12 дестинации што треба да се избегнуваат во 2018 година според Си-Ен-Ен

Си-Ен-Ен неодамна објави список со 12-те дестинации што туристите треба да ги избегнуваат додека се на одмор во 2018 година. И покрај добрите податоци што Барселона ги регистрираше во 2016 година како туристички град благодарение на 34 милиони посетители што ги имаше таа година, изненадувачки се појавува на списокот заедно со други локалитети како што се Таџ Махал, островите Галапагос или Венеција. Што го натера Си-Ен-Ен да не препорачува посета на овие места?

Барселона

Американскиот портал за вести тврди дека пренатрупаноста е главната причина да не се посети Барселона во 2018 година, бидејќи има разорни ефекти за градот и неговите жители.

Тие, исто така, укажуваат на туристичката фобија што се појави во Барселона кај некои граѓани кои преку графити и демонстрации го покажуваат своето незадоволство од масовниот туризам. Всушност, тие предупредуваат дека демонстрантите излегоа на плажата Барселонета во август минатата година за да го осудат нецивилното однесување на туристите.

Исто така, Си-Ен-Ен посочува како се зголемија протестите на Барселона во врска со зголемувањето на цената на изнајмувањето станови поради услуги како што е „Airbnb“, што на некои им е многу тешко да најдат место за живеење, а други принудувајќи ги да ги напуштат своите домови поради многу високите цени. Тие исто така споменуваат како Градскиот совет се обиде да го реши проблемот со донесување закон со кој се ограничува бројот на туристички легла.

Како алтернатива на пренатрупаноста на Барселона, тие предлагаат да ја посетат Валенсија во 2018 година, бидејќи тоа е град чија гастрономска и културна понуда може да се натпреварува со каталонскиот главен град, но да има „помалку бурна“ пауза.

Разгледување

Разгледување

Пренатрупаноста е исто така причина што Си-Ен-Ен ја вклучи Венеција во оваа листа. Секоја година околу 40 милиони луѓе го посетуваат градот. Интензивен проток од кој многу Венецијанци стравуваат дека ќе има негативни последици врз ваквите амблематски споменици на градот, како што е, на пример, плоштадот Свети Марко.

Всушност, пред неколку месеци локалната самоуправа донесе одлука за усвојување мерки за контрола на пристапот до овој прекрасен плоштад во 2018 година преку употреба на семафори кои го контролираат влезот на местото и со воспоставување часови за посета за кои би било потребно да се направи резервација со аванс.

Оваа нова регулатива ќе ја надополни туристичката такса што се применува за посета на Венеција и која варира во зависност од сезоната, областа во која се наоѓа хотелот и неговата категорија. На пример, на островот Венеција, 1 евро за starвезда за една ноќ се наплатува во сезоната.

Нацртот на новите регулативи доаѓа откако УНЕСКО алармираше за влошувањето на Венеција, која ја носи титулата светско наследство од 1987 година.

Дубровник

Како резултат на бумот на посетителите што го доживеа хрватскиот град поради серијата „Игра на тронови“, локалните власти мораа да воспостават квота на дневни посети за да го намалат пренатрупаноста бидејќи, во август 2016 година, Дубровник прими 10.388 туристи во само еден ден, што негативно влијаеше на жителите кои живеат во познатата walидана населба и на спомениците. Всушност, градот го ограничи бројот на луѓе кои можат секојдневно да ги разместат wallsидовите на 4.000 век на XNUMX.

Уште еднаш, пренатрупаноста е причината што Си-Ен-Ен не препорачува посета на Дубровник во 2018 година. Наместо тоа, тој го предлага Кавтат, живописен град на јадранскиот брег кој има одлични плажи за да избега од гужвата.

Мачу Пикчу

Мачу Пикчу

Со 1,4 милиони посети во текот на 2016 година и просечно 5.000 луѓе на ден, Мачу Пикчу беше пред умирање од успех, нешто што го повтори и Си-Ен-Ен. Земајќи ги предвид овие податоци, Унеско ја вклучи старата тврдина во списокот на археолошки локалитети во опасност поради преполнетост на туристите и, за да се избегнат поголеми зла, перуанската влада мораше да преземе мерки за да ја заштити.

Некои од нив требаше да воспостават две смени на ден за пристап до Мачу Пикчу и да го направат тоа со водич во групи од петнаесет луѓе по обележаната рута. Покрај тоа, можете да останете во тврдината само ограничено време со набавка на билет. Извонредна промена со оглед на тоа што досега секој можеше слободно да шета низ урнатините и да остане колку што сака.

Плажа Галапагос

Ислас Галапагос

Како што се случи со Мачу Пикчу, островите Галапагос исто така беа вклучени во списокот на наследството во опасност поради пренатрупаност и недостаток на конкретни мерки за да се контролира некое време.

Со цел да се зачува едно од најубавите природни живеалишта во светот, еквадорската влада одобри низа ограничувања како што се: презентирање повратен авионски билет, резервација на хотел или писмо за покана од локален жител, како и контрола на сообраќајот на картичката .

Островите Галапагос е уште едно од оние места за кои Си-Ен-Ен не советува да одат во 2018 година и наместо тоа ги предлага Балестаските Острови на Перу, на брегот на Пацификот, каде исто така можете да уживате во прекрасниот пејзаж и природната фауна.

Антарктик, Синк Тере (Италија), Еверест (Непал), Таџ Махал (Индија), Бутан, Санторини (Грција) или Островот Скај (Шкотска), Тие го пополнуваат списокот понуден од Си-Ен-Ен, исто така, следејќи ги еколошките причини или пренатрупаноста.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*