Што да се види во Ла Гомера

Ла Гомера

Што да се види во Ла Гомера е прашање што си го поставуваат многу луѓе кои се подготвуваат да патуваат на овој Канарски остров. Логично е, бидејќи е еден од најмалку познатите за овој шпански архипелаг и, се разбира, помалку посетен од Тенерифе (тука ве оставаме статија за Тенерифе) или Гран Канарија.

Меѓутоа, Ла Гомера е насекаде преполна со убавина. Прогласено Природен резерват на биосферата во 2012 година, ви нуди природни паркови, мали градови полни со шарм и со интересни споменици, спектакуларни плажи и посебности како што е добро познатиот гумен свиреж. Последново е форма на комуникација од предците што веќе ја користеле абориџините на островот и која е прогласена Светско наследство. Ако се прашувате што да се види во Ла Гомера, ве покануваме да продолжите со читање.

Што да посетите во Ла Гомера: од Гарахонај до прекрасниот Сан Себастијан

Tourе ја започнеме нашата турнеја на овој Канарски остров со посета на природни чуда како што е Националниот парк Гарахонај за да продолжиме да гледаме неверојатни места и да завршиме во Сан Себастијан де ла Гомера, главниот град на островот.

Национален парк Гарахонај

Гараџона

Природен парк Гарахонај

Ова чудо на природата зафаќа повеќе од 10% од островот и се наоѓа во неговиот централен дел. Паркот е именуван по врвот што доминира над него, Гарахонај, која е висока речиси XNUMX метри и е највисоката височина на Ла Гомера.

Деклариран Светско наследство, овој природен простор главно се состои од ловорски шуми, кои се сметаат за вистинска реликвија на природата. Тие се типични за терциерниот период и завршија исчезнувајќи скоро насекаде. Тие се составени од фајати, хедер, папрати и ловорики, главно.

Најдобар начин да го запознаете овој парк е со пешачење. Имате бројни добро обележани патеки што минуваат низ него. Покрај тоа, внатре имате рекреативна област на Голема лагуна и на местото повикано Игра со топки, кои припаѓаат на општината на Игла, ќе го најдете центарот за посетители.

Други природни споменици што треба да се видат во Ла Гомера

Карпите на Алајеро

Карпи Алајеро

Сепак, Гарахонај не е единствената природна атракција на овој Канарски остров. На север е Природен парк Мајона, во која ерозијата создаде големи клисури и има ендемични видови.

Природни споменици како оние на Роке Бланко, на Слабината на Каретон или де Ла КалдераНа Вториот е најдобро зачуваниот вулкански конус на островот. Но, можеби, оној што најмногу го привлекува вашето внимание е оној на Органите, некои форми во карпата што ги репродуцираат цевките на овој инструмент.

На кратко, би било невозможно да ви кажам за сите природни чуда што треба да ги видите во Ла Гомера. Но, ние исто така ќе ги споменеме природните резервати на Пунтаналана и Бенчихигуа, заштитениот пејзаж на Ороне, местата од научен интерес на карпите Алајеро и Шарко дел Конде, како и руралниот парк Вале Гран Реј, со неговите карпи и клисури покриени со тераси.

Најдобрите плажи во Ла Гомера

Плажа Калера

Плажата Ла Калера и карпите на Ла Мерика

Не можеме да ви кажеме што да видите во Ла Гомера без да застанете на нејзините прекрасни плажи. Сите имаат темни песоци, но тоа не ги прави помалку убави или препорачани за бања. Всушност, островот ги има некои од најдобрите во Канарските канали (еве ве оставаме статија за плажите на архипелагот).

На север од островот имате плажа на Ла Калета во Хермигва. Тоа е само двесте метри вулкански песок, но тоа му дава уште поголем шарм. Покрај тоа, тој е заштитен од бранови, што го прави совршен за пливање. Многу блиску е плажата на Санта Каталина, што сепак е совршено за поморски спортови како сурфање, иако има и прекрасен природен базен. Но, ако зборуваме за овие типови места, подобро се оние од Поморски парк Валехермозо.

Што се однесува до југот на Ла Гомера, ги препорачуваме плажите на Ла Калера и English во Вале Гран Реј. Првиот од нив е совршен за да одите со деца поради ниските бранови, додека вториот се смета за најдобар на островот. Се наоѓа во подножјето на спектакуларна карпа и го задржува својот невин воздух. Од друга страна, во Алајеро ја имате плажата на Сантијаго, идеален за нуркање поради богатството со риби, а во Сан Себастијан де Ла Гомера ќе го најдете она на самиот град, оној на Ла Гуанча и тоа од Ла Куева, вториот препознатлив по споменикот на олимпискиот факел.

Навистина, Ла Гуанча е нудистичка плажа, но не е единствена на островот. Тука се и оние на Тапахуга, Чингуариме, Аргага, Ел Гуинчо, Ел Кабрито и Лас Аренас, меѓу другите.

Алајеро, помеѓу импозантни планини

Алајеро

Долината Алајеро

По обиколката на добар дел од природата на Канарскиот Остров, ќе посетиме некои од неговите градови, кои се од суштинско значење за тоа што да се види во Ла Гомера. Startе започнеме со Алајеро, сместена помеѓу импозантни планини (всушност, зафаќа површина од паркот Гарахонај), но со пристап до морето преку спектакуларни карпи.

