Што да се види во Сиера де Мадрид

Поглед на Сиера де Мадрид

Дали има добро време? Па, мора да бидете на отворено и да уживате! Да, можете да направите нешто и ако живеете во Мадрид, големите градови имаат катчиња за тоа, прашање е да ги знаете и да знаете како да ги искористите.

Повиците Сиера од Мадрид сочинуваат планински венец во близина на главниот град чие точно име е Сиера де Гвадарама и денес ќе видиме што да се види тука.

Сиера де Мадрид

Градови во Сиера де Мадрид

Иако сите го нарекуваат ова низа планини точното име е Сиера де Мадрид. планините се споделено од провинциите Авила, Заедницата Мадрид и Сеговија. Ако не сакате или можете да одите далеку на одмор и сакате да бидете на отворено, тогаш оваа дестинација е одлична.

Можете да пливате и да се навлажнете во природни базени, да шетате, да правите пикник и многу повеќе. И тоа е а одлична дестинација за семејства бидејќи децата многу сакаат да се движат. Па, можеби вашите малечки се многу поврзани со нивните екрани, па затоа е многу добра идеја да ги извадите малку.

Ајде да одиме по делови: Погрешно именуваната Сиера де Мадрид може да се подели на Sierra Oeste, Sierra de Guadarrama и Sierra Norte.

Сиера де Гвадарама

поглед на Сиера де Гвардарама

Сиера де Гуадаррама е серија на планини кои сочинуваат дел од источната половина на Централниот систем на центарот на Пиринејскиот Полуостров. Се протега низ провинциите на Мадрид, Авила и Сеговија. Тие ќе бидат долги околу 80 километри, а Пењалара е нејзиниот највисок врв со 2428 метри надморска височина.

Пилата ги дели басените Дуеро и Тагус а тоа е земја што изобилува со пасишта, диви борови и карпести области. Ова на само 60 километри од Мадрид и затоа е многу гужва. Има добра инфраструктура туризмот и планинските спортови, затоа секогаш треба да внимавате со околината. Еве има два природни резервати: Регионалниот парк Куенка Алта де Манзанарес, кој опфаќа 47 хектари и биосферен резерват од 1991 година.

Паркот е покрај реката Манзанарес и во Ла Педриза. Друг парк е Самитот Пењалара, природниот парк Цирк и Лагуни. Има 768 хектари и е во центарот на планините. Тоа е местото каде што го наоѓаме врвот Пењалара и група лагуни со глацијално потекло како што е Лагуна Гранде де Пењалара, Лагуна Чика, онаа на каранфилите, онаа на птицатаs… Постои, исто така, на Националниот парк Гвардарма, проект за заштита на екосистемот.

Поглед на Сиера де Гвадаррама 2

Сиера има многу „планински премини“, многу со височина поголема од 1800 метри и многу други туристички центри. Најстариот е Пристаништето Фуенфрија, што веќе го користеле Римјаните кога оделе низ овие земји. Можеме да го именуваме Puerto de Navacerreada, Puerto de Cotos или Morcuera, само да наведам неколку. Исто така има водопади, реки и акумулации.

Очигледно и оваа убава пила Има градови: Ла Хируела, Патонес де Ариба, Пуебла де ла Сиера, Прадена дел Ринкон, Ел Беруеко, Монтехо де ла Сиера и уште некои. Постојат градови со историја како Сан Лоренцо де Ел Ескорил o Мирафлорес де ла Сиера и места прогласени за природно наследство како што се Ла Педриза или Хаједо де Монтехо. Ла Хируела е многу традиционална, со многу интересни пешачки патеки, Патонес Тоа е супер живописно и затоа е многу фотографирано, во Ел Беруеко се наоѓа акумулацијата Ел Атазар.

Пејзажи на Сиера де Гуадаррама

Меѓу она што можеме да го направиме овде, може и едно ги знаат бункерите од Граѓанската војна, следете ја патеката на Арципестре де Хита, посетете го Ел Ескориал и качете се на столот на Фелипе II, искачете се и на Монте Абантос или возете буриклета во Манзанарес ел Реал.

Западна Сиера

Самитот на Сиера Оесте

Тој е еден од регионите на Заедницата на Мадрид и се наоѓа во југозападниот дел. Еве минуваат реките Пералес и Алберше и има многу разновидни пејзажи бидејќи надморската височина варира од 500 до 1500 метри надморска височина.

Сиера Оесте е помеѓу последниот од Сиера де Гуардарама и првите сектори на Сиера де Гредос. Има иглолисни и костенови шуми, дабови од плута и дабови дабови, на пример. Во текот на целата година врне многу дожд, иако во лето помалку, а ако одите во зима, подгответе се за студ и повремен мраз и снег.

Западна Сиера Тоа е земјата на Сенигентес, Алдеа де Френео, Комелнар дел Аројо или Навас дел Реј, меѓу другите општини. Овде можете да возите велосипед низ Алберче, на пример, или посетете го резервоарот Сан Хуан и правете активности, посетете винарии, забавувајте се во Авантуристичкиот парк во Пелајо де ла Преса, посетете го средновековниот мост Валдемакеда, прекрасниот Маѓепсана шума во Сан Мартин де Валдеиглесијас или центарот на Ништото во Робледо де Чавела.

Северна Сиера

Живописен кањон во Сиера Норте

Се наоѓа во северниот крај на Заедницата во Мадрид и има вкупно 1253 квадратни километри во 42 општини. Овде минува реката Лозоја, која има пет резервоари и со тоа е главен водовод на заедницата. Внатре во оваа планина има многу долини (Долина Лозоја, долина Јарама, Сиера де ла Кабрера и други).

Еве се одгледуваат жита, маслинови насади и лозја и има убави борови и дабови шуми, лешник, брест, јасен, смрека и даб. Отсекогаш бил познат како „сиромашен планински венец“, посветен на земјоделството и сточарството, но веќе извесно време туризмот се развива, добивајќи значење и промоција.

Во Сиера Норте можете да се капете во Природни базени Лас Пресилјас, посетете го Манастирот Санта Марија де Ел Паулар, следете ги овде Пат на Лос Роблдос, запознајте ја шумата на Финска, на чистилиштето водопад, возете велосипед околу резервоарот Пинила или возете кану.

Пејзажи на Сиера Норте

Како да стигнете до Сиера Норте? Од Мадрид главната рута е автопатот А1. Оддалечен е 50 километри. Билбаео е 300, а Бургос е 150. Секогаш со автомобил, но можете да го користите и автобусот. Има добра и многу комплетна веб-страница, за да ја посетите и да забележите пред да се впуштите во авантурата.

Конечно, надвор од овие дестинации во рамките на таканаречената Сиера де Мадрид, која, како што рековме, така погрешно се нарекува, можеме посетете некои дестинации во соседните провинции. Јас зборувам за Педраза, еден од најубавите градови во Сеговија и во Шпанија,  скијање во Ла Пинила, вежбајте ја патеката на црните градови Гвадалахара пешачење  и многу повеќе.

Вистината е дека во близина на Мадрид има многу туристички опции.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*