Што да направите на Ла Палма и покрај вулканската карпа

Палмата на Канарските острови

Што да се прави на Ла Палма е прашање кое го поставуваат многу патници кои го посетуваат Канарски острови. Причината е што е еден од најмалку познатите на архипелагот или, барем, еден од најмалку туристите што ги добиваат на крајот на годината.

Во споредба со Тенерифе (еве ве оставаме статија за Тенерифе) o Gran Canaria, прекрасниот остров“, како што е исто така познато, многу поретко го посетувале оние кои бараат одмор на прекрасниот архипелаг. Сепак, тоа е природно чудо кое го заслужи признанието Биосфера резерват и е полн со интересни места. За сето ова ќе ви покажеме што да правите во Ла Палма. Сепак, мора да имате на ум дека ерупцијата на вулканот Cumbre Vieja за жал може да стави крај на некои од овие места. Во секој случај, бидејќи феноменот лава сè уште не е завршен, ние ќе ви кажеме за сите нив.

Што да направите во Ла Палма: од природа до типични села

Ќе го започнеме нашиот преглед за тоа што да правиме на Ла Палма со тоа што ќе разговараме со вас за нејзините природни убавини, и крајбрежните и во внатрешноста на земјата, а потоа ќе се фокусираме на неговите најубави и вистински канарски градови. Ајде да одиме со тоа.

Калдера де Табуриенте

Калдера де Табуриенте

Поглед на Caldera de Taburiente

Овој древен вулкан кој оставил кратер со дијаметар од седум километри е еден од најголемите симболи на островот. Во моментов, тој формира, заедно со неговата околина, на природен парк Го носи неговото име и се наоѓа во центарот на Ла Палма.

Всушност, зафаќа толку голема површина што, внатре, можете да најдете неколку правци пешачење. На пример, ќе ве советуваме оној што оди од паркингот Ла Виња до гледна точка на Брецитос, каде што ќе размислувате за извонредни глетки.

Покрај тоа, за време на вашата посета на паркот ќе можете да набљудувате прекрасна флора и фауна. Во однос на првиот, има изобилство од канарскиот бор и амагантот, двата ендемични видови на архипелагот. А, покрај нив, на ловор, вид кој моментално е конзервиран само во биогеографскиот регион на Макаронезија.

Што се однесува до фауната на Caldera de Taburiente, инсектите изобилуваат. Сколопендрата и пајакот волк се многу чести видови. Но, покарактеристично за областа е ендемичната буба на островот која живее во пештери на две илјади метри височина. Во паркот ќе видите и вестрили, зајаци, диви мачки или варварски овци.

Roque de los Muchachos

Поглед на Roque de los Muchachos

Поглед на Roque de los Muchachos

Иако е интегриран во областа Калдера де Табуриенте, ние ќе ви кажеме посебно за оваа кота од 2426 метри, втора највисока во Канарски архипелаг по Теиде. Покрај тоа, неговото име ќе звучи познато бидејќи на врвот се наоѓа еден од астрономски опсерватории најважно во Шпанија.

Доколку сте љубители на оваа наука, ве советуваме да се искачите на таа планина, не само поради висината, туку затоа што небото е особено ведро во околината. Ќе уживате како дете што гледа како снимаат ѕвезди и други атмосферски феномени.

Поточно, Roque de los Muchachos ја затвора Caldera de Taburiente на нејзиниот северен дел и е формиран, токму со лавата што ја испуштал вулканот. Има неколку патеки кои водат до нејзиниот врв. На пример, оние на Нова фонтана и Олен. На искачувањето ќе видите како густата вегетација им отстапува место на голите карпи. И, еднаш нагоре, можете исто така да видите прекрасен поглед на Ла Палма. Дури и кога има добра видливост, островите на Тенерифе, Ел Хиеро y Ла Гомера.

Уживајте во плажите: Уште една суштинска работа на Ла Палма

Плажата Лос Канкахос

Плажата Лос Канкахос

Прекрасниот остров ви нуди и прекрасни плажи. Направени се од вулкански црн песок, но одлични за уживање во пријатно капење и за сончање по посетата на убавините на Ла Палма.

Меѓу нив ги препорачуваме Плажата Лос Канкахос, кој е на само два километри од главниот град на островот и е опремен со сите удобности. Покрај тоа, има природен бранувач кој ги одржува неговите води мирни. Исто така, богатството на неговото морско дно го прави совршено за вас да вежбате нуркање.

Ние исто така го препорачуваме Плажата Тазакорте, идеален за семејства; тоа на Ногалес, во подножјето на импозантна карпа; тоа на Порто Наос, со своето шеталиште, или тоа на Зелена локва, кој ги има сите услуги.

Сепак, пољубопитно е Вета плажа, сместен под импресивна карпа која има куќи вградени во самата карпа. Сигурно сте го виделе на телевизиски програми бидејќи е едно од најтипичните места на Ла Палма.

Конечно, ако преферирате базен, имате неколку на островот. Меѓу нив, оние на Ла Фајана, кои ги искористуваат карпите и водата на морето и оние на Сина локва, исто така морски. Имате дури и речна плажа во самата Caldera de Taburiente за да се разладите по долга прошетка.

