Што е ловечки туризам?

 

Кинегетски туризам

Дали знаете што е тоа ловечки туризам? Нешто е тешко да се заклучи од името, но ако зборувам за животни и мажи… дали ја добивате идејата?

Ловечки туризам е ловен туризам. Можеби не е најпопуларен денес или оној со најдобар печат, всушност смртта не е пријатна, но реалноста е дека таа постои и има многу делови на светот кои го нудат и живеат на него.

Ловечки туризам

Кинегетски туризам во Африка

Ова е името на туризмот што се врти околу ловот и што придвижува илјадници луѓе, многу од нив богати, низ целиот свет. Легално е и оние што го практикуваат мора да се придржуваат до правилата и норми кои размислуваат за тоа.

Секако дека секогаш има такви што го кршат законот и убиваат животни кои припаѓаат на заштитени видови или кои тоа го прават надвор од сезоната, но тоа е веќе криминално. Кога туризмот се практикува законски рамномерно тоа им помага на зачувување на видовите и опстанокот на заедниците во овие области.

Кинегетико туризам Кенија

Ловечки туризам тоа е низ целиот свет па го најдовме од Соединетите држави, преку Јужна Америка и Шпанија до Хрватска. Можеби имате повеќе сафари во Африка, но ќе видите дека ловот на спортови, што е сè, се одвива насекаде.

лов во Алјаска

Постои вистинска инфраструктура за ловен туризам што се грижи за логистиката, дозволите и дека сè е во рамките на одржливоста и не е во опасност. Специјалистите велат дека ловот е својствен на нашата состојба и дека постои одредена елеганција и вештина за да се остави наскоро во градите на историјата.

Светската туристичка организација го разгледува ловниот туризам во рамките на спортскиот туризам и ја нагласува одржливоста на животната средина бидејќи, како и во другите видови туризам, лицето е во директен контакт со природата.

Кинегетски туризам

Не станува збор за прошетка и купување сувенири, така што секој нема пари што овој спорт значи. Особено ако вашата работа е лов на дивеч и мора да патувате во Африка… Но, во мал обем или на микро ниво, тоа е спорт што може да се практикува и во провинции, рурални области или повеќе изолирани земји ширум светот.

Кинегетски туризам

Тука важно е присуството на државата кога станува збор за регулативите затоа што знаеме дека ако не посредуваше, ќе се случеше тоа што се случуваше претходно: тотално исчезнување на видовите. Со регулиран лов на спорт, ефектот е спротивен и рамномерен често се користи за контрола на популацијата на одредени видови дека во случај на надминување на одредена број би нападнале други.

Присуството на државата секако е од дозволи, на одредување на сезоните на лов, за овластување и контрола на компаниите што ја нудат оваа услуга за ловечки туризам.

лов во поларен

Во основа ловниот туризам е поделен на мала дивеч, голема дивеч и дивеч со вода. Првите две се однесуваат на големината на браните и вторите на околината каде што се практикува. Мала игра вклучува зајак, желка гулаб или еребица, На пример. Големата игра вклучува дива свиња, елен, и воден лов на мрежести и водни птици.

Од друга страна имаме пазар наместен специјално за туристот со многу пари, барајќи сместување и услуги, друг за специјализирани ловци на спорт и трето полу-неформален.

луксузно-сафари

Специјализираните спортски ловци често се движат во одбрани групи кои патуваат за да изберат локации во потрага по одбрани видови. Последната група нема толку пари или толку побарувачка и многу пати тие дури и не ангажираат турнеја и се движат сами.

Каде се практикува ловечки туризам

Кинегетски туризам во Африка

Во Африка, секако. Овој огромен и богат континент е првата дестинација што ми паѓа на ум и со добра причина. Постојат африкански земји со резерви на животни и тие самите организираат сафари кои можат или не се за лов, поскапи и ексклузивни, поевтини и поедноставни. Понекогаш ловат, а некогаш е едноставно туризам што гледа птици.

Јас зборувам за Танзанија, Камерун, Намибија. Зборувам за лавови, слонови, газели, биволи, крокодили, антилопа. Понекогаш станува збор за вежбање на спортот, а понекогаш и за учење со специјализирани водичи. Дозволите мора да бидат обработени, а потоа да се држат до износот што може да се лови или да се постават деновите за самиот лов.

ловат зајаци

Заминување од Африка Аргентина Во Јужна Америка, таа стана дестинација за ловен туризам веќе некое време. Пампасите и јужната Патагонија нудат свои со диви свињи, биволи, гулаби, патки, кози, пуми или антилопи. Повеќе на север Мексико нуди лов на јагуар и ако продолжиме да се искачуваме тие се Канада и САД.

Мечки, џиновски лос, волци и американски бизони се омилени во Северна Америка и повеќе во Алјаска се лови поларна мечка и мали фоки. Всушност, Канада одобрува лов на повеќе од триесет илјади младенчиња и рисови без придвижување на влакно.

лов на кози во австралија

Во регионот Азија-Пацифик прекрасната природа на Нов Зеланд и Австралија Исто така, стана дестинација за ловен туризам и ловците маршираат таму во потрага по локални гепарди или елени.

Ловечки туризам во Шпанија

Туризам во Синегетико во Шпанија

Ловот има многу историја бидејќи особеностите на нејзината клима и географија формираат различни екосистеми, секој со свој вид. Особено е силен во руралните области, области со помалку население поради миграција во градовите.

Некои локалитети се свртија кон одржлив туристички лов и резултатите беа добри бидејќи оживеаја видовите што неселективниот лов од претходните векови речиси ги исчезна. Што повеќе е извор на приход, генерира повеќе од пет илјади директни работни места и придвижува околу 240 милиони евра, само во Кастилја-Ла Манча, на пример.

Туризам во Синегетико во Шпанија

Постојат различни видови на спортски лов: филати, парано и куче и порове, тезга, силвестризам, прескокнување, со лак, тркалезна, кукање и копје. Секој открива различна методологија за лов и фаќање на пленот (стапици во дрвја, мрежи или животни, како што се кучиња, порове или птици обучени за таа цел, ловџиски пушки, садници).

Накратко, за тоа се работи во ловниот туризам: плен, ловец, патување, сместување, адреналин во вените и трофеј. Без разлика дали спиете во едноставен шатор без бања, во шармантна селска куќа, во хотел, имот или во луксузен камп под африканските starsвезди, античкиот лов е духот што ги обединува овие туристи.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   сврзуваше dijo

    Ловниот туризам треба да се искорени и да се смета за кривично дело.
    Вистински бес е што ваквата сурова активност продолжува и денес.