Што ми е потребно за да патувам во Лондон

Лондон

Што ми е потребно за да патувам во Лондон? Ова прашање стана класика од Обединетото Кралство го напуштил Европската унија на 2021 јануари XNUMX година. Затоа што дотогаш ти беше доволно да носиш лична карта за да влезеш во државата, но тоа се смени, како што ќе видиме.

Од друга страна, Лондон продолжува да биде една од омилените дестинации за патниците од целиот свет. Туристите копнеат да го видат Вестминстерската палата и опатијата, Кралската палата и тврдината на Нејзиното Височество (на Кулата во Лондон) и неговиот познат мост, импозантниот катедралата Сан Пабло или Британски музеј. Но, тие исто така сакаат да се шетаат низ циркусот Пикадили или плоштадот Трафалгар. Следствено, ние ќе ви одговориме на прашањето што ми треба за да патувам во Лондон.

Документација што ви е потребна за патување во Лондон

пасоши

Пасошот е неопходен за патување во Лондон

Како што ви кажавме, од 2021 јануари XNUMX година не можете да патувате во Лондон само со национален документ за идентификација. Обединетото Кралство повеќе не припаѓа на т.н Шенген зона. Ова е составено од вкупно дваесет и шест нации кои ги укинаа своите граници. И Британците со напуштањето на Европската Унија се откажаа од овој договор.

Затоа, за да патувате во Лондон ќе треба да имате вашиот пасош во ред. Исто така, имајте на ум дека, ако патувате со вашите деца, а тие се мали, ќе треба да го направите овој документ за нив, бидејќи тие ќе го побараат при пристигнувањето.

Од друга страна, ако сте Шпанец, нема да ви треба виза секогаш кога вашето патување е кратко. Тоа значи дека, ако одите за туризам или во посета на роднина и вашиот престој ќе биде помал од 180 дена, нема да ви треба. Но, за патувања мотивирани од други причини или подолготрајни, можеби ќе ви треба.

Од друга страна, ако не сте Шпанец, можеби ќе ви треба овој документ. На пример, ако сте државјанин на шпанско-американска земја, вие сте исклучени од т.н. Европски договор за Брегзит и, сигурно, ќе треба да го добиете овој дополнителен документ. Од друга страна, поради историската поврзаност со Обединетото Кралство, на граѓаните на Обединетото Кралство не им е потребна виза за влез во земјата. Австралија, Јужна Африка, Нов Зеланд, Канада и САД.

Во секој случај, како резиме, ќе ви кажеме дека, доколку сте Шпанец, потребен ви е пасош за да патувате во Лондон. Од друга страна, ако имате друга националност или вашиот престој ќе биде продолжен, можеби ќе ви треба и привремена виза или други документи. Поради оваа причина, ние секогаш го препорачуваме тоа проверете во британската амбасада потребната документација за влез во државата.

Тоа е најбезбедниот начин да се патува во Лондон со сите законски гаранции. Но, доколку сакате да го посетите британскиот град, треба да ги земете предвид и другите важни документи за вашето патување.

Други документи

Циркус Пикадили

Циркус Пикадили, едно од знаменитостите на Лондон

Досега зборувавме за документите што ви се потребни за влез во Обединетото Кралство. Но, доколку сакате да имате мирен и пријатен престој во таа земја, ви препорачуваме да ги земете предвид и другите аспекти пред да започнете со патувањето во Лондон.

Здравствена документација

Здравствена картичка

Италијанска здравствена книшка

Многу е важно да ви кажам дека Европска санитарна картичка сè уште важи во ОК и покрај нејзиното напуштање од блокот на Унијата. Затоа, овој документ ќе ви овозможи да добиете лекарска помош во случај да се разболите или да имате несреќа.

Сепак, сакаме да ве советуваме, во согласност со она што на Министерство за надворешни работи на Шпанија, направете се а приватно медицинско осигурување пред патување. Постојат одредени третмани кои не се вклучени во британскиот јавно здравствен систем. Затоа, доколку ви требаат, ќе бидете обврзани да ги платите од џеб.

Од друга страна, ако патувате со добро приватно здравствено осигурување, ќе имате економска покриеност во полисата за да се соочите со овие плаќања. На овој начин нема да мора да се грижите за пари, само за да се опоравите од вашата болест.

Возачка дозвола

лондонски автобус

Типичен лондонски автобус

Помалку важен од претходните документи е оној поврзан со возење возила. Бидејќи Лондон има а одлична јавна транспортна мрежа и нема да треба да изнајмите автомобил. Покрај тоа, не го препорачуваме поради неколку причини.

Пред сè, запомнете дека во ОК возите лево и дека британските возила се со волан од десната страна. Затоа, ако не сте навикнати на тоа, ќе ви биде тешко да возите автомобил по неговите патишта и улици. Исто така, сообраќајот во Лондон, како и во секој друг голем град, е изобилен и комплициран, особено ако не ги познавате добро неговите улици.

