Што да се види во Навалуенга

Навалуенга

Што да се види во Навалуенга е прашање што не е одговорено во повеќето веб-страници за патувања. Бидејќи овој мал град во провинцијата на Авила тоа е надвор од туристичките рути на големите оператори.

Сепак, Навалуенга Чудо е што мора да го знаете. Овој мал град, кој е на само стотина километри од Мадрид, има интересно монументално наследство. Но, пред се, привилегирана природна средина и вкусна гастрономија. Ако вашиот интерес е поттикнат во врска со што да се види во Навалуенга, ќе разговараме со вас за сето ова.

Што да правите и што да видите во Навалуенга?

Со едвај две илјади жители и капени од Реката Алберче, овој град Авила се смета за порта кон Сиера де Гредос. Всушност, се наоѓа на надморска височина од 1700 метри и од него започнуваат неколку планинарски и планински рути. Затоа, ќе започнеме да разговараме со вас за тоа што да видите во Навалуенга поради неговата прекрасна природна средина.

Сиера де Гредос

Резервоар Бургуило

Резервоар Бургуило и замок

Како што рековме, од Навалуенга започнуваат различни планински правци кои ве носат на непобедливи места. Меѓу нив и Пењаларската клисура, со над илјада метри надморска височина. Станува збор за област на видување ловоров бор и црн мршојадец. Покрај тоа, ги има водите на Резервоар Бургуило. Патем, ќе ви кажеме дека во ова мочуриште има остров со прекрасен замок кој потсетува на оние во традиционалните приказни. Можете да останете во него и да се чувствувате како средновековен лик.

Не помалку спектакуларни се клисурите на Ланчамала и Баранко Камбронал. Првиот, опкружен со карпи, го има врвот Ла Рубиера, кој, висок две илјади метри, е највисоката кота во областа.

Друго чудо на пејзажот Навалуенга е Природен резерват Вале де Ируелас, кој има голема еколошка вредност. Исто така е област за гледање црни мршојадци, но и за други видови како што се царскиот орел или јастребот. Сето тоа без да ги заборавиме неговите костенови шуми или остатокот од нејзината фауна. Меѓу ова, елен, дива свиња или генети.

Конечно, реката Алберче создава неколку природни базени во кои можете да се капете прекрасно. И во ливада на Трампалонците ќе најдете борови шуми и неверојатни ароми. До него се стигнува и пеш и со велосипед, бидејќи има своја специфична рута.

Од друга страна, можеби ќе се изненадите кога ќе дознаете дека мал град како Навалуенга има терен за голф со триесет хектари вегетација, езера и вкупно триесет дупки.

Богато религиозно наследство

Навалуенга

Улица во Навалуенга

Не е сè природа во Навалуенга. Има и интересно религиозно наследство. Неговиот максимален експонент е Парохиска црква на Пресвета Богородица од Виларес, изградена помеѓу XNUMX и XNUMX век. На неговата фасада има четири карпални сводови поддржани од шест колони, додека внатре треба да се погледне романескната крштеничка.

Исто така, веднаш до овој храм, можете да ги видите Крстот на Серило де Сан Маркос, со натпис на готско писмо. Религиозната архитектура на градот ја сочинуваат и испосниците на Nuestra Señora de la Merced, кои датираат од седумнаесеттиот век, онаа на Сан Исидро, до која се пристапува преку лак од потковица и онаа на Вирген дел Еспино, 1800 метри. на надморска височина и каде секоја година се одржува аџилак.

Романескна мост

Романски мост

Романски мост на Навалуенга

Друг од симболите на Навалуенга е неговиот романескен мост, кој е многу добро сочуван. Изграден е во XNUMX век за да се олесни преминувањето на добитокот до планините. Нивните две огромни води. Како што знаете, така се нарекуваат парчињата од основата на мостовите кои се обликувани како чамец за да ја исечат водата.

Висока средновековна некропола или Лас Кабезуела: други активности што треба да се направат во Навалуенга

Поштенска линија

Зип линија

Многу блиску до Навалуенга е високата средновековна некропола на Фуентеавила. Датирана помеѓу XNUMX и XNUMX век, има најмалку петнаесет гробници кои биле ископани во гранитни чамци. Овој тип на наоѓалишта се многу вообичаени во планините на Авила и биле гробници на мали села чија економија се засновала на сточарска експлоатација.

Од друга страна, освен монументалното и еколошкото наследство на градот Авила, тука е и авантуристичкиот парк на Кабезуела. Но, сепак можете да уживате. Има различни зип линии и други рекреативни активности и за деца и за возрасни. И сето тоа среде спектакуларна природа.

Околината на Навалуенга

Касиillaас

Градот Касилјас

Околината на ова прекрасно село Авила, исто така, има места на интерес што ви препорачуваме да ги посетите. Тоа е случај со Опатијата Бургохондо. Ова население било престолнина на советот на кој припаѓал Навалуенга во средновековните времиња.