Откако ќе ви кажеме за неговите главни природни чуда, ќе се фокусираме на нешто друго што треба да го правиме во Ла Палма: откривање на нејзините градови, полни со типичен шарм и прекрасни споменици.

Лос Лонос де Аридан

Лос Лонос де Аридан

Градското собрание на Ланос де Аридан

Со ова поетско име е познат град кој се наоѓа западно од убавиот остров. Таа е нејзината најнаселена општина, со околу дваесет илјади жители и има неколку интересни места кои ќе ви ги прикажеме.

Нејзиното социјално јадро е Плоштад Шпанија, украсена со единаесет импозантни ловорики на Индија и неколку кралски палми донесени од Куба. Во него се наоѓаат најрепрезентативните градби на градот. Во врска со овие, ве советуваме да ги видите Градска сала, регионалистичка зграда во традиционален стил со своите типични балкони.

Исто така треба да ја посетите црквата на Пресвета Богородица на лековите, изградена во XNUMX век. На својата надворешна убавина додава неколку богатства кои се внатре. Така, фламенко резбата на Вирген де лос Ремедиос и Кристо де ла Салуд, која ја направиле Индијанците од Тараско од Мексико со паста од пченка.

Од друга страна, во областа на Рамнина на АргуалМожете да видите неколку куќички изградени во XNUMX и XNUMX век. Меѓу нив, куќите Vélez de Ontanilla и куќата Massieu Van Dalle. Конечно, откако ќе поминете низ гледиштето лоцирано на Plaza de los Cuatro Caminos, со своите мозаици, пристапете кон Археолошки музеј Бенахоарита, посветен на родниот град Ла Палма.

Ел Пасо, уште една работа на Ла Палма

Испосникот на Богородица дел Пино

Ермитаж на Богородица дел Пино

Ако првата беше најнаселената општина на островот, ова е најголемата. Всушност, голем дел од Caldera de Taburiente му припаѓа нему, но како куриозитет ќе ви кажеме дека е единствената на која му недостига крајбрежје. Добар дел од неговата орографија е планинска, со врвови како Стариот самит или Врвот Беџенао.

Канарските борови шуми исто така изобилуваат во него. Токму во близина на испосник на Богородица дел Пино, светец-заштитник на општината, е најстарото дрво од овој вид на островот, со околу осумстотини години. Тој е исто така еден од најголемите, бидејќи има радиус од 120 сантиметри и висина од 32 метри.

На секои три години, Богородица дел Пино се спушта во процесија до Црквата на Пресвета Богородица Бонанца, во главниот град. Ова е мал храм од XNUMX век кој се издвојува по својата убавина. Откако помина еден месец во него, ликот на Богородица повторно е однесен во нејзиниот испосник за да ја прослави нејзината прослава на почетокот на септември.

Веќе во дваесеттиот век на нова црква на Пресвета Богородица Бонанца, поголема од претходната и во неоготски стил. Конечно, ве советуваме да ја погледнете зградата на Градска сала, На Театар Монтереј и Музеј на свила.

Санта Круз де Ла Палма

Санта Круз, главен град на Ла Палма

Санта Круз де Ла Палма

Основана во 1493 година под љубопитното име Вила де Апурон, тој е главен град на островот. И покрај неговата мала големина, има богато ренесансно и барокно наследство. Голем дел од него е концентриран околу Плоштад Шпанија, каде што можете да го видите Градското собрание, мајката црква на Ел Салвадор и неколку аристократски куќи.

Исто така, ќе најдете неколку споменици од интерес во вистинска улица, главна артерија на населението. Меѓу нив, ве советуваме да ги погледнете палатата Сотомајор и куќата Салазар. Од своја страна, на Avenida Marítima, нејзините прекрасни традиционални градби со балкони ќе го привлечат вашето внимание.

Исто така, во Санта Круз мора да го посетите замоците Санта Каталина и Сан Фернандо и црквите на Санто Доминго и Сан Франциско. Вториот е прикачен на стар доминикански манастир во кој денес се наоѓа островскиот музеј.

Конечно, во горниот дел на главниот град е Кралското светилиште на Богородица де лас Нивес, светец-заштитник на Ла Палма. Како и кај Вирген дел Пино, оваа бројка исто така се спушта во процесија на улиците на градот. Поточно, тој е сместен во мајката црква на Ел Салвадор и е однесен назад во неговото светилиште на XNUMX август, датумот на нејзината прослава.

Како заклучок, ви покажавме некои од најдобрите работи што треба да ги направите на Ла Палма. Но, имате многу други можности. На пример, посетете Тазакорте, со својот прекрасен испосник Сан Мигел, или Гарафија, каде се наоѓаат пештерските области Ла Зарза и Ла Зарзила, во кои изобилуваат петроглифи и природниот споменик на брегот Хискагуан, со своите спектакуларни карпи. Не сте доволно причини да го посетите овој прекрасен канарски остров?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)