5 ефтини дестинации за посета во 2017 година

плажа во Белизе

Белизе

Сонот на секој патник е да го види светот. Патувајте околу планетата, откријте уникатни предели, научете за другите култури и вкусете ги највкусните кујни.

Сепак, понекогаш буџетот што треба да го исполниме овој сон не е толку удобен како што би сакале. Во секој случај, со одредена флексибилност, одлучност и напор секогаш можете да патувате поекономично.

Во овој поглед, Од Actualidad Viajes сакаме да ви предложиме неколку ефтини дестинации за патување до 2017 година. На крајот на краиштата, следната година е пред самиот агол и вреди да се испланира во каква авантура ќе започнеме. 

Мароко

Казабланка Мароко

Можеби најблиската егзотична дестинација до Шпанија. Да се ​​биде мост помеѓу Исток и Запад, тоа е совршено место за патување дури и со малку пари.

Мароко има што да понуди: сонце, гостопримство, релаксација, култура и авантура. Тоа е пристапна земја каде што можете да уживате во неверојатна ориентална атмосфера за многу пари. На пример, Маракеш е град полн со живот и динамика. Тангер и Есауира доживуваат преродба со нови хотели и многу интересни туристички предлози.

Од своја страна, Асила најмногу се грижи за медина во Мароко. Нејзината гастрономија е многу популарна бидејќи луѓето од полуостровот патуваат тука за да ја пробаат локалната риба. Друг град кој вреди да се посети е Фез, културен центар и симбол на учење во земјата.

Казабланка, Рабат, Тангер ... кој било марокански град е совршен за авантура како и да уживаат во заслужен одмор.

Порто

Река во Порто

Со летови со одлична цена, одлични патишта за патување од Шпанија и пристапни цени еднаш во градот, Порто стана многу интересна дестинација за одење во 2017 година.

Во последниве години, овој град на северот на Португалија претрпе голема трансформација и денес има многу привлечен урбан центар со неколку музеи, стари трамваи, прошетки по реки, уметнички графити и некои винарии, од другата страна на Дуро, што Тие веќе заслужуваат посета сами да го пробаат познатото локално вино.

Филипини

Плажа на Филипини

Филипините се синоним за полиња со зелен ориз, живописни градови, прекрасни вулкани и весел народ. За разлика од другите земји од Југоисточна Азија, Не е толку преполн со туристи, па затоа е совршена опција да уживате во далечна одмор.

Станува збор за архипелаг составен од 7.107 острови што му го должи своето име на шпанскиот крал Фелипе Втори. Шпанците поминаа околу триста години таму, така што шпанскиот допир сè уште е присутен на земјата на некој начин.

Мешавината на култури и традиции ја направи Манила, главниот град, место полно со контрасти. Исто така, има многу присутно колонијално минато во внатрешните wallsидини на градот, каде што патникот ќе најде занаетчиски продавници и внатрешни патио кои нудат одмор од вревата на градот.

Русија

Санкт Петербург

Туризмот во Русија е во пораст. Во кој било град, голем или мал, секогаш постои одредена област на интерес. Примери кои објаснуваат зошто руското историско-културно наследство е извор на слава и гордост за оваа земја.

Москва, во однос на хотелите и рестораните, сепак е нешто скапа, но во остатокот од Русија сè е поевтино. На пример, можете да ја преминете земјата на Трансибирскиот, да откриете градови како Новгород (прва руска престолнина), Томск (во Сибир) или Казан (на Татарстан).

Покрај тоа, Патувањето во Русија во 2017 година е добра идеја не само поради бесконечните можности што ги нуди, туку затоа што по повод Светскиот куп во фудбал 2018, цените веројатно ќе поскапат и има многу повеќе туристи.

Белизе

плажа во Белизе

Сместено помеѓу Мексико и Гватемала на карипскиот брег на Централна Америка, Белизе е едно од најголемите раеви за нуркање и нуркање од нуркање. Совршена дестинација за loversубителите на екотуризмот бидејќи е една од ретките девствени редубати на планетата.

Во оваа смисла, на брегот на Белизе се наоѓа најдолгиот корален гребен на Западната хемисфера, како и обемниот систем на морски пештери. Голем процент од површината на земјата е прогласен за заштитен резерват, па затоа не е изненадувачки што многу места се сметаат за автентични богатства. На пример, нејзината најпозната слика е Сината дупка (големата сина дупка) каде што можете да нуркате меѓу сталактити, сталагмити, па дури и ајкули.

Од културолошка гледна точка, има и интересни места на Маите скриени во бујната џунгла во Белизе, кои се наоѓаат точно јужно од полуостровот Јукатан. Некои од нив, како Каракол, се ископани и обновени, претставувајќи спектакуларни релјефи од камен, како и исклучително генијална архитектура.

Исто така вреди да се посети градот Белизе, на брегот на Карипското Море, најнаселениот град во земјата и поранешна престолнина пред да биде преместен во Белмопан во 1970 година.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*