5 забавни музеи за посета со деца и совети за тоа

На 18 мај, беше одбележан Меѓународниот ден на музејот, совршен датум за да се запамети дека уметноста и знаењето немаат возраст. Никогаш не е рано да присуствувате на изложба бидејќи секогаш можете да научите нешто ново.

Кога зборуваме за деца, пред посета на кој било музеј е важно да се земе предвид фазата во која се наоѓаат, особено ако почнуваат да живеат ваков вид искуства.

Следно, ние сакаме да споделиме неколку совети за посета на музејот со деца без да се претвориме во кошмар и 5 забавни музеи да ги посетиме со деца.

5 забавни музеи за одење со деца

Динополис и МУЈА

Патување низ времето Динополис

Динополис е единствен тематски парк во Европа посветен на палеонтологијата и диносаурусите, од кои важни остатоци се пронајдени во Теруел. Посетите на Музејот обично се водат и во секоја просторија тие детално ќе ги објаснат тајните што ги крие Динополис. Најдоброто нешто е што има различни атракции и активности што ќе ги воодушеват децата, како што е хипер-реалистичен анимиран Т-Рекс или патување до потеклото на човечкото суштество. Цената на билетите е 24 евра за деца и 30,50 евра за возрасни.

 

Сепак, арагонскиот град не е единственото место во Шпанија каде може да се видат остатоците од овие суштества Јура. На источното крајбрежје на Астуриас има и фосили и траги од присуство на диносауруси на северот на земјата. Трасата на диносаурусите во Астуриас го опфаќа крајбрежјето помеѓу градовите Хихон и Рибадесела.
За да дознаете повеќе за диносаурусите и нивното присуство во Астуриас, вреди да се посети МУЈА, односно Музејот Јура во Астуриас, кој има активности, работилници и игри, така што посетата ќе им биде попријатна на децата. Општ прием е 7,24 евра, а за деца под 11 години е 4,70 евра.

Музеј за пиратерија

Канарските острови претрпеле вознемирување од пирати во текот на нивната историја како дестинација на бројни бродови натоварени со злато од Америка. За да се заштитат шпанските бродови и населението на Ланзароте во средината на XNUMX век, се создаде тврдината Санта Барбара. Денес е седиштето на Музејот на пиратеријата каде што можете да дознаете за минатото на островот, како биле нападите на пиратите и античката просторија за оружје меѓу многу други работи.

Но, бидете внимателни при посетата на Пиратеријата музеј Ланзароте, бидејќи низ ходниците на тврдината може да се сретнете со страшни пирати со раст на ofон Хокинс, Френсис Дрејк или Роберт Блејк.

Музеј на Ратонсито Перез

Легендата за самовилата раскажува дека овој привлечен глодар се грижи за собирање на малите млечни заби на децата кога ќе испаднат, за да им остави паричка во замена под перницата.

Ел Ратонцито Перез потекнува од фантазијата на религиозниот Луис Колома кој измисли приказна со глувчето како главен јунак за да го смири кралот Алфонсо XIII како дете откако изгубил еден од млечните заби. Според легендата, глушецот живеел во зграда на улицата Аренал во Мадрид, веднаш до Пуерта дел Сол и многу близу до Паласио де Ориенте.

Денес, на првиот кат на бројот 8 на оваа улица, се наоѓа Куќа-музеј на Ратончито Перез, кој може да се посети секој ден, освен недела. Влезот во Куќа-музеј е 2 евра.

Океанографот на Валенсија

Океанографскиот град на уметностите и науките на Валенсија е најголемиот аквариум во Европа и ги претставува главните морски екосистеми на планетата. Поради своите димензии и дизајн, како и неговата важна биолошка колекција, ние се соочуваме со уникатен аквариум во светот каде, покрај другите животни, делфини, ајкули, фоки, морски лавови или видови asубопитни како белугите и моржовите, единствените примероци што може да се види во шпански аквариум.

Секоја зграда на Океанограф е идентификувана со следниве водни средини: Средоземје, мочуришта, умерено и тропско море, океани, Антарктик, Арктик, Острови и Црвено море, покрај Делфинариумот.

Идејата зад овој уникатен простор е посетителите на Океанографски јазик да ги научат главните карактеристики на морската флора и фауна од пораката за почитување на зачувувањето на животната средина. Детскиот билет чини 21'50 евра, а возрасниот 28'50 евра.

Совети за посета на музеј со деца

Под 6 години

За време на раните години, децата се многу немирни и веројатно нема да можат да го задржат своето внимание долго во музеј. Наша препорака е да не го злоупотребувате вашето трпеливост и да остварувате кратки посети на музеи, доколку е можно во слободни денови. На овој начин нема да боли толку многу што треба да ја напуштите посетата рано и да не плаќате доволно за влезот.

На овие возрасти, најдобро е да изберете музеи дизајнирани за деца. Постојат некои со елементи за да го привлечат нивното внимание, со интерактивни активности што им овозможуваат да допираат предмети, да притискаат копчиња или да прават разни тестови. Овие типови музеи имаат аудио водичи со објаснувања за нивната возраст што ќе им помогнат подобро да разберат што гледаат.

Сепак, родителите можат да ги зајакнат овие објаснувања со поврзување на работата што ја гледаат со секојдневната реалност на децата, дозволувајќи им да ги искажат своите мислења и зајакнување на нивната имагинација.

Помеѓу 7 и 11 години

На оваа возраст тие се понезависни од своите родители и сакаат самостојно да истражуваат што гледаат и доживуваат отколку да учат имиња на уметници или специфични дела. Сепак, тие секогаш ќе се обратат до родителите за да ги решат сите сомнежи што можат да се појават. Затоа, препорачливо е да бидете внимателни кога давате наши мислења за делата, така што ќе ги доживеете и откриете самите богатства на музејот.

Повеќето музеи нудат забавни работилници и активности за најмалите. Ако детето се согласи, пријавете се за активност што може да ја направи со деца на негова возраст. Тие ќе учат додека се забавуваат и искуството ќе биде поплодно за нив.

Над 12 години

Досега децата веќе знаат какви музеи сакаат најмногу и најмалку. Најдоброто нешто е што родителите се согласуваат со него каков вид на посета сакаат да направат и преговараат да организираат една што може да му се допадне и друга за вас.

Плус, тинејџерите сè уште уживаат во друштвото на нивните родители, затоа искористете го тоа и уживајте во вашата заедничка посета. Исто така е добра можност да разговарате и да дознаете за вашите омилени теми, оние од музиката или науката обично се меѓу вашите омилени.

Водена тура ќе ви овозможи да научите заедно во случај да не го совладате предметот и на тој начин да го искористите планот максимално.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*