10 места во Шпанија за да избегаат од студената зима

Зимски дестинации

Ние сме во полн студен бран, и вистината е дека сите сакаме да се вратиме на летната сезона, на таа жештина и на деновите на плажата. Во северните, централните и планинските области е местото каде што стануваат постудени, и сигурно многумина веќе размислуваат да направат простор за да се одморат до некаде малку потопло. Затоа ќе ви дадеме неколку идеи.

Постојат многу дестинации кои ни нудат поголема топлина без да мора да ја напушти Шпанија. И тоа е дека имаме прекрасни места за посета и простори во кои времето придружува малку повеќе на овие датуми, за да можеме да избегаме од студената зима. Забележете ги овие десет дестинации кои се многу близу, за да можете да уживате во потопла атмосфера и да размислите за летото.

Cádiz

Ла Калета

Кадиз е прекрасен град за губење во. Има луѓе кои ни помагаат да се чувствуваме пријатно и стара област каде што можете да откриете мали продавници и централни плоштади каде што можете да пиете пијалок на тераса и на сонце. Иако очигледно времето не е како лето и можеби не се бањаме во водите на славното Плажа КалетаДа, можеме да ги видиме сите овие средини. И, ако сме fansубители на спортови на вода, како што е сурфање со авиони, сме на идеално место.

Сеута

Сеута

Ако го напуштиме полуостровот, можеме да одиме во Сеута, место каде што се мешаат другите култури и што има што да ни понуди. Погледнете ги кралските wallsидови, кои нè превезуваат во минати времиња, или се шетаат низ медитеранскиот парк. Во близина има и мали острови, како што се Перехил или Санта Каталина. Можеме да одиме и на планинарење по Монте Хачо, а исто така ќе бидеме многу близу до Мароко, во случај да сакаме да направиме уште еден одмор.

Мелила

Мелила

Мелила е уште еден град кој се наоѓа на африканскиот континент и припаѓа на Шпанија и во кој можеме да уживаме во завидно време за овој период од годината. Можеме да прошетаме низ паркот Хернандез, но една од најголемите атракции е да го видиме Тврдина од XNUMX век. Сè уште има три од четирите оригинални ledидни куќишта. Други места за разгледување се Плаза де Еспања или Воениот музеј.

Аликанте

Аликанте

Во Аликанте во ова време е сè уште студено, вистина е, но не толку студено како во некои градови во центарот или на север, па затоа може да биде добра идеја за одмор за викенд. Можеме да одиме на старо Замок на Санта Барбара, од каде има спектакуларен поглед, и видете го островот Табарка, место кое исто така мора да се види бидејќи е природен парк.

Ибица

Ибица

Ибица е уште една од оние интересни дестинации што ги наоѓаме во текот на зимата. На овој остров нема толку атмосфера како во лето, но тоа е порелаксиран начин да се види. Нема да одиме на плажа, но можеме да одиме тивко низ Далт Вила и цените сигурно ќе паднат многу во ниската сезона. Постојат многу тивки агли, градови и плажи за да видите без да одите во лето, кога сè е преполно со туристи.

Fuerteventura

Fuerteventura

На Канарските острови наоѓаме друга вена за да избегаме од студената зима. И во овој случај можеме дури и да одиме на плажа, бидејќи температурите можат да бидат 25 степени на овие острови. Фуертевентура е една од нив, со задолжителна посета на планината Тиндаја, или познатата плажа Кофете. Можете исто така да ги посетите малите градови, како што се Ел Котило или Ла Ампујета.

Lanzarote

Lanzarote

Ланзароте е друга дестинација која има многу гужва во текот на летото, но ужива во одлично време цела година. На овој остров можеме да уживаме во плажите со црн песок, но и посети како што е Национален парк Тиманфаја, или Куева де лос Вердес, тунелот формиран од вулканот Корона.

Тенерифе

Тенерифе

На островот Тенерифе имаме и одлична понуда цела година со одлично време. Ние не само што ќе уживаме во хотелскиот базен, туку и на плажите како што се Плаја де Лос Кристијанос или Ла Техита. На Посета на Теиде Задолжително е да се искачите со својата жичара за да имате неверојатен поглед на островот. Ние исто така можеме да го посетиме паркот Лоро или паркот Сиам, многу забавен воден парк.

Малага

Малага

Сега одиме на југ од полуостровот, а Малага може да биде добра дестинација во текот на зимската сезона. Времето е сè уште добро за уживање во Коста дел Сол, но ако нема ден на плажа, имаме други работи да направиме, како на пример, да го видиме Алказаба или Римскиот театар.

Севилја

Севилја

Друг јужен град што може да ни понуди многу интересни работи. Во Севилја не само што наоѓаме многу интересна стара област, туку има и многу споменици што може да се видат, како што се iraиралда, Торе дел Оро или Вистински Алказар.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   Марија дел Мар dijo

  Извинете, но заборавивте да ја споменете Алмерија. Денеска во два часот попладне беше 18 степени

  1.    Глорија Родригез dijo

   Сузана, морам да ти кажам дека Гран Канарија е островот признат по најдобра клима во светот поради трговските ветрови што ја прават пријатна пролетна температура во текот на целата година и да појаснам дека Плаја дел Инглес не е во Тенерифе, туку во Гран Канарија.

 2.   Клипер dijo

  Плаја дел Инглес не е во Тенерифе, но во Гран Канарија, мора да ги проверите местата

 3.   Рафа dijo

  Мислам дека не знаете дека вистинскиот COSTA DEL SOL е ALMERÍA каде има повеќе часови сонце годишно и најстабилна температура во текот на целата година. Тој секогаш нè заборава. Колку е срамота толку многу незнаење.

 4.   Loli dijo

  Не знам каде сте студирале, но ви давам 0 сте ја заборавиле АЛМЕРÍА каде имаме најдобра температура на целиот полуостров иако боли многу ...

 5.   Ана Изабел Гвадалупе Санабриа dijo

  Годините ќе поминат и ние ќе продолжиме да бидеме среќни острови, но доста заборавени, господа, англиската плажа е во Гран Канарија, а исто така не се согласувам со коментарот дека е најдобрата плажа на архипелагот, секој остров има неговиот шарм и неговите прекрасни плажи. Документирајте се пред да напишете статии. Благодарам

 6.   Педро dijo

  И што ми кажуваше за плажата Лас Кантерас?
  Гран Канарија има само една и неспоредлива.
  Уживаме во одлична температура.
  Дојди, јас го препорачувам.

 7.   Сузана Гарсија dijo

  Да, направив грешка што е веќе исправена. Sorryал ми е што навредив некого ако било така, но не, не ги знам напамет секоја од сите точки на Шпанија. Како и да е Антонио, мислам дека немаше потреба од навреда, затоа што сите сме луѓе и можеме да направиме грешки, нели?