната за робовите кои дошле во Лагос за да бидат тргувани. Се проценува дека помеѓу 1444 и една деценија поминале околу 800. Самата зграда е исто така убава.

El Полковско оружје Се наоѓа на плоштадот Дом Хенрике и како што кажува неговото име, некогаш бил воен магацин. Не е отворен за посетители, но неговата барокна фасада во жолто-бела боја е многу впечатлива. Лагос има и ѕид и денес можете да видите дел од него. Тоа е јужно од црквата Санта Марија и е со Пуерта де Сан Гонзало, влезот во градот.

Всушност тие не се средновековни ѕидини туку римски, подоцна условен од Арапите, а подоцна, во XNUMX век, од кралевите Мануел I, Жоао III и Фелипе I. Овој дел е на југ, но има и повеќе делови од ѕидот на запад од историскиот центар. од Rua do Cemitério до Rua da Porta da Vila. Одење можете да го прошетате целиот ѕид и да поминете низ неколку паркови, така што е убава прошетка.

El Замокот на гувернерите е во урнатини, но порано бил дел од ѕидот. Лисабонскиот земјотрес го урна, но може да се види дел од фасадата. На крај е Тврдината Понта да Бандеира, свртен кон морето и реката. Изграден е во XNUMX век за да го заштити пристаништето и обновен до денот на денес во него се сместени експонати поврзани со таканареченото доба на откривањето.

Конечно, надвор од овие специфични места, најдоброто нешто е да шетате, шетате, да се изгубите во нејзините камени улици, да ги видите нејзините шарени куќи, неговите плоштади во кои има ресторани и барови и секако, да одите на прошетка. општински пазар Отвора од понеделник до сабота наутро. Се наоѓа пред Марина и е полн со тезги со риба и морска храна, овошје и типични производи. А на третиот кат имате прекрасна тераса. Објектот е од 20-тите години на XNUMX век, реновиран е и неговите скали со плочки се уметничко дело.

Плажи, прошетки, вина, духови, незаборавни зајдисонца... сето ова е Лагос.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)