10 работи што треба да се направат во Венеција

Венеција ноќе

Италија е полна со прекрасни градови полни со историја, секој со своите споменици, тесните улички и нејзините особености. Несомнено е земја која има што да види, и при секое патување можевме да посветиме денови на еден град, како на пр. Разгледување, тој град пресечен со водни канали, кој е единствен во светот.

Денес ќе го разгледаме 10 работи што треба да се направат да или да кога одите во Венеција, ако имате среќа да го посетите овој прекрасен град. И ние не зборуваме само за одење со гондола, што е исто така искуство, но има и многу повеќе. Уживајте во сите овие идеи и запишете ги како неопходни ако сакате да избегате во градот на каналите.

Прошетајте и фотографирајте се на мостот Риалто

Мост Риалто

Ова е една од симболи на Венеција, а исто така и најстариот мост што ги преминува каналите. До XNUMX век тоа беше единствениот начин да се премине главниот канал во градот. Изграден е во XNUMX век, и оттогаш стои. Може да се посети во секое време, и секогаш ќе биде полн со луѓе што фотографираат, бидејќи погледот на каналот е одличен и тој е едно од најтуристичките места.

Дојдете до плоштадот Свети Марко

Дукалската палата

Ова е срцето на Венеција, огромно навистина убав плоштад, една од најубавите што можеме да ја видиме во цела Европа. Исто така е една од најниските области, затоа секоја година излегува во вестите заради поплавите што ги трпи таканаречената „акута алта“. Во него се наоѓаат некои од најважните споменици на градот, како што се Базиликата Сан Маркос, Дужовата палата или Музејот Корер. Идеално место за прошетка и кафе на место како Кафе Флоријан, едно од најстарите во градот.

Посетете ја базиликата Свети Марко

Базилика Свети Марко

За да влезете во базиликата Сан Маркос, не е дозволено носење ранец или трегери. Тие се отвораат во 9:45 часот и во недела во 14:00 часот. Во Базиликата може да се внесе бесплатноИако треба да платите за да го видите Музејот на Сан Маркос, Византиското богатство или Пала де Оро. Weе се изненадиме од куполите и златниот тон што е насекаде, од мозаиците украсени со златни листови. Во музејот не треба да ги пропуштите скулптурите на коњите на Свети Марко, кои беа во хиподромот во Цариград.

Внесете ја палатата Дож

Мост на воздишки

Оваа палата се користела како тврдина, а исто така и како затвор. Има готски, византиски и ренесансен стил. Внатре можеме да видиме слики од важни важни уметници како Тицијан или Тинторето. Може да се направи посета за да се видат различните простории, оклопниот простор, дворовите и затворската област. Влезот е 16 евра, иако тоа е незаборавна посета. Passе поминеме и покрај скапоценото Мост на воздишки.

Панорамски поглед од Кампанил

Панорамски погледи

Ова е камбанаријата на базиликата Сан Маркос, со повеќе од 90 метри висока. На горниот дел има пет bвона и прозорец со златен ангел. Влезот е осум евра и ќе имаме прекрасен панорамски поглед за да ја видиме цела Венеција, па дури и блиските острови.

Возење со гондола

Венеција по гондола

Возењето со гондола е доста деловна активност во градот, и навистина не е ефтино, но е класично, па ако сакате да го сторите тоа, може да преговарате за цената пред да се искачите, што ќе биде околу 80 евра околу половина час или така. Многу е посебна и романтична идеја да се направат најавтентични фотографии во Венеција.

Венецијански карневал

Венецијански карневал

Карневалот е еден од најпознатите во светот, и нивните маски исто така Во тоа време, престојот во градот е многу поскап, и ако не можете да се совпаднат со овој фестивал, секогаш можете да одите во посета на продавниците за венецијански маски. Во нив ќе ги откриете овие познати рачно изработени маски, навистина прекрасни.

Погледнете ја базиликата Салата Марија дела поздрав

Базилика Санта Марија дела поздрав

Ова е другиот најважен верски објект во градот, по базиликата Сан Маркос. Датира од XVII век и е создаден за слави крај на чумата. Тука можеме да најдеме и слики од Тинторето и Тицијан. И најдоброто нешто е што влезот е тотално бесплатен.

Уживајте во музеите во Венеција

Најважно е Музеј Корер од Венеција, со сликарство, скулптура и поморски предмети меѓу многу други работи. За да го видите овој и другите музеи, најдоброто нешто што можете да направите е да ја земете картата Ролинг Венеција, бидејќи во овој град тие не се бесплатни. Чини 10 евра и се влегува во музејот Корер, Националниот археолошки музеј или Националната библиотека Марсијана.

Посетете ги Мурано и Бурано

Остров Бурано

Ова се островите Венеција и стигнувате таму земање вапорето. Бурано е многу убав и шарен, а во Мурано можете да уживате во занаетчиите кои создаваат парчиња со познатото стакло Мурано, а можете да го видите и Музејот за стакло. Бурано е познат по своите шарени куќи, совршен за правење импресивни фотографии.

 

 

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*