Што да се види во Непал

Непал Тоа е мала земја без излез на море, која се наоѓа во Азија, на индискиот потконтинент. Се наоѓа на Хималаите и нејзини соседи се Кина, Индија и Бутан. Да, нејзините соседи се многу поголеми, но сепак мали, Непал има разновидни пејзажи и многу интересно културно богатство.

Денес, на Actualidad Viajes, се фокусираме на што да се види во Непал.

Непал

Тоа е мала, правоаголна земја од околу 147.516 квадратни километри површинаНа Можеме да зборуваме за три зони: Тераи, ридови и планини, на некој начин три еколошки прстени исечени од сливовите на неколку планински реки. Тераи е граница со Индија, така што климата тука е жешка и влажна.

Ридовите, веднаш до планините, имаат променлива висина помеѓу илјада и четири илјади метри и се многу плодна и населена територија, бидејќи е област со богати долини. Оној во Катманду, на пример. И, конечно, планините, каде што е Монт Еверест и други пеколни височини. Тоа е делот што се граничи со Кина. И покрај овие три географски области, вистината е дека земјата се регистрира пет климатски зони: умерените, тропските и суптропските, студените и под-арктичките.

До 90 -тите години земјата беше апсолутна монархија која подоцна стана парламентарна монархија. На почетокот на XNUMX век и по многу народни протести во 2007 година монархијата беше укината а на изборите во 2008 година победи Комунистичката партија на Непал Маоистички суд. Во 2015 година, една жена ја освои претседателската функција, Бидја Деви Бандан.

Што да се види во Непал

Зборуваме за тоа како Непал беше долго време монархиска земја, за да започнеме со тоа посетете го кралскиот град ПатанНа Тука има безброј храмови, споменици и манастири и големо културно богатство. Архитектурата е прекрасна, а комплексот на палатата е огромен. Треба да земете сувенир со вас и во оваа смисла сувенирите од метал и дрво или сликите на Танга се одлични.

Плоштадот Дурбар е место за правење илјада фотографии и е само едно од трите од овој стил во долината Катманду. Willе го видите најубавиот под од црвени тули во светот, на пример. Тука е храмот Кришна.

Хималаитеочигледно тие се вброени на листата. Погледот на овој прекрасен планински венец е неверојатен, на пример, оној од Нагаркот, висок две илјади метри. Оваа планина е втора по висина во долината Катманду и погледот е една од најпопуларните разгледници, исто така, ако Монт Еверест…

Зборувајќи за Еверест, ако не сакате или не можете да се искачите на него, можете да имате добар поглед од воздух. Има туристички летови час кој дава одлична перспектива и сигурно ќе биде незаборавен.

Регионот Анапурна е фантастичен. Може да се ангажираат патувања за патување од Похара до овој регион, кој е вистински рај. На пешачки патеки поминуваат живописни села, свети места за аџилак, борови шуми и кристално чисти планински езера. Силно препорачана турнеја е Коло Анапурна, за нејзините пејзажи, или патеката на ридот Горепани Пун, на пример. Овие патеки имаат различни степени на тежина, па ако пешачењето не е ваша работа, секогаш можете да се регистрирате за рафтинг возење низ брзаците или одете на параглајдер.

Pokhara само по себе е добро место за средба, многу живописно, и оттаму друга опција е да отидете на Гледиште на Сарангот и уживајте во изгрејсонцето. Похара датира од XVII век, кога беше точка на трговскиот пат помеѓу Индија и Кина, па и денес поради оваа локација, нејзината историја и нејзината вкусна кујна с still уште е популарна дестинација.

Од своја страна Бактапур нуди прекрасен поглед на Хималаите, но има и пагоди и храмови за посета. Пагодите се многу добро сочувани, а палатите и храмовите вреди да се посетат. Градот е многу културен и слави многу верски фестивали.

Ако сакате риболов, пливање или кајакарство, таму е Езеро Фева, слатководно езеро каде што секогаш има чамци во боја за изнајмување, симпатична пешачка патека и многу мали барови. Или ќе шетате покрај брегот на езерото, или ќе пиете пиво или едноставно ќе се восхитувате на природата и нежната непалска архитектура која украсува с everything.

Дулихел е на 1550 метри надморска височина така што се обезбедува чист воздух и тишина. Тоа е стар град, со тесни калдрма улици опкружени со традиционални куќи со обоени врати и прозорци. Премногу има ступи и храмови за гледање и фотографирање.

00

 

El Национален парк Читван, во областа Тераи, граничи со Индија, е уште една популарна туристичка локација. Има многу диви животни, вклучувајќи носорози, мајмуни и антилопи, и тоа е земјата на луѓето Чепанг. Ако сакате сафари ова е најдобрата дестинација во Непал, иако има уште два национални паркови кои нудат нешто слично: Национален парк Сагармата и Национален парк Бардија.

А што е со Катманду? Популарно име ако има, оваа прекрасна долина има седум локалитети кои се прогласени за светско наследство од УНЕСКО. За жал, земјотресот во 2015 година предизвика голема штета на овој историски град и потребно е време да се опорави, уште полошо ако одите на патување не можете да го пропуштите.

Една од најпопуларните атракции овде е Буданат ступа, едноставно наречен Буда, но постои и Храмот Пашупатинат О Плоштад Дурбар, во срцето на градот, каде што се одржаа крунисувањето на кралевите до XNUMX век. Од Катманду можете да го направите еднодневно патување до Храмот Свајамбхунат, Стара 2500 години, со голема архитектонска убавина, на рид преполн со дрвја.

Ако толку многу пејзажи, ридови, планини и езера ве натера да го сакате едноставниот живот на селото, секогаш можете да му дадете погледнете го типичниот непалски селски животНа Размислувајќи за туризмот, селото кое е добро подготвено за ова е селото Новари во Бандипур, точно на патот кон ПохараНа Тоа е типично хималајско село и некогаш беше класичен пост на рутата помеѓу Индија и Тибет. Колку убава страница! Неговите згради се стари, класични, има храмови, светилишта и помодерни кафулиња кои добро го придружуваат туристот.

Досега, погледнете што да се види во Непал, но природно, тоа не е единственото нешто. Можеме да кажеме дека местата за посета во Непал се Еверст, Долпо, Читван, Лумбини, каде што е роден Буда, Кумари, долината Гокио, манастирот Копан или Тенгбоче. И она што можеме да го направиме е поврзано со планинските активности, културните и верските прошетки.

Конечно, Што е со „Ковид 19“ во Непал? Денес ако ги имате двете дози на вакцината „Ковид 19“, не карантирате, и двете дози мора да бидат најмалку 14 дена пред патувањето. Ако ги немате двете вакцини, мора да обработите виза пред да патувате во Непал и да карантирате 10 дена пред тоа. Исто така, треба да одите со негативен PCR 72 часа пред да пристигнете со авион и во рок од 72 часа ако пристигнете по копно.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*