5 алтернативни културни планови до Божиќ во Мадрид

изложба Клеопатра Мадрид

Од крајот на ноември Божиќниот дух се шири низ улиците на Мадрид да му даде уникатен и посебен шарм. Во кој било агол од градот можете да најдете мноштво активности поврзани со овие привлечни забави, но во овој период можеме да направиме и ќор-сокак за уживање други видови активности во нашето слободно време кои не се поврзани со Божиќ.

Без разлика дали сте од Мадрид или ако имате намера да поминете неколку дена во градот на овие забави, ви препорачуваме да не ги пропуштите овие изложби со многу уметност што ги предлагаме подолу.

Клеопатра во изложбениот центар на каналот Арте

Изложбениот центар на каналот Арте претставува голема изложба посветена на Клеопатра, последната кралица на Египет. Околу 2000 квадратни метри ќе бидат сместени разни предмети што ќе и го доближат на јавноста животот на една од најфасцинантните женски ликови во историјата.

Во овој примерок Посетителите ќе можат да видат повеќе од 400 парчиња од 80 шпански и меѓународни музеи и колекции, некои од археолошките места во Египет, Помпеја, Рим и Хиспанија. Тука спаѓаат бистата на кралицата врежана во алабастер или стаклен прстен во форма на скарав од 1963 и XNUMX век п.н.е., како и костумите што ги носела Елизабет Тејлор во филмот Клеопатра снимен во XNUMX година.

Оваа изложба ја претставува Клеопатра од различни гледишта: како кралица на Египет, како theубовник на Марко Антониј или како непријател на идниот император Цезар Август. Исто така, ќе бидат опфатени историски периоди од голем интерес како антички Египет од периодот на Птоломеја и како римска провинција, премин од републикански во империјален Рим и египетско влијание врз Пиринејскиот полуостров преку Феникијците и Римјаните.

Во „Клеопатра и фасцинацијата на Египет“ ќе има анализа на претставите на египетската кралица во пластичните уметности и во кино по историјата. До 8 година Влез 2016 евра.

Едвард Мунк во музејот Тисен-Борнемиза

Тисен Мунк

Во текот на неговата 50-годишна кариера, Едвард Мунк продуцираше 28.000 дела. Од нив најпознат е Ел Грито, до тој степен да стане една од најпознатите икони во историјата на уметноста, но славата на Мунк не дојде одамна.

Музејот Тисен-Борнемиза сака да ни ги донесе неговиот живот и дело и затоа ќе биде домаќин на првата изложба на Едвард Мунк во Мадрид од 1984 година. Изложбата прави ретроспектива на делото на норвешкиот автор со осумдесет уметнички дела. Оваа изложба е наречена „Архетипови“ затоа што изложбата претставува широк каталог на емотивни прототипи кои ги рефлектираат опсесиите на авторот за време на неговиот живот: loveубов, желба, alousубомора, вознемиреност или смрт.

Влезот во музејот Тисен-Борнемиза за да ја видите оваа изложба има цена од 11 евра. До 17 јануари 2016 година.

Womenените во првите редови

Престој на студентот

Изложбата «inените во авангарда. Residencia de Señoritas на стогодишнина (1915-1936) » ја носи во јавноста улогата на женската група на „Резиденција де естудијантес“ во вклучувањето на жените на универзитетот и минувањето низ оваа институција на фигури како Марија де Маезу или Викторија Кент.

Затоа, Residencia de Estudiantes сака да му оддаде почит на првиот официјален центар во Шпанија за промовирање на високото образование за жени. Преку избор на книги, документи, фотографии и уметнички дела обезбедени од музејот Сорола, музејот Реина Софија или фондацијата Хозе Ортега и Гасет-Грегорио Мараон, реконструирани се искуствата и делата на овие жени во резиденцијата.

Изложбата може да се посети до 27 март 2016 година. Влез 25 евра.

Womenените во Рим во Каиксафорум

Womenените во Рим Каиксафорум

Иако е вистина дека во јавниот живот Римските жени имале ограничена улога, во приватниот живот тие заземале многу видно место за разлика од другите антички општества. Со текот на времето, неговата состојба се развиваше за да остави традиционална слика и да исполни различни улоги како главна фигура во митологијата, религијата и како алегорија на вишок и заведување.

Ова е главната тема на изложбата „Ените во Рим: заводлива, мајчинска и прекумерна“, организирана од CaixaForum веднаш до музејот Лувр во Париз. Преку 200 парчиња од домашни средини (многу од нив обновени за таа пригода) изложбата ќе ја открие улогата што ја имале жените во општеството според нивната застапеност во украсувањето на римските вили.

До 14 февруари 2016 година Влез 4 евра.

Пјер Бонард во Фондацијата Мапфре

Мапфре Бонард

Ретроспективата посветена на делото на Пјер Бонард во Фондацијата „Маффре“ е прва што се одржува во Шпанија по повеќе од триесет години и покрај влијанието што го вршеше кај сликарите од осумдесеттите години. На оваа изложба се изложени околу 80 слики, десетина цртежи и педесет фотографии, некои досега невидени во нашата земја.

Работата на Бонард е од суштинско значење за да се разбере преминот помеѓу пост-импресионизмот и симболиката. Изложбата, организирана од теми, започнува со нејзината сцена наби. Потоа следуваат неговите серии посветени на внатрешните сцени (општо сцените од секојдневието), а потоа и сликите посветени на голиот дел, секогаш во домашната сфера.

Изложбата е организирана од Музејот на Орсеј во Париз во соработка со Музеите за ликовна уметност од Сан Франциско и може да се види во Фондацијата „Маффре“ до 10 јануари 2016 година.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*