10 типични божиќни слатки во Шпанија

Кога патуваме, постојат различни начини на запознавање на една земја, или преку нејзината историја, фолклорот, уметноста или гастрономијата. За време на Божиќ во Шпанија не можете да ги пропуштите типичните божиќни слатки на која било трпеза. Тие толку многу ги сакаат што ги преплавуваат супермаркетите и кујните од крајот на ноември до почетокот на јануари.

Марципан, нугат, полонорес, росконес де рејес ... Ако планирате да ја посетите земјата за време на овие драги датуми и би сакале да набавите вкусен сувенир, еве неколку од најчесто консумираните божиќни слатки во Шпанија Во кој би сакале да ги потопите забите?

Турон

Тоа е најтипичното божиќно слатко во Шпанија и неговата подготовка датира од пред најмалку пет века. Направен е со бадеми, белка од јајце, мед и шеќер, најтрадиционални се оние од ijижона (мека текстура) и Аликанте (тврда текстура). Сепак, денес има многу варијанти, од чоколадо или нуфа од тартуф, до кокос или каталонски крем, меѓу другите.

Мазапан

Марципан е уште еден симбол на шпанската божиќна гастрономија. Првата референца за него датира од XNUMX век и има такви кои тврдат дека тој е роден во манастирот Сан Клементе во Толедо за време на една од градските опсади и кога имаше голем недостиг на храна.

Смачканиот шеќер и бадемите со ѓубриво создадоа леб од маза или маза-тава што со години има своја заштитена географска ознака. Некои од неговите варијанти се лебот Кадиз или тортата Глорија, обајцата од Андалузија.

Полворон

Слатко што никогаш не недостасува на ниту една трпеза за време на Божиќ. Типично е за Андалузија, поточно за севилскиот град Естепа, и се прави со мелени бадеми, шеќер, маст и наздравено пченично брашно. Всушност, името го добило според брашното во прав со кое е украсено. Други популарни половорови се оние на Тордесиillaас (Ваladадолид), Санúкар де Барамеда (Кадиз), Питиillaас (Навара) или Фондон (Алмерија).

Гирлаш од Арагон

Слика | Продавница за сладолед

Ова е многу типична варијанта на нугат од Арагон што се прави со мед или карамел и бадеми. Гирлаш доаѓа во индивидуални стапчиња завиткани во хартија и се верува дека потекнува од средниот век.

Пастрмка од сладок компир

Слика | Меѓународен туризам во Ланзароте

Пастрмка од сладок компир е многу типичен Божиќен десерт на Канарските острови. Тие се во форма на кнедли и најчести се полнети со сладок компир со бадеми и украсени со ликер од анасон, цимет и кора од лимон. Сепак, има и ангелска коса, крем или чоколадо.

Мантекадос

Слика | Рецепт

Мантекадо се многу типични слатки на шпански колачи. Тие се консумираат во текот на целата година, но особено за Божиќ. ПаЗа нејзина подготовка се потребни брашно, јајце, шеќер и маст. Првите референци за нив датираат од XNUMX век. Како и кај нугатите, има и различни класи на мантекадо, како што се традиционалните, бадемите, двојните цимет, лимонските, чоколадните или лиснатото тесто. Некои од највкусните се оние произведени во Антекера, Естепа, Портиillо, Тордесиillaас или Руте.

Пеладила

Многу популарна во Шпанија за време на Божиќ, но исто така и на крштевки, кога тие се делат како подароци на гостите. Кнедлите се многу типични захаросани бадеми од заедницата на Валенсија иако нивното потекло е во антички Рим. Првиот

Вински роскоси

Друга типична божиќна слатка во Шпанија се ролните со вино. Овие колачиња слични на крофни се прават со брашно, шеќер, слатко вино, анасон и лимон. Тие се вкусна закуска за да ставите завршница на вечера специјална како Бадник и идеални се за топла пијалок. Тие се јадат низ Шпанија, но се многу типични за Кастилја Ла Манча или Малага.

Лиснато тесто

Слика | Рецепти од Маричу

Лиснатото тесто дели сличности со мантекадите или половоните, но главната разлика лежи во слоевите лиснато тесто внатре, што им дава поинаква текстура. Главните состојки на овој десерт се пченично брашно, свинско маснотии, сок од портокал, вино и шеќер. Незаменлив за овие партии.

Роскон де Рејес

Таа е една од најпознатите амблематични божиќни слатки во Шпанија и се конзумира главно на 6 јануари, Денот на три кралеви. Неговото потекло датира од антички Рим и било поврзано со Сатурналија, кога луѓето го прославувале крајот на работата со тркалезни колачи во кои криеле сув грав.

Со текот на времето, оваа слатка пунџа за тесто беше украсена со валани бадеми, шеќер и захаросани плодови на денешниот изглед. Традиционалниот Роскон де Рејес нема полнење, но во моментов има сорти како што се чоколадо, крем, крем, тартуф или мока. Покрај тоа, сè уште е поставено изненадување внатре во него, обично фигурина.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*