Вистина е дека во британската престолнина можете да патувате со сопствен автомобил. Така, ќе го избегнете проблемот со воланот, но не и другите кои штотуку ви ги посочивме. Во секој случај, можете да возите каде било во ОК со странска дозвола во текот на првата година од вашиот престој во земјата. Мора да го носите со себе секогаш кога ќе го земете возилото, а исто така, доколку е ваш сопствен автомобил, вашата меѓународна осигурителна картичка за да ви помогне во хипотетичка несреќа. Исто така, целата друга документација на автомобилот мора да биде во ред.

Други аспекти што треба да се земат предвид при патување во Лондон

аеродром

Патници на аеродром

Како и со претходните документи, исто така, неопходно е, пред да патувате, да организирате одредени аспекти кои имаат врска со мобилните уреди, валутата и начинот на движење низ градот или посетата на неговите споменици. Ќе разговараме со вас за сето ова.

Телефонија и користење податоци

Smartphones

Паметни телефони

За време на престојот во ОК ќе го користите вашиот мобилен телефон и други електронски уреди. Но, доколку не сакате да платите висока сума пари за тоа, важно е тоа ве информира за користењето на податоците што ви ги дозволува вашата технолошка компанија. е познатото Роаминг.

Многу телекомуникациски компании веќе нудат Роаминг Бесплатно низ Европската Унија. Сепак, мора да запомните дека Обединетото Кралство повеќе не му припаѓа. Затоа, можеби ќе треба да плаќате посебно за вашите податоци. Најдобро е да го информирате вашиот добавувач за да не добиете непријатни изненадувања на сметката.

Валута

Банкомат

Банкомат

Од друга страна, од суштинско значење е да ја земете предвид емисијата на валута. Бидејќи британската земја повеќе не припаѓа на Европската унија, еврото повеќе не е легална валута. Вистина е дека големите туристички атракции и главните хотели продолжуваат да го прифаќаат. Но, замислете дека сакате да купите кошула или да пиете пиво. Овие мали претпријатија не се обврзани да ја прифатат заедничката валута и може да побараат од вас да ги платите стерлинг.

Исто така, точно е дека можете да менувате евра за британска валута во која било банка или менувачница во Лондон. Сепак, ве советуваме да го направите тоа пред да патувате. Причината е што провизиите за размена на валута во Обединетото Кралство тие можат да бидат значително повисоки отколку во Шпанија.

Друга опција е да се плати со кредитна картичка. Но, вашата банка исто така ќе ви наплати за тоа. Зависи од секоја банка, но обично е процент од парите што сте ги платиле и е околу еден процент.

Трансфери во Лондон

Лондон Тауер Бриџ

Мостот Тауер во Лондон

Веќе ве обесхрабривме да го користите автомобилот во британскиот град. Спомнавме и дека има одлична јавна транспортна мрежа. Но, дополнително, како што се случува со другите туристички градови, ви нуди можност за купување поинаку модалитети на картички да користат автобуси, метро и железница.

Во овој поглед сакаме да ги истакнеме Патничка картичка. Во основа, тоа ви овозможува да користите кој било јавен превоз за одредено време. Можете да го купите за еден ден или за седум. Дополнително, првиот ви нуди да изберете помеѓу неговата употреба во сообраќаен шпиц (пред девет и пол часот наутро) или надвор од него.

Ќе го најдете на која било туристичка информативна точка, во метрото или железничките станици, па дури и во многу продавачи на весници. Дополнително, овозможува до четири деца под десет години да патуваат со вас бесплатно.

Неговите цени се базираат на урбаните средини низ кои ви овозможува да патувате. Но, најосновните за еден ден се околу петнаесет евра, додека за седум се околу четириесет. Сепак, има намалена за момчиња од единаесет до петнаесет години што чини околу дваесет евра за седум дена.

Друга опција е остриги картичка, кој ви овозможува неограничено лизгање. Но, има непријатности што мора да го полните честопати.

Конечно, ќе ви кажеме за уште една картичка која ќе биде многу корисна во Лондон. Станува збор за Превој во Лондон, со кој можете да пристапите до многу места на интерес, како и други интересни попусти. Можете да го купите од еден ден на важност до шест и неговите цени се движат од 75 до 160 евра.

Помеѓу знаменитости во Лондон што можете да ги посетите со него се места исто толку важни како Вестминстерската опатија, На Глобус театар на Шекспир или на Кенсингтонската палата. Вклучува и возење со брод по Темза. Сепак, профитабилноста на оваа картичка зависи од бројот на интересни места што сакате да ги посетите.

Како заклучок, се надеваме дека одговоривме на прашањето што ми треба за да патувам во Лондон. Останува само да ви кажеме дека ги земате предвид и климатологија кога го пакуваш куферот. Иако градот има репутација на дождлив, тоа не е толку многу. А температурите се благи преку целата година. Во лето тие ретко надминуваат триесет степени, додека во зима тешко се спуштаат под нулата. Сега само треба да го организирате вашето патување во Лондон. Нема да зажалите.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*