Што да се види во Мексико Сити

La капитал на Мексико тоа е стар, жив, населен, забавен, историски, интересен град. Нема придавки за најважниот град во земјата, град што не можете да го напуштите без да го посетите најважниот.

Денес, во Actualidad Viajes, се вклучуваме со што да се види во Мексико Сити. Ајде да се забавуваме!

Сиудад де Мексико

Пред тоа беше познато како Мексико ДФ, по федерална област. Тоа е најважниот град во земјата и политичко, финансиско, социјално и туристичко срцеНа Точниот датум на неговото основање не е познат, иако се претпоставува дека бил околу 1325 година, од раката на луѓето мексика која, пак, беше поразена и доминираше Шпанците.

Вицекралството на Нова Шпанија датира од 1535 година. Независноста на Мексико се случи во 1821 година и околу 1824 година градот стана федерален округ, различен од другите држави што ја сочинуваат земјата, и стана седиште на овластувањата на државата. Кон крајот на 80 -тите години на XNUMX век, започнаа промените во нејзиниот политички статус и така името стана едноставно она на Мексико Сити.

Денес еве 35 места што УНЕСКО ги прогласи за светско наследство, повеќе од сто музеи, Со други зборови, тоа е вториот град со најмногу музеи во светот зад Лондон, па можете да замислите дека е туристичка Мека.

Што да се види во Мексико Сити

Зокало е името на главниот плоштад или Plaza de la Constitución, кој Тоа е најважниот плоштад и еден од најголемите во светотНа Околу него има многу важни сајтови, на пример Метрополитенска катедрала во Мексико, во барокен стил, наредено да го изгради самиот Ернан Кортес на храм на Ацтеките. Внатре се криптата на архиепископите, олтарот на кралевите, кралската капела и прекрасниот хор.

Друга зграда околу Зокало е Паласио Национал со познатиот мурал на не помалку познатиот Диего Ривера. Во еден од аглите на плоштадот е она што останува од т.н Градоначалник на Темпло, срцето на древната мексиканска цивилизација и стариот главен град ТенохтитлинНа Шпанската колонизација се обиде да ја избрише целата меморија при изградбата на градот, но во текот на XNUMX век различни археолошки ископувања го открија тоа големо минато.

Willе видите остатоци од пирамида и други згради и она што е пронајдено се наоѓа во музеј во комплексот, на пример каменот релјеф на божицата Којолксаухи, сфингата на огнениот бог и импресивен споменик на Тлатехутли.

Исто така, во друг агол на Зокало е Стариот портал на Меркадереs, група комерцијални згради од XNUMX век, денес претворени во хотели и луксузни продавници. Добра гледна точка е терасата на хотелот Majestic или глетката на хотелот Гран.

Исто така во рамките на историскиот центар на градот можете да го посетите Колеџот Сан Илдефонсо, стара многу престижна образовна институција, чии училници ги поминаа ликовите како Фрида Кало и Диего Ривера. Всушност, парот се запозна тука.

Одејќи по пешачката улица Мадеро од плоштадот наидувате еден од највисоките облакодери во градот, таканаречената Торе ЛатиноамериканаНа Неговото гледиште е вистинска класика, но внатре има постојана изложба, таму е Двоенгодишен музеј, бар на 40 кат и ресторан на 41 кат.Отворената тераса е на 44 кат.

Ако сакате уметност, тогаш мора да ја посетите Палата на ликовната уметност што е близу до латино Торе. Зградата датира од раните 1900-ти, таа е во стилот Арт-Нову, иако внатрешноста е Арт-Деко. Изработена е од бел мермер, а внатре има дела од Сикеирос, Диего Ривера или Руфино Тамајо. Покрај тоа, таа работи и во рамките на Музеј на архитектура и театарот каде што можете да присуствувате на популарна претстава многу закрпена за туристите: Фолклорен балет од Мексико.

Ако конкретно ви се допаѓа Диего Ривера и неговата работа, можете да ја посетите Mиден музеј Диего Ривера што е на крајот од Аламеда Централ, патека на фонтани и зеленило. За повеќе уметност постои Музеј на националната уметност, пред Плаза Мануел Толси со својата вредна уметничка колекција која оди од XNUMX до XNUMX век.

