20 од најпосетуваните споменици во светот I

оперска куќа

Оваа листа можеби е веќе позната, затоа што сите имаме предвид да посетиме некои или сите овие места еден ден. Споменици кои станаа автентични референци во нивните земји и дека секоја година примаат илјадници посетители кои сакаат да ги видат овие големи дела на човештвото.

Оваа листа е за оние кои сонуваат најдобро познати места, со оние места на кои сите сакаме да одиме. Барем еднаш во животот треба да посетиме некои од овие споменици. Заради нивната голема убавина и историјата што може да ја имаат, покрај фактот што обично ги има во градовите и местата со голема убавина.

Колосеумот во Рим

Колосеумот

Колосеумот е еден од оние споменици што сите сакаме да ги видиме, заради нејзината величина и заради тоа што преживеал со векови и векови. Сместен во срцето на Рим, овој споменик датира уште од XNUMX век п.н.е.. Овој амфитеатар претрпел низ вековите грабежи и земјотреси, па дури и преживеал бомбардирањата во Втората светска војна. Порано имаше платно покрив и област на арената, иако денес можете да ја видите областа подолу, каде што гладијаторите и дивите животни требаше да ја забавуваат јавноста. Суштинско значење за градот Рим.

Статуата на слободата во Newујорк

Статуа на слободата

Ние го знаеме како Статуа на слободата, но всушност беше наречена Слобода осветлување на светот. Се наоѓа на островот Слобода во јужен Менхетен и беше подарок од Французите на Американците во 1886 година за стогодишнината од Декларацијата за независност. Ова беше прва визија за имигрантите кога пристигнаа во Соединетите држави со брод, така што го претставуваше она што го бараа, земјата на слободата и можностите.

Алхамбра во Гранада

Алхамбра

Останавме во Шпанија за да уживаме во прекрасен споменик, Алхамбра во Гранада. Е Андалузиски палатален град Тоа е збир од неколку палати, прекрасни градини и тврдината позната како Алказар. Посетата на нејзината мрежа може да трае долго, а исто така се препорачува да се земат билети однапред, бидејќи во текот на денот тие можат да завршат ако е сезона. Места што не смеат да се пропуштаат во Алхамбра, Дворот на мирта и Судот на лавовите, со Фонтаната на лавовите и Салата на двете сестри.

Ајфеловата кула во Париз

Ајфеловата кула

Историјата на овој споменик е curубопитна, бидејќи е изграден за Универзална изложба од 1889 година, а подоцна бил користен за комуникациски тестови од страна на армијата. Денес е симбол на Париз и не можеме да одиме во овој град без да се искачиме до него за да уживаме во панорамски поглед.

Кинескиот Wallид

Голем Wallид

Овој wallид е утврдување што го штитеше северниот дел на Кинеската империја. Изградбата започнала во XNUMX век п.н.е. Ц и продолжил со реконструкции до XNUMX век. Овој wallид се мери илјадници километри и денес е импресивен споменик и без сомнение е една од најголемите атракции на оваа земја.

Операта во Сиднеј

оперска куќа

Оваа оперска куќа се наоѓа во пристаништето во Сиднеј и секако е многу препознатлива благодарение на нејзината архитектура. Знам отворен во 1973 година па дури и денес има модерна и многу креативна структура.

Мон Сен Мишел во Франција

Мон свети Мишел

Од едно место модерно како Операта, отидовме во А. прекрасен утврден град што изгледа директно од средниот век. Се повикуваме на Мон Сен Мишел, град кој претставува споменик сам по себе. Тоа е на устието на реката Куеснон, што ви овозможува да уживате во неверојатни плими и осеки што создаваат многу убави слики. Сместено е во францускиот регион Нормандија и е задолжителен за нејзината голема убавина, особено за нејзината визија пред да стигне до неа.

Пирамидите во Каиро

Сфинга

Множеството пирамиди во Каиро, во Египет, е уште едно од оние места што не можеме да ги пропуштиме, особено затоа што е можно да се влезе во пирамидите, искуство. На пирамидите на Кеопс, Хафре и Менкауре Тие се погребни споменици од времето на фараоните и денес има мистерии за тоа како биле изградени. Во овој сет можеме да ја видиме и Сфингата, која ги чува пирамидите.

Златната порта во Сан Франциско

Голден Гејт

Златната порта е А. висечки мост тоа е во Сан Франциско, и денес е симбол на градот. Иако ова не е главниот или најголемиот мост во градот, што е мост Беј, тој е најпознат.

Таџ Махал во Индија

Таџ Махал

Таџ Махал е несомнено прекрасен споменик, но тоа е и затоа што зад него стои убава историја. Овој мавзолеј беше изградена во XNUMX век во Утар Прадеш. Приказната зад неа е aубовна приказна, за Ша Јахан и неговата сакана сопруга, кои откако починаа го наведоа да го освети овој неверојатен споменик за да има место за одмор.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   Сузана Гарсија dijo

    Тоа е првиот напис од два, па затоа е само првите десет. https://www.actualidadviajes.com/20-de-los-monumentos-mas-visitados-del-mundo-ii/ Тоа е второто. Поздрав