Алајеро е речиси задолжителна посета, бидејќи во општинскиот термин е Аеродром Ла ГомераНа Сепак, можете да го видите и на локалитетот прекрасното црква Ел Салвадор, изградена во XNUMX век и Ермитаж на Пресвета Богородица Дева од Ел Пасо, покровител на градот.

Хермигва

Хермигва

Поглед на Хермигуа, еден од градовите што треба да се види во Ла Гомера

Сместен на север од островот, овој град е дом на Етнографски музеј на Ла Гомера, суштинска посета ако сакате да ги знаете традициите на островот и тоа е надополнето со паркот Лос Теларес. Исто така, можете да го видите манастир Санто Доминго де Гузман, изградена во 1598 година; испосништвото на Сан Хуан и црквата на воплотување, прекрасен храм кој комбинира нео-готски и неовизантиски стилови.

Но, големиот симбол на Хермигва се Рокес де Педро и Петра, два спектакуларни вулкани кои имаат своја легенда. Според ова, тие биле двајца loversубовници кои биле претворени во камен од гром.

Валехермосо, најголемата општина во Ла Гомера

Прекрасна долина

Поглед на Валехермосо

Заштитени од величествената Rокеј Кано, градот Валехермосо го има и споменикот на природата на Лос Арганос, за кој веќе ви кажавме. Но, вашата посета на селото мора да започне со неговата убава Уставот Плаза, предводена од Градскиот совет со својот балкон во стилот на Канари и полн со барови.

Исто така, треба да го видите црква Сан Хуан Баутиста, нео-готски храм од XIX век; спектакуларната ботаничка градина на Откритието, со видови од целиот свет и остатоци од Кастиillо дел Мар. Вториот беше дел од пристаниште за полнење изградено на крајот на XNUMX век за извоз на банани, од кои има исто така таканаречен Валехермозо давит.

Голема долина на Кинг

Поглед на Вале Гран Реј

Голема долина на Кинг

Се наоѓа во подножјето на импозантните планини каде што се познати гумен свирче, Вале Гран Реј ви нуди прекрасно рибарско и спортско пристаниште. Но, исто така можете да видите во овој град испосништво на Светите Цареви, изградена на почетокот на XNUMX век, и Гледиште на Палмарехо, создадена од уметникот Ланзароте Цезар Манрике и која ви нуди спектакуларен поглед на оваа прекрасна долина.

Не е единствениот што можете да го најдете во оваа област. Всушност, Ла Гомера е островот на гледишта. Ги препорачуваме и Санто, Курва дел Квесо и Ла Ретама. Конечно, во втората недела од секој месец имате жив занаетчиски пазар во градот.

Сан Себастијан де ла Гомера

Поглед на Сан Себастијан де Ла Гомера

Сан Себастијан де Ла Гомера

Ја завршуваме нашата турнеја на островот во нејзиниот прекрасен главен град. Сан Себастијан де ла Гомера е мал град со едвај десет илјади жители, полн со шарм. Веќе ви кажавме за неговите прекрасни плажи, но има и добар број споменици.

Понатаму, би ви кажале дека таа самата, како целина, е монументална. Зачекорен е на крајбрежен рид и е полн со улици и типични куќи за Канари. Но, ве советуваме да го посетите црква на Пресвета Богородица, чие потекло датира од XNUMX век, иако, поради пиратски напади, мораше да се обнови неколку пати. Во секој случај, комбинира готски, мудејарски и барокни стилови. Покрај тоа, внатре имате прекрасни фрески.

Во исто време припаѓа и Грофската кула, се смета за симбол на Ла Гомера. Изграден од бел и црвен камен, тоа беше одбранбено утврдување кое подоцна беше искористено како место за прием на личности. Во моментов, таму се наоѓа картографска изложба на островот.

Исто така треба да ја посетите Куќа на Колумбо, зграда од XNUMX век. Го добива ова име затоа што куќата што претходно беше на оваа страница, навигаторот ја користеше како сместување пред да замине за Америка. Денес е дом на прекрасен музеј на уметност пред Колумбија.

Од друга страна, испосница на Сан Себастијан Изградена е во XNUMX век и во неа се наоѓа ликот на светецот што му го дава името и кој е светецот -заштитник на Ла Гомера. Но, уште поубаво е куќа на бунарот Агуада или Царина. Се вели дека Колумбо ја испил водата со која го благословил Новиот континент. Се издвојува по традиционалниот канарски стил и во моментов има музеј посветен токму на патувањата на адмиралот.

Сан Себастијан де Ла Гомера

Плаза де Америка, во Сан Себастијан де Ла Гомера

Многу од овие споменици се наоѓаат во вистинска улица, најважниот од Сан Себастијан де ла Гомера. Тој е пешачки и полн со продавници, барови и ресторани. Но, пред с, таа е врамена со бројни типични куќи за Канари како Лос Квила, Лос Кондес или Каса Даријас.

Конечно, во зграда од XNUMX век имате Археолошки музеј во Ла Гомера, која има рекреации на олтари Гуанче и други елементи од абориџинската култура на островот.

Како заклучок, ние разгледавме с you со вас што да се види во Ла ГомераНа Како што ќе видите, тоа е прекрасен остров каде што ќе уживате во прекрасни природни пејзажи, тивки плажи и интересно монументално наследство. Сега останува само да се охрабрите да го посетите и да ни кажете како сте го поминале.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*