Што да правам на островите Сис

на Галициски острови посовршени се Островот Сис, рај, живописна разгледница која привлекува посетители од цела Европа. Толку многу што тие беа кандидати да станат светско наследство.

Денес, во Travel News ќе видиме што да правите на островите Cíes.

Островот Сис

Тоа е архипелаг формиран од три острови, островот Сан Мартино, островот Фаро и островот Монтеагудо. Тие се познати и како Illa Norte, Illa do Medio и Illa Sur. Тие се острови кои беа формирани на крајот на терциерниот период: дел од брегот потонал, навлегол во морето и ги обликувал овие острови.

Така, островите се всушност врвови на крајбрежни планини кои биле делумно потопени. Се работи за планински острови, со жестоки карпи и многу пештери производи на постојаната ерозија на морето и ветерот. Исла до Фаро е поврзан со Северниот Остров со песочен брег познат како Плаја де Родас, долг 1200 метри, кој се смета за една од најубавите плажи во Шпанија.

Островот Светилник има околу 106 хектари површина, Монтеагудо околу 189 хектари заедно, а островот Сан Мартино има просечни 145 хектари повеќе или помалку. Тоа е најјужниот дел од групата.

Од 1980 година, островите Cíes се природен парк, но од 2000 година тие веќе го сочинуваат Националниот парк на Атлантските Острови Галиција. Овој парк е составен и од други острови. Подводниот простор што ги опкружува е фантастичен, на пример, со шума од кафеави алги, но не е единственото нешто, и над и под водата се зголемуваат убавините и богатството на морската флора и фауна.

Додадете ја годишната посета на китови, морски желки и делфини и списокот за успех е завршен.

Што да правам на островите Сис

Прво треба да го кажеш тоа посетите се ограничени на број за туризмот да не го оштети екосистемот. Значи, особено во лето, мора да резервирате. Така, треба да побарате дозвола од Xunta de Galicia преку интернет. Потоа треба да купите билет за брод. Второ, овде во основа можете да уживате во природата и на копно и на море.

Да почнеме со што може да се направи на копно. Има четири испраќачи да помине:

  • Пат на планината светилник, кој е најдолг и најпопуларен. Поминува 7 километри за околу два и пол часа. Тоа е со средна тежина. Има прекрасен поглед на Baixo Miño.
  • Пат на светилникот Порта, помалку преполн од сите, но има најблизок поглед на морето. Тоа е кратка рута од 5 километри, која може да се направи за час и половина пешачење. Тоа е со мала тежина и можете да ги видите карпите Фрој да Порта и погледот на Сан Мартино.
  • Рутата Монтеагудо, одлично ако сакате гледање птици и море. Има прекрасен поглед на карпите на Коста де ла Вела и исто така поминува низ шуми. Тоа е кратка, но прекрасна патека и од неа можете да стигнете и до нудистичката плажа.
  • Рутата Алто до Принципе, најкратката и наједноставната, но со прекрасна глетка на дини, и карпи. Можете да пристапите до нудистичката плажа Фигеирас. Тоа е 3 километри.

овие патишта ви овозможуваат да ги видите пространите вертикални карпи, историските светилници и морските пештери, но покрај тоа што се создадени за ништо повеќе од визуелно уживање, овие пејзажи ве тераат да помислите дека светот не може да биде лош со таква убавина... има и плажи. Овие плажи се прекрасни ситен бел песок и кристално чисти води. Има многу заливи за да се изгубите сами.

Родас тоа е една од најубавите плажи, како што рековме на почетокот. британскиот дневен Гардијан знаел така да го класифицира, а бидејќи е формиран од тој песочен брег кој спојува два од трите острови, изграден е пешачки мост за да биде уште попривлечен. Исто така има и песок, заштитено подрачје и лагуна наречена Лагоа дос Ненос. Е организирана и заштитена плажаа, со присутен Црвен крст.

Ок сега На островот Монтеагудо има и две плажи, Фигеирас и Ареа да Кантареира.. Во Фигеирас може практикуваат нудизм а таму можете да стигнете и пешки од Родос или со приватен брод. Тоа е исто така на островот Фаро Плажата Носа Сенора, со кристално чисти води и прекрасен поглед на островот Сан Мартињо. Зборувајќи за Сан Мартино, тука е прекрасна плажа, повеќе недопрена, но достапна само со приватен брод и со резервација.

Навремено во Монтеагудо можете да го посетите светилникот на о Пеито и прекрасната морска пештера наречена Фурна де Монтеагудо. И во близина на овој светилник, со поглед на Кејп Хоум и вливот на Виго, има прекрасна опсерваторија за птици. Исто така, на југ, има еродирана област со карпи кои имаат облик на чаши и престол наречен соодветно, Алто до Принципе. Падот на морето од тука е импресивен.

На Исла до Фаро нема еден светилник туку два: на југ, светилникот на А Порта и Faor de Cíes. Високи се речиси 180 метри и погледите кои ги нудат се едноставно од друг свет. Сега, рековме дека островите се убави и горе и долу, па наш ред е да зборуваме за нивните морски и подводни убавини.

El Поморски - копнеен национален парк на Атлантските Острови Галиција прекрасно е. Овие острови некогаш биле прибежиште за пиратите, а денес се ненаселени, па единствениот начин да се стигне до таму е со брод. Затоа тие се прекрасен природен парк. овде живее најголемата колонија на галеби во Европа, има повеќе од 200 видови алги, дини и прекрасни пејзажи што мора да се зачува по секоја цена.

Конечно, практични информации за посета на островите Cíes.

  • Како да стигнете до островите Cíes? Само по море. Во екот на сезоната има траект кој оди директно до островите Монтеагудо и Фаро. Ако не, постои опција за приватен брод со стапки кои варираат во зависност од датумот и сезоната. Не повеќе од 20 евра по возрасен. Компаниите кои ја обезбедуваат оваа услуга се Nabia Naviera, Mar de Ons и Rías Baixas Cruises. Исто така, ви треба овластување што мора да го обработите во Xunta de Galicia. Со одлучен датум се бара преку веб и постапката може да се направи до 45 дена претходно. Секако, билетот треба да го купите во рок од два часа од барањето на дозволата, во спротивно ќе биде откажано.
  • Можете ли да кампувате на островите Cíes? Да, има кампување на островот Фаро, на плажата Родас. Зафаќа простор од 40 илјади квадратни метри и има капацитет за околу 800 луѓе. Можете да одите со вашата продавница или да резервирате. Минималниот престој е два дена и може да останете до 15. Има тушеви, супермаркет, телефон, социјална соба и ресторан. Но, нема директна светлина, иако има струја за полнење на нашите уреди.
  • Нема канти за ѓубре, така што целото ѓубре што го создавате мора да се врати назад.
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*