Што да се види во Севиља за еден ден

Ако одите на патување во Шпанија или се занимавате со внатрешен туризам и одлучите да одите во Севиља, постојат одредени места и одредени искуства кои не можете да ги пропуштите. Како и што да изберете? 24 часа не е многу време, со оглед на тоа дека еден дел оди во сон, а можеби друг на пат...

Значи, тука е нашата листа Што да се види во Севиља за еден ден.

Катедрала Санта Марија

Тој е симбол на градот и во исто време Тој е најголемиот готски храм во Европа, па ако ви се допаѓа овој архитектонски стил не можете да го пропуштите. Внатре е гробот на Кристофер Колумбо, што додава атрактивност за посетата.

Најдобро е да се купи Комбиниран билет за посета на катедралата, Џиралда и црквата во Ел Салвадор, се за 10 евра. И ако додадете 5 евра повеќе, земете го аудио водичот. Ла Жиралда е камбанаријата, некогаш највисоката точка во градот.

Кулата била изградена за време на реставрација и во оригиналната верзија е вградено минарето на џамијата што некогаш стоела на местото на католичкиот храм. Одовде имате прекрасен поглед, но внимавајте дека нема скали, само лизгава рампа. Вреди да се ризикува.

Црквата Божествен Спас

Тоа е шарена црква и со многу интересен стил. Изграден е помеѓу 8 и XNUMX век. Влезот за да го видите внатре чини XNUMX евра.

Плаза де Еспања

Плоштадот е најпопуларниот плоштад и Опкружен е со долг канал низ кој циркулираат мали чамци. Се наоѓа во паркот Марија Луиза, изграден од шпанскиот архитект Анибал Гонзалес Алварез Осорио, во 1929, и ја симболизира заедницата со прекуокеанските колонии и мирот.

Плоштадот за возврат содржи шарени плочки од сите агли на земја и се отвора кон реката Гуалдакивир, рутата до Атлантикот и токму до американските колонии. Плоштадот е исто така покрај Авенијата де Изабел ла Католика и очигледно е јавен и слободен за влез.

На плоштадот исто така ќе видите вагони. Можете да ги однесете на вратата на катедралата за да се прошетате низ градот. Идеалниот пат е да започнете од катедралата и да го поминете паркот Марија Луиза додека не стигнете до Плаза де Еспања. Тоа е одлично возење и чини околу 36 евра за четворица возрасни.

Дали знаевте дека многу сцени на Игра на тронови?

Вистински Алказар од Севилја

Тоа е неколку минути пешачење од Плаза де Еспања. Ова е познатата палата која била изградена во XNUMX век, иако во XIV век беше обновен во мудејарски стил. Денес некои помошни згради сè уште се користат од страна на кралското семејство како нивна официјална резиденција.

Тврдината е најстарата европска палата во употреба и од 1987 година е дел од неа Листа на УНЕСКО.

златна кула

Оваа кула првично била дел од градскиот ѕид што го подели Алказар од остатокот на Севиља, со цел контролирајте го преминот низ реката Гвадалкивир. Влезот чини 3 евра.

Плаза Нуева

Шетајќи низ градот и одејќи кон катедралата, ќе го поминете ова широк и простран плоштад опкружен со прекрасни згради. Денес тие згради се окупирани, некои од нив, од познати дизајнерски продавници. Тоа не е место полно со туристи, па ако барате бисери надвор од човечки тури, ова е еден од нив.

Областа Триана

Прошетка низ еден од најшармантните и најживописните области на Севиља вреди. Тоа е од другата страна на реката и само треба да го поминете мостот. Порано се чини дека обвинетите за вештерство биле погребувани...

Метропол чадор за сонце

Оваа модерна структура е дизајнирана од архитектот Јирген Мајер и на некој начин го ревитализирала малку заборавениот урбан плоштад. Тоа се дрвени чадори со некоја комерцијална функција. Односно, има ресторани и панорамски тераси за уживање во добар поглед.

Модерен допир во многу стар град.

Палатата Сан Телмо

Елегантниот објект е од XVII век, денес во рацете на автономната влада на Андалузија. Има прекрасна капела во барокен стил, до која може да се пристапи од еден од неговите дворови, кој го носи потписот на архитектот Леонардо де Фигуероа.

Таа е една од најстарите градби во градот во стилот на Мудејар.

Јадење во Севиља

Не се работи само за правење туристички посети туку и за искуства во живо, тогаш, во Севиља треба да уживате во локална гастрономија и добро место е Duenas Bar. Тоа е мал бар кој готви домашни јадења и се отвора во 8 часот наутро. Можете да јадете таму или да купите храна и да продолжите да пешачите.

Барот Тоа е пред Паласио де лас Дуенас, изградена на крајот на XNUMX век, дом на војводите од Алба до XNUMX век и со импресивна уметничка колекција. Можете да го посетите. истражете ја нејзината внатрешност и нејзините градини... Се разбира, барот се отвора во 8, но палатата се отвора само во 10 часот.

Друго препорачано место за јадење е Населба Санта Круз, многу туристичка но не помалку добро за тоа. Датира од XNUMX век, во најголем дел, иако постарите остатоци можат да се видат во неговите тесни улички и улички. На нивните плоштади таму број на ресторани, барови и кафулиња.

Друг сајт може да биде Бар Гонзало, спроти катедралата во Севиља. Тоа е жолта зграда, цените не се многу евтини, но јадењата се навистина вкусни. Можете да ручате за 22 евра паела со пилешко за две лица.

Погледнете фламенко шоу

Фламенко и Севиља се синоними, па уживањето во добро шоу треба да биде на нашата листа. Има многу емисии, но на Calle Águilas е Музеј на фламенко, добро место за учење за овој танц и за гледање шоу во живо.

Ако преноќите во град, идеално е да излезете да јадете во некој од овие ресторани со изложби на фламенко, инаку секогаш тука е музејот.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)