5 места или споменици загрозени од климатските промени

Научниците ширум светот предвидоа дека до 2100 година нивото на морето може да се зголеми и да ги загрози различните споменици и заштитени места на бреговите на целата планета до точка да бидат потопени.

На овој начин, секој крајбрежен град кој има историско наследство покрај морето мора да се подготви да го заштити бидејќи бурите и зголемувањето на водостојот се сериозна закана.

На кои 5 туристички места може да влијаат климатските промени?

Разгледување

Во Венеција водите се издигнуваат и земјата попушта, па најлошите знаци се наираат над овој прекрасен италијански град. И тие тоа го прават порано од предвиденото. Извонредното историско-уметничко наследство што ги комбинира ренесансната, готската, византиската и барокната уметност може да биде потопено ако не се запре напредувањето на морето, кое расте од 4 до 6 милиметри годишно.

Имаше неколку обиди да се ограничат ефектите од климатските промени, но, засега, резултатите не се задоволителни. Некои предвидувања, донекаде песимистички, предупредуваат дека Венеција ризикува да биде потопена во следните 60 години, се вели во извештајот на Обединетите нации објавен од меѓународната организација за заштита на животната средина Гринпис.

Било какво и да е, се чини дека сè покажува дека еден ден градот на каналите, гондолите и loveубовта ќе биде покриен со води. Се надеваме дека тој момент е далеку, но веќе можете да ги видите ефектите од алта-алта на Плаза де Сан Маркос. Вовед во она што може да се случи со целиот град за еден век или помалку.

Статуа на слободата

Статуа на слободата

Наметната и колосална стои Статуата на слободата на устието на реката Хадсон во Newујорк, на островот Либерти, јужно од островот Менхетен.

Тој е еден од најважните споменици на американскиот град и симбол на земјата, кој беше подарок од Франција во 1876 година по повод стогодишнината од нејзината независност.

Статуата, дело на скулпторот Фредерик Бартолди во соработка со инженерот Густав Ајфел, поздравува милиони туристи во Newујорк, но во иднина можеби нема да биде случај ако нивото на морето продолжи да се зголемува.

Ураганот Сенди предизвика поплавување на 75% од островот Слобода во октомври 2012 година. Поради големите оштетувања на инфраструктурата и објектите на островот во оваа супербура.

Стоунхенџ

Стоунхенџ

Една од најпознатите иконски обележја на Велика Британија е мегалитскиот комплекс Стоунхенџ, кој датира од XNUMX век п.н.е. Реликвија од камено доба која го издржа тестот на времето, но можеби и не го издржа тестот на климатските промени. УНЕСКО неодамна ја предупреди владата на Велика Британија за големите шанси Стоунхенџ да исчезне на краток рок.

Според една студија, зголемени поројни дождови во областа и пристигнување на молови кои бегаат кон суви земји поради ерозијата на крајбрежјето може да доведе до уништување на оваа значајна церемонијална локација се наоѓа на петнаесетина минути северно од Солсбери.

Овој мегалитски споменик составен од неколку камени блокови беше дел од голем комплекс, кој вклучуваше камени кругови и свечени авении. Не е познато за каква цел е создаден Стоунхенџ, но се верува дека се користел како погребен споменик, верски храм или астрономска опсерваторија за да се предвидат годишните времиња. Стоунхенџ, Аведери и сродните места се прогласени за светско наследство на УНЕСКО во 1986 година.

Статуи на Велигденскиот остров

Слика на група статуи на островот Велигден

Исла де Паскуа

Велигденскиот остров е една од главните туристички дестинации во Чиле. Сместено среде Тихиот океан токму во Полинезија, е една од најважните туристички дестинации во оваа латиноамериканска земја за мистериозната култура на етничката група Рапануи, убавината на нејзините пејзажи и огромните статуи познати како моаи. 

Со цел да ги зачува своите богатства, чилеанската влада управува со Националниот парк Рапа Нуи преку Конаф, додека УНЕСКО го прогласи овој парк за светско наследство во 1995 година.

И покрај сите напори, климатските промени го ставаат во опасност и зачувувањето на Велигденскиот остров. Од 1990 година, крајбрежната ерозија се размножи, заканувајќи им се на познатите монолитни скулптури стари над илјада години. Покрај тоа, глобалното затоплување може да го снема паркот. 

Картагена де Индија

Сместена на северот на Колумбија, Картагена де Индија е еден од најубавите градови во земјата. Основано е од Педро де Хередија во 1533 година и во текот на целиот колонијален период неговото пристаниште било едно од најважните во Америка, што се рефлектирало во уметничкото и културното наследство на градот.

Но, како и другите претходни градови или споменици, и Картагена де Индија ризикува да биде потопена како резултат на покачувањето на нивото на морето. Многу студии уверуваат дека до 2040 година туристичките области на градот и пристаништето и индустриските области ќе бидат сериозно погодени од дождови и поплави како резултат на глобалното затоплување. За да се обиде да се бори против неа, колумбиската влада започна неколку проекти.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*