Што да се види во Окинава

Целосно патување до Јапонија не може да се мисли без да се знае Окинава. Таа е една од префектурите што ја сочинуваат земјата, но е околу три непарни часови со авион од Токио, поблиску до Тајван отколку до главните острови на Јапонија.

Окинава е тропска дестинација со тиркизни мориња и плажи со бел песок, но во исто време на нејзиниот грб тежат трагични приказни за Втората светска војна и масовната постконфликтна емиграција. Денес, во Actualidad Viajes, што да се види во Окинава.

Окинава

Некогаш Тоа беше Кралството Кјукју, независно кралство кое во одреден момент во XVII век му оддало данок на кинескиот император, но во 1609 година започнало јапонското освојување, па данокот поминал од раце и тоа било во времето на императорот Меиџи, на крајот на XNUMX век, Јапонија ги припоила кон своите доминации официјално. Очигледно Кина не сакаше да знае ништо освен со САД како посредник, што мислите дека ќе се случи? Кралството беше завршено и Окинава и останатите острови станаа јапонски.

По војната, што беше ужасно сурово за овој островски регион, на Америка продолжи да управува со сè а во различни периоди и биле предадени на јапонската влада. Вкупниот трансфер би се случил само во 70-титеИако и денес има американски бази кои Окинаванците продолжуваат да ги отфрлаат.

Што да се види во Окинава

Прво треба да го кажеш тоа тоа е архипелаг и дека има неколку острови за посета, но дека постои островот Окинава исто, што таа е најголема и најнаселена во префектурата, покрај тоа што е центар на транспортот.

Главен град на префектурата е градот Наха и тоа е местото каде што се наоѓаат американските бази. Најурбанизираниот дел од градот е во центарот на островот, но јужниот крај е сè уште прилично груб и помалку населен, додека северниот дел ги задржува шумските ридови и некои рибарски села.

Бев таму во 2019 година, на моето последно патување во Јапонија пред пандемијата, и морам да кажам дека не ми се допадна многу градот Наха. Освен главната улица, нема што многу да се види и ако малку се движите со автобус, барајќи кловнови во близина, гледате дека градот е некако тажен и не е во добра состојба како оние што ги гледате во централна Јапонија.

Стигнавме со авион од аеродромот Ханеда и од локалниот аеродром тргнавме на монорелс кој иако не прави баш најдобро патување, ве доближува до најважните точки на центарот на Наха. Нашиот хотел беше на околу 400 метри од станица и иако мислевме дека продавниците се затворени за викенд, не, тие остануваа такви секој ден кога престојувавме, па повеќе изгледаше како сектор на духови отколку жив град.

Баравме хотел што беше блиску до главната авенија, Кокусаидори или Calle Internacional, како што би бил преводот. Се засрами долг два километри и го поминува центарот на Наха почнувајќи повеќе или помалку од централната автобуска станица и градското собрание.

Има продавници од секаков вид, барови, хотели и ресторани од двете страни, сите во стил на град на плажа. Отворени се и некои огромни и пространи покриени галерии полни со продавници кои пак се отвораат во уште неколку филијали, а таму може да изгубите некое време барајќи поволни цени или бегање од сонцето: Муцумидори и Хондори.

И тоа е дека ако одите во Наха во лето ќе умрете од топлина. Буквално размислувавме за морето но ужасно е жешко. Отидовме и да бараме ноќ, но има навистина многу малку. Мислевме дека поради тропска клима ќе најдеме продавници и ресторани отворени до подоцна, но не. затвори сè рано а на полноќ можеш да спиеш.

Всушност, движењето е концентрирано на 200 или 300 метри, не многу повеќе, „животот“ почнува да опаѓа колку повеќе одите и иако има нови комерцијални објекти, се чини дека продавниците се исти како во 70-тите или 80-тите. Во попладневните часови, кога луѓето се враќаат од екскурзии и плажа, има повеќе луѓе и време е да се пазари за подароци или да се напие сладолед. најпопуларниот локален бренд е Сина заптивка и многу е вкусен. Можете да го пробате и локалното месо, има многу скари кои го промовираат.

Несомнено најдоброто што го нуди главниот остров во поглед на туризмот е Чурауми Аквариум, е најдобриот аквариум во земјата и откако беше затворен многу месеци поради корона вирусот, повторно се отвори минатиот октомври. Местото датира од 70-тите, но во 2002 година беше целосно редизајниран. Што е најдоброто? Огромниот Тенк Курошио, еден од најголемите во светот. Именуван е по струјата Курошио која е одговорна за прекрасната разновидност на морска флора и фауна на островите.

