Понуда од 5 дена уживање во Прага

Прага

Прага е главен град на Чешката Република. И покрај целото наследство, како и незаборавните агли, тој стана еден од најпосетуваните градови во Европа. Значи, ако сте размислувале да го посетите, но не сте го виделе моментот, можеби ова е тоа. Вие нема да можете да одолеете на понудата што ви ја покажуваме!

Малку по малку, Прага се развиваше, иако секогаш ја одржуваше својата суштина. Оттука и неговиот историски шлем Стана светско наследство од 1992 година. Itsе ја разберете нејзината убавина само ако шетате низ нејзините улици и ќе се воодушевувате на сè што ви нуди. Понудата за лет плус хотелот што го избравме ќе ве донесе многу поблиску до неа.

Лет за Прага во јули

Во летото, цени на авио билетите тие имаат тенденција да исчезнат. Но, понекогаш, вистина е дека можеме да сметаме на вакви понуди. Што ни велат тие? Дека е секогаш подобро да се брза. Ако имате неколку слободни денови во месец јули, тогаш нема да можете да одолеете на 5 дена каде ќе уживате во сè што ни остава Прага.

Понуда за лет до Прага

Предметниот лет поаѓа од Барселона и трае два часа и дваесет и пет минути. Компанијата со која ќе летате е со Рајанер и има цена од 69,87 евра. Без сомнение, прилично прилагодена цена за лет во средината на летото, како што споменавме. Значи, ако одлучите, мора да знаете дека овој лет може да се резервира Последната минута.

Добар хотел во Прага

Во овој случај тоа не е хотел само по себе. Тоа е хостел кој има сè што ни треба за наш комфор. Вистината е дека ако сакаме нешто ефтино, ова може да биде најдоброто решение. Тоа е таканаречената „Плус Прага“ и Се наоѓа на само 3 километри од центарот, 4 од Стариот град и 5 од Замокот. Во него ќе најдете и услуга за хемиско чистење и 24-часовен прием. Haveе имате појадок вклучена, но исто така можете да вкусите сочни јадења.

Евтин хостел во Прага

Иако собите се споделени, ќе имате сопствено купатило. Покрај тоа, треба да се спомене дека има сауна, базен и теретана. Бидејќи поголемиот дел од денот ќе бидете од едно до друго место во посета на градот, сигурно сте од оние што мислат дека е подобро да заштедите пари на хотели. Оттука, избравме ваква понуда за вас. Дали сте заинтересирани? Потоа, можете да направите резервација на Rumbo.

Што да видам во Прага

Сега, кога ги имаме летот и хотелот, можеме да направиме список на сите работи што да видам во Прага. Без сомнение, понудата е доста широка. Бидејќи како што коментиравме, нејзината убавина нема граници и секој чекор што ќе го направиме ќе биде уште поимпресивен од претходниот. Дали сакате да знаете што можете да уживате во текот на тие пет дена во градот?

Мост Чарлс во Прага

Плоштад во стар град

Опкружен е со улици за да може да се шета повторно и повторно. Исто така, на овој плоштад ќе видите „Црквата на Богородица од Тон“, која е црква во готски стил. „Црквата на Сан Николас“ и „Градското собрание“. Во последното, ќе го видите прашкиот астрономски часовник. Кој е несомнено најпознатиот средновековен часовник во светот.

Барут кула

Можеме да кажеме дека тоа е едно од најголемите симболи на градот. Изграден е во 1475 година како дел од влезот на ова место. И покрај уништувањето од пожар, тој беше повторно изграден. Можете да влезете и да уживате во изложба за кулите, како и за Прага.

Замокот Прага

Замокот Прага

Изграден е во XNUMX век и се вели дека е најголемиот замок во светот. Покрај тоа, овој замок има неколку споменици кои вреди да се посетат, како што се „Катедралата Сан Вито“, „Старата кралска палата“ или „Базиликата и манастирот Сан Хорхе“, без да се заборават „Белата кула“ и „Кулата црна“ '

Златна уличка

Иако е кратка и прилично тесна улица, таа е уште едно од суштинските места за разгледување. Сместено е во замокот, каде ќе видиме како обоени куќи ги преполнуваат идовите. Отпрвин тие беа наменети за оние кои се грижеа за замокот. Денес тие се мали продавници, кои му даваат совршен шмек на ова место.

Златна уличка во Прага

Покрај овие места, пет дена ќе ви дадат многу повеќе. Може да се приближите до „Плоштад Веценслас“ , поминете низ „Еврејските гробишта“ и завршете ја својата турнеја со патување со брод. Како што можете да видите, има многу опции што ги имаме на вакво место. Плоштади, манастири, замоци, па дури и други градови кои ќе додадат забава до последниот ден од вашиот престој.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*