Кон крајот на XNUMX век областа била отстапена на Орден на болничари од Свети Јован Ерусалимски да го одбрани од муслиманските напади. За ова, нејзините членови основале манастир под повик на Сан Агустан, иако Доминиканците подоцна се погрижија за неа.

Во своето време тој бил многу важен манастир. Фактот дека добивал привилегии од монарси како Алфонсо X Мудриот, католичките монарси или Фелипе II и од папите како Александар VI или Лав X ни дава идеја за ова.

Во моментов од опатијата останала само нејзината црква. На план е романескно, иако има прекрасен таван со каса од Мудехар. Исто така, во неговиот олтар може да се видат остатоци од ѕидни слики од XNUMX век.

Друг шармантен град во близина на Навалуенга е селото Касиillaас, кој се протега меѓу костенови шуми. Доколку го посетите наесен, со боите на сезоната, ќе видите спектакуларен пејзаж.

Поважна е локалитетот на Барако, на само дваесет минути со автомобил од Навалуенга. Засолнет од врвот Цебрера, ви нуди уште повеќе споменици и места на интерес. Вашиот средновековни јадра на Авеланеда, Навалкарос или Навалмуло, денес ненаселена.

Исто така, ве советуваме да го посетите Ел Барако црква на Пресвета Богородица, изградена во XNUMX век, римскиот мост, испосникот Ла Пиедад, зградата на градското собрание (исто така од XNUMX век) и кулата Газната, датирана од XNUMX век.

Исто така, меѓу околината што треба да се види во Навалуенга, таа е многу убава Вилануева де Авила. Овој мал град се издвојува по традиционалните куќи на населбите како што се Лас Тордигас и Робљано, кои сочинуваат интересна етнографска гарнитура. И конечно, ќе разговараме со вас Наваревишка, каде што можете да ја посетите црквата Сан Себастијан, испосниците на Хумиладеро и Сан Антонио, како и разни мостови.

Но, помеѓу што да правите и што да видите во Навалуенга, мора да ви кажеме и за неговата гастрономија. Не можете да го напуштите овој прекрасен град Авила без да ги пробате неговите вкусни типични јадења.

Гастрономијата на Навалуенга

Стек

Бифтек од Т-коска од Авила

Градот со векови бил овчарска област. Поради оваа причина, неговата кујна е силна и калорична, но и извонредна. Оние кои се на диета нема да најдат многу јадења за нејзино одржување. Тоа е силна гастрономија, но идеална за полнење на батериите по турнејата низ Сиера де Гредос.

Меѓу јадењата што можете да ги вкусите се супи од лук, што ќе ве стопли или малку свртени компири со торрезно кои се вкусни. Не помалку силни се и локален грав со хоризо.

Но, како град во Авила, не можете да го пропуштите стек од Авила ниту детето во стилот на Навалуенга или во чорба. На ловџиката можете да ја изберете и цицалката или прасето цицање, кокошката во пепиторија или свинските раце и зајакот.

Исто така, тоа е типично за областа хорназо, која е еден вид пита исполнета со чоризо, сланина и јајце. И на топка со хикарони, кој се прави со свинска маст, но содржи и шеќер и анасон.

Ова нè наведува да ви кажеме за типичните слатки во Навалуенга. Во врска со нив, ве советуваме да ги пробате пржените, на Yолчки Санта Тереза (типично за целата провинција Авила) или tocinillo de cielo. Конечно, тие се познати во градот Авила праски, кој можете да го вкусите, на пример, во сируп.

Како да стигнете до Навалуенга?

Барако

Патот додека минува низ Ел Барако

Локалитетот е јужно од Авила и северозападно од Мадрид. Имате услуга на автобуси од двата града. Што се однесува до првиот, превозот трае околу педесет минути за да пристигне, додека, во однос на Мадрид, патувањето трае речиси два часа.

Од друга страна, ако патувате со сопствено возило, времетраењето значително се скратува. Од Авила, треба да тргнете по автопатот 403, низ кој исто така минува Барако. Токму во овој град, треба да тргнете во правец на Сан Хуан де ла Нава а потоа свртете на југ за да стигнете до Навалуенга.

Од друга страна, ако одите во градот со вашиот автомобил од Мадрид, треба да одите во правец на Позуело y Сан Мартин де Валдеиглезијас а потоа земете насока до Треперењето. Пред да стигнете до Ел Барако, мора да свртите лево Калас дел Бургило и, откако ќе помине низ Ел Ринкон, ќе пристигнете во Навалуенга.

Како заклучок, ви покажавме што да се види во Навалуенга. Ви кажавме и за прекрасната природна средина што го опкружува градот Авила и како можете да ги наполните батериите уживајќи во прекрасната гастрономија на областа. Имате дури и терен за голф, ако ви се допаѓа спортот. Сега само треба да одлучите да го запознаете овој прекрасен град во Сиера де Гредос.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)