Јужнокорејски обичаи

 

Веќе некое време, можеби веќе една деценија, Јужна Кореја тоа е на светската мапа на популарната култура. Зошто? За неговиот музички стил, познатиот К-поп, и и нивните сапунски опери или телевизиски серии што обично се нарекуваат корејски дорами. И двајцата го зафатија светот од невреме и имаат лојални обожаватели насекаде.

Исто како што долго пред јапонските стрипови и анимации да не натераат да ја разгледаме Јапонија и нејзината култура, денес земјата во Азија што го фокусира нашето внимание е Јужна Кореја. Многу луѓе почнаа да учат корејски, да ја следат кариерата на поп-starsвездите или да ја консумираат серијата една по друга, бидејќи тие се произведуваат скоро во телевизискиот Фордизам за да го монополизираат пазарот. И каков успех! Затоа, да видиме тука некои од Јужнокорејски обичаи:

Јужнокорејски обичаи

На јужниот врв на Корејскиот полуостров тие живеат скоро 51 милиони луѓе кои се одделени од своите северни браќа уште од Корејската војна уште во 50-тите. Официјално тие сè уште се во војна, имаше само прекин на огнот, но реалноста на двете земји не можеше да биде спротивна бидејќи на југ тие се море на капиталистите додека на север тие се комунисти. Една од ретките такви комунистички земји оставена во светот.

Во суштина мора да знаете дека јадрото на општеството тука е семејството, тоа договорените бракови се доста чести уште, што е мачо општество и дека кај децата мажот секогаш преовладува над женското. Исто така, образовното ниво е исклучително важно и како во Јапонија, корејскиот јазик многу добро ги означува социјалните разлики.

Местото на жените, иако растеше со текот на годините, на ниту еден начин не достигнува еднакви нивоа. Вистина е дека скоро половина од нив работат, но само 2% заземаат позиции на моќ.

Со тоа, ајде да погледнеме некои од Корејски обичаи што треба да ги знаеме пред да патуваме.

 • la почит Тоа е традиционален начин на поздравување.
 • Кога ќе се претставите, прво ќе го изговорите името на семејството, односно презимето. Исто така вообичаено е да се повикуваат едни со други со презимето а не по име, како што се случи на Запад пред 60 години. И ако имате диплома, адвокат, доктор или што и да е, вообичаено е и да го вклучите.
 • Ако сакате да се ракувате со поздрав, никогаш не само со една рака. Слободната рака треба да се потпре на другата. Ако сте жена, можете да се извлечете и само да се превиткате. И добро е кога се поздравувате, како кога се збогувате
 • како Јапонците, Корејците Тие мразат само да кажат не. Тешко е за нив, па тие одат околу илјада пати и затоа разговорите или дискусиите можат да траат долго. Тие се што било, освен директни луѓе.
 • Корејците тие не се говор на тело затоа треба да се воздржи од многу изразување со телото. Ние се гушкаме, тапкаме, допираме многу и тие се чувствуваат донекаде вознемирени или заплашени. Супер е важно да им дадете ваш личен простор.
 • Тие не треба да се извинуваат ако им налетате на улица за да не се чувствувате навредени, тоа не е лично, особено во големите градови.
 • ако видите мажите одат рака под рака или девојките го сакаат тоа заедно, не е дека се геј или лезбејки, тоа е вообичаено.
 • Корејците треба да разменуваат подароци, дури и пари. Ако сте доволно среќни да добиете, запомнете да го користите двете раце да го земат и не отворај се додека не си замине тој што ти го дал. Безобразно е да се стори тоа во нивно присуство.
 • Ако сакате да подарите, не избирајте темни или црвени хартии, бидејќи тие не се привлечни бои. Одете по светли бои. Треба да донесете подарок особено ако сте поканети во куќа, но ако од оваа страна на светот обично носиме вино таму, тие имаат стил слатки, чоколади или цвеќиња. Без алкохол, иако тие се опиваат тоа дава грчеви. И да, подарокот не треба да биде скап бидејќи во спротивно ќе присилите подарок со еднаква вредност.
 • мораш соблечете ги чевлите кога влегувате во куќата на Кореец.
 • максималното одложување што е дозволено без да се гледа како лошо е половина час. Како и да е, ако сте точен подобро
 • ако сте гостин, никогаш не треба да си помагате да јадете или пиете. Вашиот домаќин ќе го стори тоа за вас.

Ова во однос на социјалните средби. Да се ​​биде нормален турист можеби нема да доживеете такви познати ситуации, но ако одите да студирате или на работа ќе наидете на нив. Уште повеќе, сакате да ги доживеете бидејќи на тој начин навистина можете да ја искусите корејската реалност.

Дури и ако е за некое време. Но, што е со Корејски обичаи кога станува збор за јадење и пиење? Оброците се важни моменти во корејскиот живот и служат за градење на социјални односи.

 • запомни седи по лицето што те покани. Ако таа личност инсистира да седите на едно место, сторете го тоа, иако може да одолеете малку од учтивост затоа што тоа несомнено ќе биде најдоброто место.
 • ако таа личност е постара, вистинската работа да се направи е прво да си служи себеси.
 • како во Јапонија, не сервирај себе си прво. Theубезно нешто што треба да се направи е прво да им служи на другите. Ако сте жена, вообичаено е жените да им служат на мажите, но не и едни на други (колку мачо!)
 • Ако не сакате да пиете повеќе, само оставете малку пијалок во чашата и тоа е тоа. Бидете секогаш празни, некој ќе го наполни.
 • Вообичаено е дека неколку добри минути тие се посветуваат само на јадење, без да зборуваат. Не е непријатно. Понекогаш разговорите започнуваат кога сите ќе јадат малку.
 • храната и пијалокот се пренесуваат и примаат со двете раце.
 • Корејците треба да се држат до решетките откако ќе заврши оброкот и како добар гостин, не треба да ја одбивате идејата.
 • Корејците пијат многу пиво но националниот пијалак со одлична вредност е соју, бел пијалок сличен на вотка, иако помек, помеѓу 18 и 25% алкохол.

Ние веќе знаеме што да правиме и што не треба да правиме на социјален собир, но кои се забранетите работи за корејските обичаи? Па, тоа укажува:

 • нема носење чевли во куќите или во храмовите.
 • ништо за пиење и јадење на јавни места при одење.
 • Не смеете да ги ставате стапалата на мебел, дури и ако немате чевли.
 • Ако нешто ќе напишете, не треба да користите црвено мастило бидејќи тоа е симбол на смртта, па ако напишете нечие име одозгора, тие посакуваат самата смрт.
 • бројот четири е несреќен број.

Сега да, со среќа на вашето патување во Јужна Кореја!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*