Што да се види во Харо

Haro

Доколку планирате да патувате во Риоха, ќе се запрашате што да се види во харо затоа што е еден од најубавите градови во покраината. познат како престолнина на виното, едвај има единаесет илјади жители, но има богато монументално наследство и вкусна гастрономија. Всушност, неговиот стар град беше прогласен Историски уметнички комплекс во 1975.

Како куриозитети, ќе ви кажеме дека тоа е првиот град во Шпанија со електрично јавно осветлување и дека секоја година го слави Битка на виното, фестивал од национален туристички интерес за време на кој илјадници учесници се натопени во типичниот пијалок на градот. Но, без понатамошно одложување, ќе ви покажеме сè што имате да видите во Харо.

Градското собрание на Харо

Градското собрание на Харо

Градското собрание на Харо, на Плаза де ла Паз

Станува збор за прекрасна неокласична градба од XNUMX век во чиј дизајн архитект Вентура Родригез, автор на градби како Палатата Лирија во Мадрид или манастирот на Филипинските Августин во Ваљадолид. Сепак, грбот на градот, кој ја круниса фасадата, е во барокен стил.

Ова, изработено од ѕидарски камен, се состои од два ката. Долниот е со полукружни сводови, додека горниот има континуиран балкон. Часовник со камбанарија и натпис во спомен на нејзината изградба го комплетираат предниот дел на зградата.

Градското собрание се наоѓа во Плоштад на мирот, најтипично за Харо. Во него можете да го видите и портата на свети Бернард, остаток од стариот ѕид и скапоценото Палатата Бендана. Ова е изградено во XNUMX век и е во платерески стил, иако има и прекрасна галерија Мудехар од XNUMX век која се смета за единствена во цела Ла Риоха.

Религиозно наследство, суштински сет за гледање во Харо

Црква на Санто Томас

Црквата Санто Томас, еден од верските споменици што треба да се видат во Харо

Градот Риоха се издвојува и по своето прекрасно религиозно наследство. Определување во него на Парохиска црква Санто Томас Апостол, прогласен за Национален историско-уметнички споменик во 1931 година. Не заборавајте да ја цените неговата импозантна платереска фасада, делото на Филип Бигарни. Остатокот од храмот комбинира готски и ренесансен стил, иако оргулите и главниот олтар се барокни.

Исто така, ве советуваме да ја посетите Базилика на Пресвета Богородица Вега, лоциран на периферијата на градот и исто така во барокен стил. Тоа е еден од најубавите верски објекти во Харо. Неговиот полукружен своден капак се издвојува на прикачените пиластри кои засолнуваат фигури на Сан Педро, Сан Пабло и Безгрешната и која завршува во камбанарија.

Што се однесува до неговата внатрешност, ќе најдете план на кат со три кораби покриени со сводови за препоните потпрени на крстовидни пиластри и полукружни сводови. Се состои од пет дела и завршува со пониска глава од останатиот дел од храмот кој е крунисан со фенер и полукружен свод. Исто така, погледнете го главно олтарничко парче, Направено од Сантијаго дел Амо во средината на XVIII век, во која се наоѓа полихромна резба на Вирген де ла Вега датиран во XIV.

Треба да го видите и манастир Сан Агустин, претворен во хотел и до кој се наоѓа на Бретонски театар на ковачите, и на Ермитаж на Сан Фелис де Билибио, сместена на четири километри и сместена на Харо школки, во соништата.

Средновековна кула, портата Санта Барбара и мостот Брињас

Брињас мост

Мостот Брињас

Првата е во стариот дел на градот, во близина на портата Сан Бернардо, за која веќе ви кажавме. Станува збор за кула од XIV век, која била обновена пред неколку години. Во моментов, во неговата внатрешност се наоѓа делот за современа уметност на Музеј на Ла Риоха.

Од своја страна, исто така, ве советуваме да видите уште една врата која е остатоци од стариот средновековен ѕид. Се работи за онаа на Санта Барбара или Гарас, исто така неодамна рехабилитиран. Многу блиску до ова беше вратата на Санто Томас, која повеќе не постои.

Уште поспектакуларно ќе биде мостот Бринас, која ја минува реката Ебро.Станува збор за готска градба чии најстари делови потекнуваат од XNUMX век. Изграден во ѕидарски камен, има седум очи и првично имал утврдувања, кои биле урнати во средината на XNUMX век.

Паласиос, пријатно изненадување да се види во Харо

Палатата на грофовите на Харо

Палатата на грофовите на Харо

Едно од големите изненадувања што ви ги приреди Харо е големиот број палати што ги има. Веќе ви кажавме за Бендања, но ви препорачуваме и да го погледнете спектакуларното палата куќа на Салазар, изградена во втората половина на XNUMX век во ѕидарски камен. Се состои од три ката, а внатре се издвојуваат скалите, со огради од ковано железо и на врвот со светларник.