Внатре во резервоарот има многу различни видови, вклучувајќи кит-ајкули и жили. Згоден! Аквариумот има три ката, со влезот на третиот кат и излезот на првиот. Има базен каде што можете да допрете риби и да видите прекрасен приказ на живи корали. Маршрутата што ја предлага местото ве носи до резервоарот Курошио и тука останувате поголемиот дел од посетата бидејќи глетките се одлични и со среќа можете да видите како се хранат рибите. Има и театар-кино со проекција на морскиот свет на островите.

Вистината е дека резервоарот е најдоброто нешто во аквариумот, но ако го сакате морскиот свет, ниту остатокот нема да ве разочара. Нема недостиг од отворени базени со делфини, морски желки и гриви. Како доаѓаш овде? Најдобро е да изнајмите автомобил и да одите сами затоа што е 90 километри од центарот на Наха, но исто така можете оди со автобусs, користејќи го шатлот на аеродромот во Окинава или Yanbaru Express или автобусот 117. Влезот е 1880 јени.

Навистина ми се допаѓа историјата и една од работите што секогаш ме привлекувала во Јапонија е нејзината инвазивна историја и нејзиното учество во Втората светска војна, така што моите интереси се таму. Така, го посетив Воен споменик. Окианава беше сцената на најкрвавите битки од таканаречената Пацифичка војна и се проценува дека околу 200 илјади луѓе, половина цивили, плус 12.500 Американци, загинале во судирите што траеле од април до јуни ’45 година.

Сеќавањето на војната е тешко и е секогаш присутно, така што насекаде има музеи, споменици и споменици. Всушност, на царот му требало многу време за да може да стапне на островот бидејќи луѓето не сакале ниту да го видат. Главниот споменик е Меморијален парк на мирот кој се наоѓа на јужниот крај на островот, а музејот обезбедува увид во војната и битката.

Има и голема колекција на камени плочи со имиња на паднати војници и цивили, вклучувајќи Тајванци и Корејци кои биле принудени работници или робови на Јапонците. На неколку километри се наоѓа Споменик Химејури потсетува на средношколки кои работеле во војска, во болници ископани од карпите во ридовите во тешки услови и кои, во најголем дел, умреле.

Во оваа смисла, топло препорачувам посетете ја подземната касарна на јапонската морнарица. Можете да стигнете таму со автобус, земајќи го на автобускиот терминал Наха. Ова место е под земја и се состои од а мрежа на тунели од неколку метри, со премини, скали и простории со различна големина, кој служел како седиште на јапонската морнарица за време на војната.

Ќе го видите просторот каде што бил генератор на струја, други каде работеле канцеларии, скали кои ги поврзуваат ходниците на различни висини и просторија чии ѕидови ги задржуваат трагите од шрапнелите со кои некои војници решиле да се убијат пред претстојниот пораз. Навистина е мобилизирано да се шета овде. Имавме среќа и бевме само четворица што ја поминавме рутата. Воопшто не беше жешко, но не можевме а да не замислиме како стотици војници живееле заедно во тие тесни ходници.

Влезот е 600 јени и е отворен секој ден од 9 до 5 часот. Тоа е достоен за тоа. Друга локација која е класична во Окинава е замокот Шури. За жал, се запали веднаш по нашата посета, во октомври 2019 година, но се планира реконструкцијата да биде завршена во 2026 година. Во меѓувреме можете да отидете и да видите како работи локацијата. За жал, тоа се случува многу со историските градби во Јапонија, тие се направени од дрво и камен, па затоа е многу тешко да се најде оригинална и навистина стара градба.

Шури е името на оригиналната престолнина на Кралството Рјуку и замокот е на листата на УНЕСКО Светско наследство. Друг разурнат замок е Замокот Накагусуку а исто така постојат и на Градините Шикинаен, кои биле кралските градини или Тамаудун, кралскиот мавзолеј. За да ја запознаете локалната култура можете да ја посетите Светот на Окинава или Рјукју Мура. Ако сакате уметност, тука е Префектурниот музеј на Окинава, ако сакате керамика, можете да шетате и да купувате низ Областа Цубоја.

Американско село Тоа е трговски центар во близина на американските бази, но ако не сте во Окинава за да видите подобри Американци, не го посетувајте. Ако сакате ананас, ќе ви кажам дека Окианава има насади со ова овошје и е одличен производител. Тие се супер слатки и сочни! На Парк Наго Ананас е најмногу. И како што знаете добро, Јапонците се големи пивопијциај локалниот бренд е Орион. Можете дури и да ја посетите дестилеријата на многу забавна турнеја.

Вистината е дека најдоброто нешто што можете да го направите на главниот остров Окинава е да останете во Наха, да му дадете на градот неколку дена и да изнајмите автомобил за да го обиколите островот, ако не одите на некој друг потропски остров. . Со автомобилот имате слобода на движење и можете да одите на малите островчиња кои се поврзани со мостови и кои се многу убави. Во нашиот случај, отидовме со авион до Мијакошима, прекрасен и тропски остров каде што поминавме пет одлични денови... многу жешко.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)