Gulулхи, Малдивите без важничене

Гулхи Малдиви

Денес ќе разговарам со вас за Гулхи, остров на Малдивите без никаков луксуз.

Кога мислиме на Л.како Малдиви, сите ни паѓаат на ум луксузно одморалиште, бесконечни базени, рајски плажи и незаборавен одмор. Но, дали некогаш сте размислувале да одите на Малдивите без да одите во луксузно одморалиште или хотел?

Јас го сторив тоа, отидов на Малдиви но Престојував на еден локален остров каде што живеат автохтони без никаков луксуз, далеку од меѓународниот туризам во потрага по сеопфатен луксузен одмор на Малдивите. Пред многу години, националната влада донесе закон со кој им се дозволува на локалните острови да отвораат сместување за изнајмување. Пред овој закон, само приватни острови и одморалишта можеа да бидат домаќини на странски туристи.

Гулхи е мал остров кој се наоѓа на неколку километри од главниот град на земјата Мале и јужниот дел на Атолот Каафу. Помалку од 1000 жители живеат само на тоа парче земја мери 200 метри ширина и должина од 500. Нема 10 куќи за гости или мали хотели каде да престојувате.

островот Гулхи Малдиви

Иако може да изненади Исламот владее во Гулхи, како и во остатокот од земјата. Исламот е официјална и преовладувачка религија, жителите строго ја следат и туристите исто така мора да се прилагодат на неа. Исклучоци има само на приватни острови или одморалишта, каде што исламот не е присутен.

Една од работите што треба да се има на ум пред да патувате на некој локален остров на Малдивите е тоа жените можат да носат бикини само во многу специфични области на островите, вообичаено наречена „бикини плажа“. Нема алкохол на ниту еден од овие острови и жителите, како што налага исламот, прават Рамазан и се молат кон Мека неколку пати на ден.

Гулхи малдиви маж

Како да стигнете до Гулхи?

Да се ​​стигне до Гулхи Препорачувам прво да разговарате со персоналот на хотелот или хостелот за да се согласите за начинот да стигнете до островот. Во оваа смисла, нормално постојат 3 начини да се стигне од аеродромот до кој било остров.

  • Авион: е најбрзиот и најскапиот начин. Постојат острови кои се на повеќе од 100 км од аеродромот, за многу големи растојанија го препорачувам, да, цените се околу 150 до 300 УСД по лице.
  • Брз брод: Тоа е многу валидна опција ако патуваме многу и / или времето на пристигнување со авион не одговара на оној на јавните траекти. Цената е околу 100 до 200 долари за брод.
  • Јавен траект: тоа е најпогодна опција да се оди на острови на истиот атол со Гулхи. Цените се многу точни (од 2 до 4 долари по лице) и имаат фреквенција од 1 или 2 на ден иако не заминуваат секој ден.

Во оваа смисла, ќе објаснам како да се стигне до Гулхи со јавен траект.

улица Гулхи Малдиви

Откако ќе слетаме на меѓународниот аеродром во Мале, треба да тргнеме со траект што ќе не однесе до островот Мале. Дневната фреквенција е многу голема за да се направи ова патување и цената е 1 долар.

Веќе во градот Мале треба да го земеме јавен траект од бродскиот терминал што не носи од Мале до Гулхи. Обично заминува околу пладне (1 или 2 попладне). Патувањето е приближно 2 часа. Ако сакавме да патуваме за Маафуши (друг локален остров) или треба да земеме друг траект или да се осигураме дали бродот што патува за Гулхи потоа се упати кон Маафуши (веднаш потоа).

Што да правам во Гулхи?

Гулхи е остров на Малдивите и како таков можеме уживајте во нејзините рајски плажи. Бидејќи сите острови припаѓаат на матичен атол што ги штити од брановите, една од најважните активности што може да се направи е нуркање или нуркање на рабовите на атолите. Таму можеме да видиме секакви корали и риби, вистински спектакл.

Со таква разновидност на риби, риболов е друга опција што Гулхи им го нуди на туристите кои доаѓаат на островот.

Гули Малдиви песок

Активност што ви препорачувам да ја направите е видете како живеат нејзините жители, што прават, што прават и обидете се да се прилагодат на нивниот животен стилНе патувајте во Гулхи само како туристи!

Тие се многу мали острови под строг ислам. Iousубопитно е (и сомнително) да се види како на жените им е целосно покриено лицето, живеејќи на мал остров полн со палми и плажи од бел песок и корали.

Повеќето куќи за гости или мали хотели нудат две екскурзии што ги сметам за интересни:

  • Уживајте во мал приватен остров само за нас. Тие ве преместуваат на песочен островче среде море, без никој друг. Таму можеме да нуркаме и да уживаме во мал рај само за нас!
  • Уживајте еден ден во луксузно одморалиште. Да, зборувам за патување на Малдиви, но на некој локален остров и сега предлагам да одам во одморалиште… И покрај тоа, се препорачува одење и враќање во истиот ден во луксузно одморалиште. Ниту цените не се многу ефтини, но многу поприфатливи отколку да останете во една од нив. Таму имате право на скоро сè, освен влегување во водена вила или активности кои не се вклучени дури и за клиенти во хотел. село Гулхи Малдиви

Без сомнение, Малдивите се дестинација каде што можете да се исклучите од секојдневниот стрес и да уживате во заслужениот одмор. Како што ви реков, ако планирате да патувате таму, ви препорачувам да одите на некој локален остров и еднаш ако сакате да патувате во луксузно одморалиште за 1 ден. Локалните острови се многу мали, доволно е престој од 3 или 4 дена во секој од нив.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*