Исто така, ве советуваме да ја посетите Палатата на грофовите на Харо, исто така од XNUMX век и во ренесансен стил, иако со барокни украси. Од друга страна, на покрив палата е рококо скапоцен камен и на Безарите е сместен културен центар. За крај, задолжително гледајте го Констаблската палата, моментално во урнатини и, пред сè, онаа на крстот, прекрасна барокна зграда од XNUMX век на чија фасада се наоѓа импозантен благороден грб.

Паркови во Харо

Карпите на Билибио

Рискос де Билибио, едно од природните чуда што треба да се видат во Харо

Градот Риоха ви нуди бројни зелени површини и во неговата урбана област и во неговата околина. Во врска со второто, попатно го спомнавме испосникот Сан Феличес. Тоа е токму во т.н Билибио карпи, шумска област каде што имате гледна точка која нуди импресивен поглед на Ебро и градовите во близина на Харо.

Од своја страна, Градините на Богородица од Вега ја опкружуваат базиликата што веќе ја споменавме. И на Парк Виста Алегре ја користи старата железничка траса на линијата Харо-Езкарај и завршува на Парк на фонтаната на Мур. Тие ви нудат и добри области за прошетка и уживање во природата во парковите на Феликс Родригез де ла Фуенте, каде што има шест бели тополи каталогизирани како единствени дрвја на Ла Риоха, на Итуримури y на палубата, кој има дури и вештачко езеро.

Меѓутоа, ако сакате, можете да направите рута по патеката GR-99, една од т.н Ебро патеки. Тоа е мрежа на долги растојанија која минува низ градот Харо. Или, исто така, да спортуваат во комплекс на саемот, кој располага со јавни базени и други содржини.

Музеи на Харо

Винарски визби во Билбао

Винарии Билбао

Веќе ви кажавме за изложбата на современа уметност лоцирана во средновековната кула. Исто така, во базиликата де ла Вега имате музеј. Но, ќе ви биде пољубопитно, особено ако сте заинтересирани за светот на енологијата Центар за толкување на виното во Риоха. Во него ќе ги откриете тајните на одгледувањето на винова лоза и последователното производство на вино. А можете да уживате и во организирани дегустации и други активности.

Тоа не е единственото место каде што можете да ја впиете културата на виното. Во Харо има многубројни винарии Тие исто така нудат тури и дегустации. Меѓу нив се издвојуваат Bodegas Bilbaínas, во чија градина, покрај тоа, можете да видите три импозантни секвоја дрвја. Од своја страна, во Viña Tondonia имате павилјон создаден од престижниот англо-ирачки архитект Zaha Адид.

Гастрономија и фестивали во Харо

Две чинии Риојан компири

Компири Стил на Риојана

Ако не ви кажевме за моќната гастрономија и веселбите на Харо, нашата посета на градот Риоха немаше да биде целосна. Во однос на второто, веќе го наведовме Битка на виното, но погодно е да зборуваме за тоа подлабоко, бидејќи е еден од главните празнични настани во областа.

Се слави утрото на 29 јуни среде свеченостите во чест на Сан Педро. Се одвива на карпите на Билибио и потекнува од аџилакот што секоја година се одржувал во областа. Вообичаено, за време на оброкот се создаваше веселба која завршуваше со гостите натопени со вино.

Што се однесува до гастрономијата на Харо, таа е и снажна толку и вкусна. Меѓу неговите типични производи се издвојуваат зеленчукот од градините, јагнињата од неговите ниви и секако виното. Со ова се прави и на зуракапот, пијалок кој го меша со овошје и се пие на Велигден во придружба на крофни.

Од друга страна, многу типични јадења со месо се асадурила, кој е направен од јагнешки внатрешни органи, слаби, колбас сличен на крвен колбас, но кој исто така се прави со јагнешки црева и кој во ова се совпаѓа со пајче. Ова исто животно се користи за печење, меѓу кои и на рифови до лозата пука.

Нема недостиг од масите на Харо компири стил на Риојана, На капарони или задушени грав или на зеленчук чорба. исто така се консумираат бел грав со потполошки, салата од праз y филе со пиперки, меѓу многу други јадења.

Како заклучок, ви го покажавме најдоброто Што да се види во Харо а исто така и многу работи што можете да ги направите во овој град во Ла Риоха. Но, покрај тоа, можете да ги посетите и околните градови. На пример, многу блиску го имате прекрасниот град Брионес, Сан Милан де ла Когола, со неговите манастири кои размислувале за раѓањето на кастилскиот јазик или Санто Доминго де ла Калзада, со својата импозантна катедрала. Зарем тоа не е многу атрактивен план?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*