Посетата на град секогаш подразбира движење, одење, движење. Тука, покрај центарот, наоѓате убавина во различни населби. Еден од нив е Којоакан, јужно од градот. Тоа е а Боемско маало, место на уметници и колонијални куќи, со музеи, пазари, книжарници, кафулиња. Ова е местото каде што Сината куќа на Фирда Кало и реката Диегоа, денес музеј, но има и Музеј на куќи Леон Троцки, на Куќа Ернан Кортес, Градина на стогодишнината или Општинска куќа.

Други препорачани и прекрасни населби се Кондеса и Ромите, со прекрасните улици наредени со дрвја и куќите од различни архитектонски стилови, продавници, кафулиња, трендовски барови. Тука е местото каде што можете да го набудувате најдоброто од Мексиканска урбана уметност или улична уметностНа За да го цените ова, можете да се регистрирате за тура со велосипед со водич што ве води низ различни агли на градот.

Одење, сигурно ќе стигнете до Плаза на трите култури, Шпанска култура, бидејќи таму е колонијалната парохија и манастир, културата на Тенохтитлин со нејзините урнатини и пирамиди и модерната мексиканска култура со Универзитетскиот културен центар. Ретко да се види с everything на едно место, но одлично од туристичка гледна точка.

Ако сте католици и сакате светци, Мексико е синоним за Дева од Гвадалупе, а потоа посетете го Базилика Гвадалупе тоа е обврска. Богородица од Гвадалупе е светецот -заштитник на градот, земјата и Латинска Америка. Завршено е во 1709 година, иако новиот дел датира од 1976 година. 20 милиони луѓе го посетуваат годишно.

Ако сакате да гледате култура и одите на шопинг, тогаш треба да ги искористите предностите на пазарите и во оваа смисла едно високо препорачано е Пазар Сан ХуанНа Ова место е во срцето на градот и има век и половина живот. Има с everything, од вообичаени и егзотични прехранбени производи, вклучително и инсекти, до млечни производи и сувомеснати производи.

Мексико е исто така синоним за револуција, така што за да го знаете движењето за независност на Мексико, мора да отидете на Споменик на револуцијата, огромна и импресивна структура во рамките на Плаза де ла Република. Станува збор за а мавзолеј посветен на мексиканските херои, Панчо Вила меѓу нив. Исто така постои и Музеј на револуцијата, средното гледиште кое достигнува скоро 66 метри, под неговите столбови столбовите со восочни фигури и таканаречената Пасео Линтернила со своите куполи.

Исто така поврзано со независноста е, во рамките на Пасео де ла Реформа, Ангел на независноста, национален симболл Датира од 1910 година, година на национална независност, и ја има грчката божица на победата во бронза со злато. Оваа авенија е најважна во градот, со 15 километрис, допирајќи многу важни места во своето патување.

Ноќе, во Стогодишна фонтана во Plaza de la República, на светло шоу и музикаНа И зборувајќи за ноќта, кога сонцето заоѓа, добра дестинација е повикот розова зона која се наоѓа во Колонија Хуарез.

Има хотели, барови, ресторани, ноќни клубови и многу туристи, бидејќи се работи за забава. еве го геј сцена Исто така, и можете да одите одовде до населбата Ром Форте шетајќи низ Глориета де лос Инсургентес, еден од главните пешачки кружни текови во градот.

Последно, но не и најмалку важно, други места што не можете да ги пропуштите на денешната листа што треба да се види во Мексико Сити: Замокот чапултепек, поранешна резиденција на царот Максимилијан во 1864 година, со мебел и украс од тоа време, на Музеј на национална историја (внатре и со тура ако сакате), на Шума Чапултепек 500 хектари, огромни, со музеи, езера и ресторани, огромни и вредни Национален музеј за антропологија на Мексико (Тука е Каменот на Сонцето, шарата на Моктезума, репликата на гробот на кралот Пакал, роден во Паланк со неговата маска од жад, или собата на Маите.

За шик и елегантни излегувања постои Населбата Поланко, дом на многу амбасади, за прошетки низ тивки населби се Сан Анџел и Чималистак, Канали Ксохимилко, да влезеш тракинерас шарени и видете го пазарот или музејот Долорес Олмедо со својата голема колекција дела на Ривера, и секако, археолошки локалитет Теотихуакан со своите пирамиди на сонцето и месечината, цитаделата, авенијата на мртвите и други. До него се стигнува со автобус.

Се разбира, оваа листа што ние сме охрабрени да ја направиме е само примерок од она што прекрасниот и огромен Мексико Сити им го нуди на своите посетители.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*