Што да се спакува во комплет за патување

медицински комплет

Кога некој оди на одмор да знае што да се спакува во комплет за патување е од суштинско значење. Ќе бидеме далеку од дома, можеби во друга земја, со друг јазик, без пристап до оние работи или брендови на кои сме навикнати.

Важно е да знаете како да подготвите комплет за прва помош за да не носите премногу и да не го заборавите најважното. Итен медицински случај може да му се случи на секого и може да биде нешто од вообичаена главоболка до запек, протестен црн дроб или дијареа. Поради оваа причина, во нашата денешна статија ќе одговориме на прашањето што треба да носат патниците во а медицински комплет.

Што да се спакува во комплет за патување

медицински комплет за патување

Вистина е дека има лекари и аптеки низ целиот свет, освен ако не отидеш до средината на Амазон или во Кина или Африка и немаш поим дали ќе видиш брат на Гален или не. Но, проблемите може да започнат ако не го споделувате јазикот или ако ви треба рецепт или рецепт за да ги купите лековите. Има земји каде што ибупрофен се продава дури и на рецепт и треба да почнете да се јавувате на вашето осигурување, да најдете лекар и сето тоа едноставно за нешто што е на шалтер во вашата земја.

Сè може да се случи, затоа општиот совет е тој земајте едноставни лекови или оние кои често ги земате од дома. Направете листа на она што го земате и секогаш купувајте малку дополнително, во случај вашето враќање да биде одложено поради некоја неочекувана причина. Замислете што се случи со оние кои беа изненадени од пандемијата на патување!

медицински комплет за патување

Друг детал што треба да го земете во предвид е што ви одговара оставете ги лековите во нивните оригинални садови, со нивните јасни етикети. Ова е поволно за одење преку царина, но исто така е поволно ако имате хронична болест како што се алергии или дијабетес. Покрај оригиналните етикети, исто така е добра идеја да ја запишете дозата и нараквица или приврзок што е секогаш со вас и ќе ве информира за вашата состојба.

Потоа, Каков вид на лекови треба да се носи во комплет за патување? ибупрофен, аспирин или што и да е тоа што ќе ви ја излечи главоболката, струкот и слично. А антипиретик исто така (нешто што ја намалува температурата), како што е парацетамол. Исто така антихистаминици кои ублажуваат алергии или нешто конкретно што е антиалергиски. Никогаш не знаете како би можеле да реагирате на егзотична храна или каснување од бубачка. Исто така антациди и вртоглавица. И денес, повеќе од кога било, алкохол и гел или марамчиња со алкохол за темелно да ги исчистиме рацете од бактерии.

лекови за патување

Кутија од преливи (Banaid), исто така е добар избор. Има кутии со најразлични големини и добро е да се набави една од нив, за да ги имаме сите прилики што може да се појават. Скот лента, шајка ножици мали, некои антисептик поефикасни од алкохолот (пероксид, на пример) и малите пинцети (оние пинцети за отстранување на влакна се одлични). А термометар, ден по ден Маски N95 анти Ковид и, мојот совет и она што никогаш не го заборавам, секогаш го земам антибиотици 10 дена (се препорачува комплетен третман).

Посебно пијам антибиотици бидејќи тоа е она што се продава со рецепт во многу земји и не сакам да се чувствувам лошо и да морам да се јавам во осигурување, да објаснувам, да одам на лекар и слично. И тогаш купувате нешто без да го знаете брендот. Значи, си купувам антибиотици дома. Никогаш не знам дали ќе ме боли грлото или ќе има инфекција во устата. За среќа секогаш ги враќам недопрени, но безбедно патувам.

патничка медицина

Сепак, надвор од овие општи ставки има и други кои важат само за мажи, а други само за жени. Ако си маж, би го земал кондоми (може дури и да се полнат со вода, да се замрзнат и да се користат подоцна како пакувања со мраз), и да сум жена што секогаш ја носам тампони.

подоцна, исто така Важно е каде одиме на патување како што ќе определи други ставки во нашиот кабинет со лекови. На пример, ако одите во тропските предели, не заборавајте крема за сончање, антиалергиски, таблети за прочистување на водата, гел од алое вера за изгореници, средство за заштита од инсекти и нешто за спречување на дијареа.

патничка медицина

Во основа се работи за размислување за нашиот кабинет поделен на лекови прва помош, лекови поврзани со дестинацијата и редовни лекови, знаејќи кои локации ќе ги посетиме и какви ситуации знаеме дека можеме сами да се справиме. Би рекол дека делот за прва помош можеме да го купиме дури и во пакет. Се продаваат во која било аптека или супермаркет и заборавате да направите список. Имате половина од целосниот список и само додадете свои работи во него.

Имајќи го комплетот за итни случаи, преминуваме на следново. Ако одите на жешка дестинација, Амазон, Африка, Индија, Југоисточна Азија, не можете да заборавите на антибактериски и антихистамински креми, таблети за прочистување на водата, некоја профилакса за маларија (покрај тоа што сигурно мораше да се вакцинирате), гази и хируршка лента, средство за заштита од инсекти, крема за сончање, мелем за усни, некои антиалергиски како на пр. Бенадрил. 

медицински комплет за патување

Ако, пак, одите на настинка, пожелно е да понесете нешто за треска и антибиотици во случај да ви се разболи грлото, балсам за усни и некој анти-грип со добар назален деконгестив... Колку подолго патувањето или колку поразновидни се дестинациите, толку е поголема веројатноста да се разболиме. Климатските промени, физичкиот напор, нередовниот распоред и такви работи можат да влијаат на нашето здравје. Секогаш зборуваме за едноставни работи што можеме да ги решиме дома.

Конечно, голема вистина: како што расте, комплетот за патување станува се подебел и подебел. Во мојот случај, последниве години пиев повеќе лекови отколку шминка и во комплетот не ми недостасуваат антибиотици, вагинални супозитории, лаксатив и лек против дијареја, ибупруен, антигрип, локален антибиотик за повреди, око. капки, лек против алергија и нешто за грчеви во стомакот. А вие, што не недостасува во вашиот комплет за патување?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*